• 21 Kasım 2013, Perşembe 9:38
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

ALSAS VE LORN'İN FRANSIZLIĞI
Fransız İhtilalı ile Almanca konuşan Alsas ve Loren Fransa'yı tercih ediyor ve Fransa'nın bir parçası oluyor. Fransızlardan çok ihtilali benimsiyor. Alsas ve Loren halkı kendisini Alman saymaktan vazgeçiyor. Daha sonraları Alsas ve Loren Fransa ile Almanya arasında birkaç kez eldeğiştiriyor. 
Amerikan işgal kuvvetlerinin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı yaptığı Barzani'nin Diyarbakır ziyaretinin ardından Alsas ve Loren örneği bence daha anlamlı olacaktır.
Alsas ve Loren'in Fransa'yı tercih etmesini Hasan-Ali Yücel İyi Vatandaş İyi İnsan adlı kitabında (MEB  Yayınları, s.195 ), Fransız tarihçi Michlet'in Alman tarihçiye verdiği yanıttan alıntı ile anlatmış. Michlet diyor ki; “Vatan sevilen şeydir. Alsas, belki ırkça ve ve dilce Almandır. Fakat milliyet ve vatan duygusu bakımından Fransızdır. Sanki onu Fransız yapan şeyi bilmiyormusunuz? O şey, Lous XIV. değil, bizim 1789 İhtilalimizdir. O andan beri Alsas bizim mukadderimizi takip etmişti, bizim hayatımızı yaşamıştır. Biz ne düşünmüşsek o da onu düşünmüştür; biz neyi hissetmişsek o da onu hissetmiştir. Zaferlerimizi ve felaketlerimizi, şereflerimizi ve hatalarımızı, bütün sevinçlerimizi ve acılarımızı bizimle bölüşmüştür.” 
Bilimsel sosyalizmin iki kurucusundan biri olan, Friedrich Engels Tarihte Zorun Rolü adlı kitabında Alsas ve Loren konusunu da içeren, Almanya'nın birliğinin sağlanması ve o dönemi anlatıyor. Engels, “… Alsas ve Loren'in Almanya'dan ummaya asla cesaret edemeyeceği şeyi Fransa sundu onlara…. Kendilerini özgür Fransız yurrtaşı ilan ettiler. Ve Fransa'nın hiçbir yerinde, halk, Almanca konuşan bölgelerdeki kadar büyük bir heyecanla devrimin etrafında toplanmadı….”(s.95. Sol Yayınları dördüncü baskı 2011). Bugün, Alsas ve Loren Fransa içinde yaşamaya devam etmektedir.
Daha sonra, Bismarck Almanya'da birliği sağlıyor ve Alman Milletini kuruyor. İlginç olanı da, Fransa'nın savaşta yenilgisi üzerine,Almanya'nın kuruluşunu, Fransız Versailles Sarayı'nda Luis XIV'ün Lüks Salonunda (aynalı salon) ilan ediyor. Kral I. Wilhelm Alman İmparatoru, Bismarck'ta  Şansölye (başbakan) oluyor. Artık, Alman milleti vardır, hem de büyük bir devlet olarak. Engels'in bu kitabını aydınlarımızın okumasında büyük yarar var. Türk Milleti parçalanmak isterken bizim için çok öğretici.
SONUÇ:
Alsas ve Loren örneğini ayrı bir yazı konusu olarak almamın nedeni, Alman olan halkın, Fransız olmayı seçmesidir. Bir de, kendi isteği ile. Millet bir kültür birlikte yaşama iradesidir. Irka dayalı olarak ele alamayız. Türkiye'de, Kürtler ve Türkler aynı şekilde Türk Miletinin birer parçasıdırlar. Türkiye'de, Türkler ve Kürtler ayrı bir millettir, fikrinin arkasında, ABD ve AB vardır. Suriye, Türkiye, Irak ve İran'ın parçalanması ile kurulması düşünülen “Büyük Kukla Kürdistan” hepimizi uyandırmalıdır. Suriye, ABD'nin büyük saldırısı ile karşılaşınca, hemen bir Kürt Devleti beliriverdi.
Ulusalcılık faşistlik diye boşuna ilan etmediler. Bayrak, T.C. Türk Milleti,… kavramlar gericilik olarak ilan edildi. Kürtçe eğitim de, milletimizin parçalanması için hep gündemdedir.
Türkiye'nin bütün olarak kalabilmesi, millet bütünlüğümüzü koruma iradesini gösterebilmemize bağlıdır.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık