• 30 Mart 2012, Cuma 10:05
SeyfullahÇiçek

Seyfullah Çiçek

OSMAN AĞA HAKKINDA YAZILANLAR, SÖYLENENLER (*) (2)
 Falih Rıfkı Atay (GazeteciYazar): 
“…Bir zamanlar Topal Osman Karadeniz kıyılarının 'Destan Kahramanı' idi.(…)
Halifenin fetvalarına göre Topal Osmanlar, Demirci Efeler, Çerkez Ethemler asi, Aznavurlar kahraman, Anadolu hocalarının fetvalarına göre de Mustafa Kemal ve TBMM'ne karşı koyanlar asi, onları vuranlar 'Kahraman'dı. (…)
Filhakika, Topal Osman'ın hem yaptığı zulümler anlatılır, hem de onu bir kahraman gibi öven halk türküleri söylenirdi.” (Çankaya, F.Rıfkı Atay, s.262) 
Emrullah Nutku (Emekli deniz subayı, Trabzon Milletvekili, Yazar): 
“Bütün hayatı ateş ve barut kokuları arasında geçen Osman Ağa'nın İstiklal 
Harbi'nde çok hizmetleri vardır.” (Yakın Tarihimiz, c.4, sayı:42) 
Mahir İz (I.Meclis'te Zabıt Katibi): 
“…Topal Osman, herkesin baş üstünde taşıdığı 'Milli' bir kahramandı” (Yılların İzi, Mahir İz, s.92) 
Dr.Rıza Nur (I.Meclis'te Sağlık Bakanı): 
“Zavallı Ağa şu vatana üç, dört yıldır bence büyük hizmetler etmiş, kellesi koltuğunda çalışmıştır. (…)Hem pek Türkçü, vatanperver, gayretli ve Müslüman idi.” (a.g.e., c.3, s.1181)
“…O yeni bir 'Köroğlu'dur. 'Milli bir kahraman' dır. 'Halk Kahramanı'dır”. ( Hayat 
ve Hatıratım, Dr.Rıza Nur, c.3, s.793) 
H.İzzettin Dinamo (GazeteciTarihi Roman Yazarı): 
“…Mangal Yürekli Adam” (Kutsal İsyan, c.2, s.113 “Mangal Yürekli Adamın 
Hikayesi”)
 “Batum'a ilk kez Topal Osman girdi. 'Fatih'liklerin armut gibi kolayca devşirildiği 
bu savaş döneminde Topal Osman'ın Batum Fatihi olması gerekirken, bunu Yakup Cemil sahiplenmişti.” (s.124) 
“Pontosçuların azraili Topal Osman” (c.5, s.504)
Murat Sertoğlu (GazeteciTarihi Roman Yazarı): 
“…Senin yüreğinde muhakkak ki Karadeniz'in engin ufukları kadar büyük bir cesaret vardı. Hiçbir aslanın yüreğinde cesaretin bu kadar büyüğü yer almamıştır. Sen memleketin en kara günlerinde mütevazı varlığınla bir yıldız gibi parladın. Hiçbir fırtınanın bulutları senin parlaklığını gideremezdi. En ümitsiz günlerde bile birgün bu vatanın mutlak surette kurtulacağından ve düşmanlardan temizleneceğinden şüphe etmedin. 
Topal Osman ve vatan hainliği… Acaba yeryüzünde birbirine uymayacak, bundan daha aykırı iki kelime iki tabir bulunabilir mi? 'Atatürk'ün, bu milletin muhteşem fedaisi'. İşte hepsi o kadar.” ( Tercüman Gazetesi, 3 Mart 1964) 
“Kurtuluş Savaşı'nın başlamasından önce Karadeniz kıyılarını Rum çetelerinden 
temizleyen Giresun'un cesur ve vatansever milis komutanı Osman Ağa”   (Yıllarboyu Tarih, Ocak 1979, sayı:1, s.36)
Ömer Sami Coşar (GazeteciYazar): 
“…Sakarya Kahramanı” 
“Karadeniz boylarında Pontus Rum Devleti hayallerine darbe vuran adam” 
                         ( Atatürk'ün Muhafızı Topal Osman) 
Prof.Dr.Faruk Sümer (Tarihçi):
“Gerçek bir kahraman ve vatansever bir Türk olan merhum Osman Ağa…” (Tirebolu Tarihi, Prof.Dr.Faruk Sümer, İstanbul, 1992, s.139)
Ergun Hiçyılmaz (GazeteciYazar): 
“…Karadenizliler Milli Mücadelenin en önemli insanlarıdır. Onlar olmasaydı, Anadolu'yu birleştiremezdik. Topal Osman ve Giresun Uşakları özellikle bunlar çok büyük rol oynamışlardır. 
Bugün ayaklarımızın üzerinde durabiliyorsak, bunu ayaklarından asılanlara borçluyuz.” (Ergun Hiçyılmaz'la yapılan söyleşiden, Giresun Dergisi, sayı:74 ve Giresun Dergisi'nin Dedeman Oteli'ndeki ödül töreninde söylediklerinden…) 
Yavuz Bülent Bakiler (GazeteciŞairYazar): 
“…Bütün Karadeniz bugünkü huzurunu önce O'na borçludur! Sadece Karadeniz mi? Hayır! Bütün Türkiye! Çünkü Topal Osman ve yiğit arkadaşları olmasaydı, yüreğimiz, Güneydoğu ihaneti yanında bir de Karadeniz kundaklamasıyla dağlanacaktı.” ( Türkiye Gazetesi, 26.08.1995) 
Suat Yalaz (Çizgi roman üstadıYazar): 
“…Cumhuriyetimizin temel taşlarına kanlarını karıştıran Topal Osman Ağa gibi bir kahramanın torunları olmakla övünmekte çok haklısınız. Sizlere gıpta ediyorum. Eminim Vatan tehlikeye düştüğünde, bugün bile Giresun'dan daha nice Topal Osmanlar çıkacak ve ilk saflarda yerlerini alacaklardır.” (Suat Yalaz'la yapılan söyleşiden, Giresun Dergisi Sayı:71) 
Altemur Kılıç (GazeteciYazar):
“…Topal Osman gerçek bir Anadolu yiğidi, gerçek bir kahramandır. Giresun'da ve civarında nesillerden nesillere geçecek bir efsanedir…” (Ortadoğu Gazetesi) 
Emin Çölaşan (GazeteciYazar): 
“…Bilirsiniz, Pontus olayına karşı ilk savaşı veren, Giresunlu Kahraman Topal 
Osman ve çetesi olmuştur. Pontus Rumları uzun çabalardan sonra temizlenmiş, Mustafa Kemal Paşa'nın Ankara'daki muhafızlığına getirilmiştir…” (Hürriyet, 25.08.1995) 
“…Karadeniz'de Pontus Rumları ayaklanmış. Giresun'dan çıkan Topal Osman isimli  bir kahraman, bunları tepelemeye başlamış…Ve bizim medya korosundan bir yaygara daha kopuyor: 'Bu nasıl demokratlık?.. Topal Osman katildir. Derhal yargılansın…” (Hürriyet, 13.4.1996)
“…Rumlarla ilk mücadeleyi, katıksız bir sivil kahraman olan Giresunlu Topal Osman  başlattı. (…) Vatana ve Atatürk'e büyük hizmet vermiş bir sivil kahramandı. Pontus deyince akla Topal Osman gelir. Topal Osman Giresun kalesine gömüldü. Mezarı, 1925 yılında Atatürk'ün emriyle kalenin en yüksek yerinde yaptırılan anıt mezara taşındı. Orası yıllardan beri bir ziyaret yeri.”  (Hürriyet, 9.5.2006)
“…Yerli Rumlar Kurtuluş Savaşımızda düşman ordusuyla işbirliği yaptılar. Karadeniz'de Pontus Rum devleti kurma sevdasına kapıldılar. Bunları ordumuzla birlikte Giresunlu milis kahraman Topal Osman temizledi. Geri kalanları ya kaçtı, ya da Lozan Anlaşması uyarınca mübadele ile gittiler.
Vatanımız, bu düşman unsurlardan böylece temizlendi ama çok boğuştuk, kan kaybettik, çok zor günler geçirdik.
Şimdi düşünüyorum, ya bunlar Türkiye'de kalmış olsalardı!... Şimdi başımızda Kürtçülük ve PKK olayı dışında bir de Rum ve Ermeni baskısı, belki bunların terörü olacaktı.
Vatanı bu yabancı unsurlardan, isyancılardan, ihanet şebekelerinden kurtaran Talat Paşa, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Topal Osman gibi asker ve sivil kahramanlara hep teşekkür borçluyuz.
Yatıp kalkıp onlara dua edelim.” (Sözcü, 23.9.2010)                               (DEVAMI VAR)

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık