• 29 Mart 2020, Pazar 15:59
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

BÖLGE BİRLİĞİNE İDLİB ENGELİ

Suriye'de çözülemeyen bir İdlib sorunu var ve bölge ülkelerinin birliğinin önünde bulunan en büyük engel durumuna gelmiş bulunuyor. 
İdlib, Akadenize açılması düşünülen Kürt Koridorunun üzerinde bulunduğu için de önem kazanıyor. Bir yandan İdlib Suriye toprağı, Suriye devleti İdlib'te egemenliğini yeniden kurmak istiyor. 
Diğer yandan Türkiye'nin de ülkemize gelebilecek yeni bir göç dalgası ve sivillerin zarar görmesi gibi endişeleri var. 
Sorunlar büyüdü, Suriye ile sıkıntılar yaşandı ve şehitler verdik. Şehitlerimizi rahmet ile anıyorum.
Sonunda uygun bir yola girildi ve 5 Mart 2020'de Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Moskova Mutabakatı imzalandı. Sağlanan ateşkes ile Suriye için hayati önemi olan M4 ve M5 karayollarının da açık tutulması sağlanacak.
Ancak sorunu İdlib ile sınırlamak yeterli değil, Doğu Akdeniz'den Basra Körfezi'ne hatta Karadeniz'e kadar ABD ve yol arkadaşları cephesi var karşımızda. 
Doğu Akdeniz'de bizim egemenlik alanlarımızı sınırlandırma ve petrol, doğalgaz gibi zenginliklere el koyma plânları var. GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ) ve Yunanistan Doğu Akdeniz'de bize karşı başı çekiyor. ABD Güney Kıbrıs'a bir üs inşa ederken, bir ay önce Fransa'da bölgeye savaş gemisi gönderdi. Kısaca, Türkiye'yi çok yönlü sıkıştırmak istiyorlar.
 Bizim de bölge ülkeleri ile anlaşarak cephemizi genişletmemiz gerekmektedir. 
    ☼  ☼  ☼  ☼
▬Suriye uluslararası hukuka göre ülkesinde egemenliği sağlama hakkına sahip olduğu için haklı konumda bulunuyor. Suriye devleti ile anlaşarak hem meşruiyetimizi sağlamlaştırırız hem de İdlib sorunu ortadan kaldırılarak Suriye'nin bütünlüğünü sağlamasına yardım etmiş oluruz. Bölge ittifakının başarılı olduğu örnek var,  KIBY (Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi) 25 Eylül 2017 Günü bağımsızlık referandumu yapmıştı ancak, Türkiye ve İran'ın ortak tavır alması sonucu referandum amacına ulaşamamıştı. Bölge ülkeleri birleşince ABD ve PKK/PYD cephesi zayıf kalıyor.
Türkiye'nin de sivillerin güvenliğinin sağlanması ve karşılaşabileceğimiz yeni bir göç dalgası gibi endişeleri Suriye ile birlikte uygun şekilde giderilebilir.
Böylece Kürt koridorunun tutunacağı bir bölge daha ortadan kalmış olacaktır.
Ayrıca, bölge ülkeleri arasında ittifakın bozulması ile KIBY'nin bağımsızlık ilân etmesi için doğacak uygun ortama da yol açılmamış olur.
▬ Sonra sıra Fırat'ın doğusuna gelecektir. PKK/PYD çaresiz kalır Suriye devletine teslim olma yoluna girer, ABD'ye ise Suriye'ye veda etmekten başka yol kalmayacaktır.
Bölgede barışı sağlamanın başka yolu görünmüyor.
    ☼  ☼  ☼  ☼
Bu yazıda yapılan değerlendirme koronavirüs ( COVİD-19) salgını öncesine göredir. Öyle görülüyor ki, salgın sonrası çok farklı bir durum ortaya çıkacak ve dış tahdite karşı çözüm bulmak daha kolay olacak diye düşünüyorum.
■ Salgında hayatını kaybeden yurttaşlarımızı rahmetle anıyorum ve ailelerine başsağlığı diliyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık