• 31 Aralık 2012, Pazartesi 9:07
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

AB İLERLEME RAPORU 2012
 Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne  gireceği hayali sonunda bitti, artık anlaşıldı ki AB'ye giriş gerçekleşmesi mümkün olmayan bir plandır. Türkiye'nin  emperyalist AB'ye üye olması ülkemizi batı sistemi içinde tutmak ve parçalamak amacı ile ortaya atılmış bir plandır. AB üyelik sürecinde, Türkiye'nin  AB üyesi olması için yapılması gerekenler bize öneriliyor ve bunları ne kadar yaptığımızı da inceliyorlar AB emperyalistleri. Bu incelemeler,  “AB İlerleme Raporu” olarak yayınlıyorlar. 1998 Yılı İlerleme Raporu ilk rapor  ve 2012 İlerleme Raporu da sonuncusu, bakalım daha kaç rapor yayınlayacaklar.
2012 İlerleme Raporu ( Brüksel, 10 Ekim 2012 ) ekim ayında yayınlandı. Önce raporun içeriğine bakmak ve bazı noktaları görmemiz gerek. İlerleme raporlarına baktığımızda, 30 kadar alanda Türkiye'nin gözlendiği ve her alanda AB'nin beklentilerinin ne kadar gerçekleştiği değerlendirilir ve önerilerde de bulunulur.
2012 İlerleme Raporu da aynı mantıkla hazırlanmış, Türkiye'nin AB'ye uyum konusunda ilerlemesini değerlendiriyor.
Rapor; yeni anayasa çalışmalarında demokratik katılımcı bir süreç uygulanmıştır diyor ve çalışmayı olumlu buluyor.
“Ergenekon” ve Balyoz” gibi davaları kısa özetliyor ve genelkurmay başkanı tutuklanmıştır diyor. Önemli bir eleştiri getirmiyor.
Kürt meselesini demokrasi için önemli bir zorluk olarak ifade ediyor. Açılımın devamının gelmediğini söylüyor. Diğer yandan, KCK soruşturmasında; politikacılar, belediye başkanları ve belediye meclisi üyelerinin tutuklanmasını bölgesel ve yerel demokrasiyi olumsuz etkiliyor diye eleştiriyor.
Rapor, yeni anayasa için öneride, başta Kürt meselesi olmak üzere uzun süredir devam eden sorunlar ele alınmalıdır diyor. Yine cumhuriyet devrimlerinin bir parçası olan 1937-38 Tunceli (Dersim) olaylarını araştırma komisyonu kurulmasını olumlu buluyor.Bilindiği gibi, AP (Avrupa Parlamentosu) 'de Dersim konferansları düzenlenmişti ve bu konferanslarda katliam yapıldığı savunularak Atatürk ve dönemin yöneticileri   suçlanmıştı.
Kamu hizmetlerinin sunulmasında, Türkçe dışındaki dillerin kullanılmasına izin verilmesi konusunda ilerleme kaydedilmediğini, yerinden yönetim konusunda daha fazla çaba sarfedilmesi gerektiğini söylüyor. 
Raporda, Genelkurmay Başkanının Başbakana bağlı olmaya devam ediyor olmasını ve Türk silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununda değişiklik yapılmamış olmasını eleştiriyor. Yargı Sen'in kapatılmasını da eleştiriyor.
İlerleme raporları, Türkiye'de Lozan dışında azınlıklar ortaya koyuyor ve onların haklarının verilmesini istiyor. Burada ana amaçta Kürtlerin azınlık olduğu fikrini yerleştirmektir.  
Raporda, vicdani ret hakkını tanımayan tek Avrupa Konseyi üyesi olmakla eleştiriyor.  Ayrıca, rapor Türkiye de, anti-semitizm ve nefret söylemi diye adlandırdıkları suçların cezalandırılmadığını söyleyerek eleştiri getiriyor.
Rapor 125 sayfa ve çok ayrıntılara giriyor, balıkçılık bile rapor içinde bir bölüm oluşturmaktadır. 
Sonuç:
2012 AB İlerleme Raporu, Türkiye'de  kendi önerilerinin ne kadar gerçekleştirildiğini inceleyen ve önerilerinin daha iyi uygulanması için önerilerde bulunmaktadır. Ancak, daha önceki raporlarda olduğu gibi bu raporda da, Türkiye'nin bağımsızlığı, toprak bütünlüğü gibi yaşamsal konular gündeme getirilmemektedir. 
Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türkiye ekonomik bağımsızlığını da kaybetmiş, kendi kendine yeten ülke iken, temel tarımsal ürünleri hatta kurbanlık hayvan ithal eden ülke durumuna düşmüştür.
(2102 AB İlerleme Raporu : http://www.abgs.gov.tr/files/strateji/2012_ilerleme_raporu.pdf)
***  Devletimizin kurucu önderlerinden, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devrimlerinin büyük önderi, büyük devlet adamı İsmet Paşayı ölümünün 39. Yıldönümünde saygı ile anıyorum. 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık