• 01 Ağustos 2017, Salı 9:07
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

BARZANİ REFERANDUMU
 Trump'ın ABD Başkanı olması sonrası, bölgemizde cepheleşme hızlandı. Her ülkenin safı daha netleşiyor. Suriye Devleti ülkede egemenlik sağladığı alanları hızla büyütürken, ABD, PKK'nın Suriye kolu PYD'ye IŞİD ile mücadele görüntüsü altında toprak kazandırıyor, hem de tırlar ile modern silahlar gönderiyor. PYD'ye iki ay içinde verilen silahların 650 tırdan fazla olduğu belirtiliyor.
ABD'nin yeni başkanı Trump, bölgemize karşı bir saldırı planı ile Suudi Arabistan'ı ziyaret etti.
Arap Natosu, Sunni Natosu gibi adlar altında İran ve Türkiye karşıtı bir cephe oluşturmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Trump planı, işin başında Katar'ın karşı çıkışıyla ile yara almış oldu. Katar'ın karşı çıkışına İran ve Türkiye destek verdi.Trump, oldukça gelirli bir silah satışı anlaşması yaparak, Suudilerden büyük bir haraç alsa da planı işletemedi. Daha sonra, Katar geri adım atarak ABD'den yeni savaş uçakları almak için anlaştı. Sonuç olarak, Trump bölgeyi baskı altına almayı amaçladığı cepheyi kuramamış oldu.
Diğer yandan KIBY (Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi) 25 Eylül 2017 günü bağımsızlık için referandum yapılacağını açıkladı. KIBY Başkanı Mesut Barzani, referandumun engellenmeye kalkışılması durumunda kanlı savaş olacağını açıklayarak bölge ülkelerini tehdit etti. Barzani'nin bağımsızlık referandumu kararı ABD'nin onayı ile alınmış olsa da ilk açıklamalarda referandumu destekleyen ABD, daha sonra tavır değiştirdi Barzani'nin arkasında duramadı.
ABD, bölgemize kırk yıldır parçalama amaçlı yürüttüğü saldırıyı Barzani referandumu ile yeni bir aşamaya çıkarmaya çalışmaktadır. Barzani referandumu da ABD'nin Irak'ı resmi olarak bölmek için attığı bir adımdır. Arkasından, Suriye'de PYD kantonları için aynısının planlandığı açıktır. Irak'ta Kukla Kürt devleti kurulması yoluna gidilmesi çok daha büyük çatışmaların yolunu açacaktır.
Barzani referandumu bugün büyük bir tehdit olarak karşımızda bulunmaktadır.
Genel Başkan Doğu Perinçek başkanlığında Vatan Partisi heyeti Barzani referandumunu konusunda görüşmeler yapmak üzere, İran Devletinin resmi davetlisi olarak 8 Temmuz 2017'de İran'ı ziyaret etti. Heyet, Ayetullah Seyid Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile görüştü. Daha sonra Perinçek ve Velayeti ortak basın toplantısı yaptı. Toplantıda Velayeti; “Irak'ın toprak bütünlüğünün bozulmasına biz kesinlikle karşıyız. Böyle bir referandumun yapılması, bölgedeki tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne karşı bir eylemdir” dedi.
17 Temmuz 2017 günü, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakiri ise Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandumunu, “Kabul edilemez” diye değerlendirdi.
İran, bölge savunmasında yerini almış bulunuyor, ancak Türkiye Barzani referandumuna karşı olduğunu açıklasa da kararlı bir tavır gösteremedi.
Barzani referandumunun engellenmesi Türkiye ve bölge için hayati önemdedir. Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Rusya'nın da içinde olduğu bir cephe kurmalı.
Onun için Türkiye, Barzani referandumuna açık tavır almalı ve öncelikle İran, Irak ve Suriye ile anlaşarak referandumu engellemelidir.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık