• 20 Temmuz 2017, Perşembe 9:31
SeyfullahÇiçek

Seyfullah Çiçek

UZUN MESAFE YÜRÜYÜŞÜ DEYİNCE AKLA… OZAN MECBURİ SALİH KAYA GELİR
 (1980'DE İSTANBUL- GÖRELE ARASINDA
22 GÜN 22 GECE TAM 1000 KM YÜRÜMÜŞTÜ)
Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP'nin gerçekleştirdiği “Adalet” yürüyüşü, başka bir yürüyüşü anımsattı, bana.
Ama bu yürüyüş bir protesto yürüyüşü değil, hatırımda yanlış kalmadı ise, dikkatleri doğaya ve dolayısıyla da dünyanın doğa harikası olan Karadeniz'e çekme yürüyüşü idi. Yürüyüşün tek kahramanı da; köylüm, değerli büyüğüm Salih Kaya, namı diğer Göreleli Halk Ozanı Mecburi idi.
Allah'ın yarattığı tüm varlıklara aşık olan Ozan Mecburi Salih Kaya, özellikle memleketi Giresun'a ve köyüne (Görele-Kuşçulu) karşı aşkın da ötesinde bağlılığıyla tanınmıştır. 
Nitekim 13 Temmuz 1980 tarihinde sazını omzuna takarak, ta İstanbul'dan yola çıkmış, 22 gün 22 gece süren zorlu bir yürüyüşten sonra 4 Ağustos 1980 tarihinde çok sevdiği memleketi, Giresun'un Görele ilçesine bağlı Kuşçulu köyüne varmıştı.
Bununla yetinmeyen Ozanımız, on ay sonra Sarp sınır kapısından start aldığı ikinci uzun mesafe yürüyüşünü, Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı o anlamlı tarihin yıldönümünde yani 19 Mayıs 1981'de Samsun'da noktalamıştı.
 O zamanın tek tabancası TRT Televizyonu ve ulusal medya günü gününe yürüyüşü takip ederek izleyicilerine ve okurlarına bilgiler vermişti.
Dilerseniz, değerli Ozanımız Salih ağabeyden de kısaca bahsedeyim.
Ozan Mecburi Salih Kaya, 1942 yılında Görele'nin Kuşculu  köyünde doğdu. Küçük yaşlarda saz çalmaya, şiirler yazmaya başladı. Çocukluğu ve gençliği köyünde geçti. Anadolu'nun pek çok yerini dolaşmış, zamanla “Mecburi” mahlasını almıştır. Bu mahlas halk tarafından da benimsenince “Göreleli Halk Ozanı Mecburi Salih Kaya” diye anılmaya başlanmıştır.
Ozan Mecburi Salih Kaya, SSK Sultanahmet Dispanseri'nden emekli olup, zamanını saz çalarak, şiirler yazarak, TV'lere programlar yaparak değerlendirmektedir. Bine yakın şiiri, 50 civarında söz ve müziği kendisine ait türküsü, 10 civarında derlemesi vardır.
Özellikle TC, Türklük, Atatürk, laiklik, hak, hukuk, adalet konusunda çok hassas olan Ozanımız, bu hassasiyetini kah dizelere dökerek, kah sazının tellerine dokunarak sosyal medyada dostlarıyla paylaşmaktadır.
Hani armut dibine düşer derler ya…
Oğlu Volkan Cemal Kaya da müzisyen olup, bir başka müzisyenin hem de çok ünlü bir müzisyenin, merhum Erol Büyükburç'un kızı Özlem hanımla evlidir.
Kaya çifti bu mutluluklarını, Üsküdar Çengelköy'de ortaklaşa kurdukları “Özlem Büyükburç Müzik& Bale Okulu”nda hocalık yaparak sürdürmektedir.
Yazımıza, Ozanımız'ın son yazdığı, “İki bin on yedi zor geçiyor zor” başlıklı şiiriyle son noktayı koyalım:
“Adalet de yok, hududu meçhul; 
İki bin on yedi; zor geçiyor zor…
Saygı -sevgi-hürmet; kurudu, meçhul; 
İki bin on yedi: zor geçiyor zor…
Per perişan; huzursuzuz, huzursuz...
Bu huzuru; nasıl, nerde buluruz? 
Namusludan daha fazla, namussuz…
İki bin on yedi; zor geçiyor, zor…
Kimi ezan okur, kimisi sela, 
Üstümüzde eksik olmuyor bela,
İmam bildiğini oluyor hala, 
İki bin on yedi; zor geçiyor, zor...
Otomatik silah gibi; çeneler, 
Delik-deşik oldu on beş seneler,
Memleketi zehirledi keneler, 
İki bin on yedi; zor geçiyor, zor...
Haziran ortası fakir, fukara, 
Düşünüp duruyor hep kara kara,
MECBURİ der; çıban, çıban bu yara, 
İki bin on yedi; zor geçiyor, zor…”
“Zamanlar mı Tükendi” adlı bir de şiir kitabı olan değerli Ozanımız Salih Kaya'ya sağlık ve mutluluk dolu daha nice uzun yıllar diliyorum.MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık