• 07 Nisan 2016, Perşembe 9:12
SeyfullahÇiçek

Seyfullah Çiçek

OSMAN AĞA
 (Dünden Devam)
* 27 Mart 1923'de Mustafa Kemal Paşa Osman Ağa'yı köşke çağırarak, gizli bir görüşme yaptı.
* 27 Mart 1923'de Ali Şükrü Bey, Osman Ağa'nın sağ kolu olan Mustafa Kaptan tarafından Osman Ağa'nın İtfaiye Meydanı'nda bulunan evine davet edildi.
* 27-28 Mart gecesi Ali Şükrü Bey aniden ortadan kayboldu.
* 1 Nisan 1923'de Meclis'ten seçimlerin yenilenmesi kararı çıktı.
* 1 Nisan 1923'de Ali Şükrü Bey'in en son Mustafa Kaptan'la görülmesi nedeniyle, Kaptan sorgulandı. Ali Şükrü Bey'i Osman Ağa'nın yanına götürdüğünü ama bundan sonrasını bilmediğini söyledi. Bu ifadeden sonra, şüpheler Osman Ağa'nın üzerinde toplanmaya başladı. Mustafa Kemal Paşa da tavrını adaletten yana koyunca, Osman Ağa'nın tutuklanmasına karar verildi. Her ihtimale karşı da Paşa Hazretleri arka kapıdan çıkarılarak, Direksiyon Konağı'na götürüldü.
*1 Nisan 1923'de öğle üzeri Paşa Hazretleri'yle görüşmek üzere köşke giden Osman Ağa, Paşa'yı orada bulamayınca tuzağa düşürüldüğünü anladı ve öfkeyle önüne gelen eşyaları dağıtmaya başladı. 
*1 Nisan 1923'de tekrar Papazın Bağı'ndaki evine çekilen Osman Ağa, Meclis Muhafız Taburu Komutanı Binbaşı İsmail Hakkı Bey'in (Tekçe) “teslim ol” çağrısına ateşle karşılık verince, çatışma başladı.
*2 Nisan 1923'de öğlene kadar devam eden 18 saatlik çatışmanın ardından Osman Ağa cephanesinin bitmesi üzerine yaralı olarak ele geçirildi. Paşa hazretleri ile görüştürülmesini isteyince, ihtimal ki sırlarının ortaya çıkacağı korkusuna kapılan İsmail Hakkı Tekçe, önce kafasına ateş etti, sonra da öldüğünden iyice emin olmak için bıçakla kafasını gövdesinden ayırdı. Daha sonra, kurşuna dizdirdiği 12 Giresun Uşağı ile birlikte Osman Ağa'nın kesik başlı cesedini aceleyle orada bir çukura gömdürdü.
*2 Nisan 1923'de Ali Şükrü Bey'in cesedi, Mühye köyündeki bir tarlada bir çukura gömülü olarak bulundu.
*4 Nisan 1923'de Osman Ağa'nın başsız cesedi gömülü olduğu çukurdan çıkarılarak, muhalif milletvekillerinin aldığı karar gereğince Meclis'in önünde ayaklarından asılarak teşhir edildi.
*Mayıs 1923'de Osman Ağa'nın na'şı Giresunlular tarafından yapılan büyük bir törenin ardından Giresun kalesinin güney yamacında bulunan Kurban Dede türbesinin yanında toprağa verildi.
*1925'de Osman Ağa'nın na'şı, Atatürk'ün emriyle Giresun kalesinin en yüksek mevkisine nakledilerek, bugünkü anıt mezar yaptırıldı.
*Ali Şükrü Bey Olayı'nın ardındaki sır perdesi 93 yıldır bugüne kadar aydınlanamamakla beraber, muhtemeldir ki  A.Şükrü Bey, Mustafa Kemal Paşa'yı zor durumda bırakmak için muhalefetin tertibiyle, İ.Hakkı Tekçe tarafından Osman Ağa'nın abazıpkalı adamlarına öldürtülmüş, dolayısıyla olay Osman Ağa'nın üzerine yıkılmıştır.
Kanaatimizi güçlendiren bir olayı örnek olarak gösterebilirim.
Bir yıl önce Trabzonlu Kuvay-ı Milliyeci Trabzon kayıkçılar Kahyası Yahya Kahya, Trabzon'da otomobilinde iken abazıpkalı askerler tarafından suikaste uğramıştı.
Bu olay Osman Ağa'nın üzerine atılmış, yıllarca yakasında bir yafta gibi asılı kalmıştır.
Oysa aradan 55 yıl geçtikten sonra 1977 yılında yapılan bir mülakatta, “Yahya Kahya'yı, Osman Ağa'nın abazıpkalı adamlarını kullanarak kendisinin öldürttüğünü itiraf etmiştir.
Ya, itiraf etmediği, edemediği Ali Şükrü Bey Olayı?..
Netice itibariyle Atatürk Osman Ağa için her zaman, “Ali Şükrü Bey'i öldürttüğü sanılan Osman Ağa” ifadesini kullanmıştır.
Suçlu olduğuna dair bir mahkeme kararı da olmadığından…
Osman Ağa, suçlu değil, suçu kanıtlanamamış bir zanlı olarak tarihteki yerini almıştır.
***
KİM; NE DEDİ, NE YAZDI, HANGİ ÜNVANLARA LAYIK GÖRDÜ?
* “Atatürk'ün, bu milletin muhteşem fedaisi” (Murat Sertoğlu; Gazeteci, Yazar)
*”Giresun'un cesur ve vatansever milis komutanı” (Murat Sertoğlu; Gazeteci, Yazar)
* “Cumhuriyet Şehidi” (Atatürk)
* “Cumhuriyet'in Banisi” (Atatürk)
* “Batum Fatihi” (Hasan İzzetin Dinamo;Gazeteci, Yazar)
* “Mangal Yürekli Adam” (Hasan İzzettin Dinamo;Gazeteci, Yazar)
*”Pontuslular'ın azraili” (Hasan İzzettin Dinamo; Gazeteci, Yazar)
* “Sakarya Kahramanı” (Ömer Sami Coşar; Gazeteci, Yazar)
*“Rum Pontus Devleti Hayallerine Darbe Vuran Adam”(Ömer Sami Coşar; Gazeteci, Yazar)
* “Milli Kahraman” (Mahir İz; 1.Meclis'te Zabıt Katibi, Dr.Rıza Nur; 1.Meclis'te Sağlık Bakanı)
* “Halk Kahramanı” (Dr.Rıza Nur; 1.Meclis'te Sağlık Bakanı)
* “Yeni Köroğlu” (Dr.Rıza Nur;1.Meclis'te Sağlık Bakanı))
* “Destan Kahramanı” (Falih Rıfkı Atay;Gazeteci, Yazar)
*“Gerçek bir Anadolu yiğidi, gerçek bir kahraman” (Altemur Kılıç; Gazeteci, Yazar)
*”Nesillerden nesillere geçecek bir efsane…” (Altemur Kılıç; Gazeteci, Yazar)
* “Timurlenk gibi bir cengaver”(37.Fırka Komutanı Miralay Hacı Hamdi Bey)  
*“Gerçek bir kahraman ve vatansever bir Türk” (Prof. Dr. Faruk Sümer)
*” Giresun'dan çıkan Topal Osman isimli bir kahraman…” (Emin Çölaşan; Gazeteci, Yazar)
*“Giresun uşağı Topal Osman, Türk tarihinde gelmiş geçmiş en büyük kahramanlardan, yurtseverlerden biridir.” (Emin Çölaşan; Gazeteci, Yazar)
*“Topal Osman tam bir vatanseverdir… Topal Osman, yeri geldiğinde hayatını vatanı için hiçe sayabilen bir fedakardır… Topal Osman, kendisi için bir şey istemeyen bir insandır… Mustafa Kemal'e bağlıdır…O kadar bağlıdır ki, Atatürk, ondan başkasına güvenememiş, kendisini koruma görevini ona ve arkadaşlarına vermiştir.” (Yavuz Bahadıroğlu; Gazeteci, Yazar)
*“Osman Ağa vatansever bir insandı.” (İsmail Hakkı Tekçe; Meclis Muh.Tb Kom.)
*”Osman Ağa, Sakarya'da aslanlar gibi çarpışmıştır.” (Berth G.Gaulis,Fransız Gazeteci)
*“…Onda tuhaf bir güç mevcuttu. Bütün şehir Türkler, Rumlar, Levantenler ve biz Amerikalılar onun kişiliğinden etkilenmiş durumdaydı. Aşırı milliyetçiydi.” (Madam Blanche Norton-Amerikan Yardım Teşkilatları Mümessili ve Gazeteci)
*” Mustafa Kemal'in durumu çok zayıflamıştı. Kendisine destek olacak bir kuvvet, Topal Osman'ı ve kuvvetlerini gönderdim.”(Kazım Karabekir Paşa)
*“Karadenizli milli kuvvetlerin başında 'Osman Ağa' isminde bir kumandan bulunuyordu. Bunlar Karadeniz'den, Giresun'dan gelmişlerdi. Bir askeri kuvvet olarak hemen bütün muharebelere sevk olundular. Muharebelere iştirak ettiler, kahramanca cansiperane çalıştılar. Muharebelerden sonra çok itibarlı ve çok fedakar bir milis kuvveti olarak Atatürk'ün muhafızı durumunda bulunuyorlardı.” (İsmet İnönü)
* “Görülüyor ki, Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasında Milis Binbaşısı 
Osman Ağa'nın kahraman gönüllü 47. Giresun Alayı'nın da diğer muvazzaf alaylar gibi çok büyük kahramanlık göstererek katkısı olduğu muhakkaktır.” (Genelkurmay Başkanlığı ATASE Başkanlığı)
Osman Ağa ayrıca;
* Balkan Savaşı Gazisi” ve “İstiklal Savaşı Gazisi” unvanlarına da layık görülmüştür.
Ruhu şad, mekanı cennet olsun! (SON)

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık