• 29 Mart 2012, Perşembe 9:32
SeyfullahÇiçek

Seyfullah Çiçek

OSMAN AĞA HAKKINDA YAZILANLAR, SÖYLENENLER (*) (1)
 Kurtuluş Savaşımızın efsanevi kahramanı Osman Ağa'yı, ölümünün 89.Yıldönümü olan 2 Nisan 2012'de bir kere daha minnet ve şükranla anacağız.
Bilindiği üzere Osman Ağa hakkında bugüne kadar lehte  aleyhte çok şeyler söylenmiş çok şeyler yazılmıştır. Buna rağmen, üstad merhum Murat Sertoğlu'nun tabiriyle, “Hayatı hep sisler arasında kalmıştır.” 
Aleyhte yazıp, söyleyenlerin (bu konuda yeterli araştırma yapmayanlar hariç) genelde ortak bir yönü vardır: Atatürk'e, milletimizin birlik ve beraberliğine, vatanın bölünmez bütünlüğüne düşman olmak! Zaten yazdıkları, söyledikleri de papağan misali “katil”, “eşkıya” gibi, birkaç suç (!) isnadından ileri gitmez. 
Peki, aklıselim sahibi, gerçek vatanseverler neler söylemiş, neler yazmış, Osman Ağa hakkında bugüne kadar, bir görelim. 
Dilerseniz, önce Atatürk'ten başlayalım. Neler söylemiş bakalım, Büyük 
Kurtarıcımız, Ulu Önderimiz, kendisini uçan kuştan bile sakınan bu yiğit fedaisi için: 
“…Topal Osman değil, Cumhuriyetin banisi (kurucusu) Osman Ağa!” (Erden Menteşeoğlu, Yakın Tarihimizde Osman Ağa ve Giresunlular, s.202 ) 
“…Çarşı içersinde bir yere Osman Ağa'nın altından bir heykeli yapılsa azdır!” (M.Ş.S., a.g.e. S.94)
Osman Ağa'nın küçük oğlu Mustafa Bey'e: 
“…Baban siyaset kurbanı gitti yavrum!” (a.g.e. S.5)
“Afyonkarahisar'da, Dumlupınar'da Sizin Uşaklar da Vardı!” (Giresun'daki Atatürk anıtının kaidesi)
Gelelim diğerlerine… 
Celal Bayar (Eski Cumhurbaşkanı):
(Kürt isyanlarını anlattığı bölümden)
“…Koçkiri bence hepsinden mühimdir. Yunalılar'a karşı durmak için nasıl tedbir 
alıyor isek, orada da aynı surette teşkilat yaptık. Esasen Yunanlılar'a karşı durmak için kuvvetimiz kafi değildi. Bunlar da ayrıca çıktı başımıza… Koçkiri'de bir ordu merkezi yapıldı. Onun kumandanlığına size önce bahsettiğim Nurettin Paşa'yı kumandan tayin ettiler. O başardı o işi. Sonra Giresun'dan 1200 kişi ile gelen Topal Osman çok yakın dostumdur, cahil bir adamdı- ın büyük gayretleri oldu. O 1200 kişinin 1000 kişisi sonra orduya, Yunanlılar'a karşı verilmiştir. 200 kişisi de Atatürk'ün Muhafızı olarak Çankaya'da muhafaza edilmiştir.” (Kurtul Altuğ, “Celal Bayar Anlatıyor: Kritik Olayların perde Arkası” Terc. Gazetesi, 10.9.1986)
Kazım Karabekir (Kurtuluş Savaşı'nda Şark Ordusu Komutanı):
“…Celalettin Arif Bey (Erzurum Mebusu ve TBMM II.Başkanı) ve taraftarı kırk imzalı 
sahte bir telgraf ile Mustafa Kemal Paşa'yı tehdit etmişler. Ben müdahale ettim. Mustafa Kemal Paşa, Kazım Dirik'e; 'bu kırk kişinin ellerini bağla ve Ankara'ya sevk et' demiş. Benim müdahalem ile mesele aydınlandı. Mustafa Kemal'in durumu çok zayıflamıştı. Kendisine destek olacak bir kuvvet, Topal Osman'ı ve kuvvetlerini gönderdim.”   (Kazım Karabekir, İstiklal Harbimiz)
İsmet İnönü (Kurtuluş Savaşı'nda Batı Cephesi Komutanı, Genelkurmay Başkanı, Eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan):
“Karadenizli milli kuvvetlerin başında 'Osman Ağa' isminde bir kumandan bulunuyordu. Bunlar Karadeniz'den, Giresun'dan gelmişlerdi. Bir askeri kuvvet olarak hemen bütün muharebelere sevk olundular. Muharebelere iştirak ettiler, kahramanca cansiperane çalıştılar. Muharebelerden sonra çok itibarlı ve çok fedakar bir milis kuvveti olarak Atatürk'ün muhafızı durumunda bulunuyorlardı.” ( İ.İnönü'nün hatıraları, s.611)
Tunalı Hilmi (I.Meclis Bolu Milletvekili  ünlü hatip):
“Giresun'un gösterdiği fedakarlık, cür'et, kahramanlık ve cesaret kalbimi sevinçle 
doldurdu!” (Sabahattin Özel, Milli mücadele'de Trabzon, TTK Yayınları, 1991, s.418)
Dr.Abidin Bey (I.Meclis'te Rize Milletvekili):
“Giresun'un gösterdiği fedakarlık, Osmanlı ve İslam tarihinde altın kalemle yazılacak 
şeylerdir..”  (a.g.e., s.182)
Miralay Hacı Hamdi Bey (37. Fırka Komutanı):
Daha önceden Osman Ağa'nın adını duyan Mustafa Kemal Paşa, yaptığı bir 
görüşmede, Harşıt Müdafaası'nda bulunan 37.Fırka Komutanı Miralay Hacı Hamdi Bey'e, “Nasıl bir insandır? diye sorar. O da:
“Son derece güvenilir, Timurlenk gibi bir cengaverdir.” cevabını verir. (E.Menteşeoğlu, Yakın Tarihimizde Osman Ağa ve Giresunlular, s.24)
“Anadolu Hediyesi” adlı cönk şeklindeki süreli yayın:
“Kahraman Osman Ağa'nın Taltifi.
Bir bacağını vatan yolunda kaybetmiş olmasına rağmen, maiyetindeki Karadenizli 
dilaverlerle (yiğitlerle, delikanlılarla)  meydan-ı gazaya şitab eden (meydan savaşına atılan) Giresun'lu Osman Ağa'ya İstiklal Madalyası verildi.
Büyük Millet Meclisi tarafından, muzaffer ordumuzun kahramanları arasında en 
ziyade fedakarlık ve besaletleri (yiğitlikleri) meşhud olan (görülen) ve kahramanlık ünvanına bihakkın (gerçekten)  kesb-i istihkak eylemiş bulunan (hak etmiş olan) erkan-ı ümera (binbaşıdan yukarı olan subaylar) ve zabitanımıza (subaylarımıza)  takdirnameler ve istiklal madalyaları verildiğini ve Millet Meclisi'nin arslanlarımızı tebcilen (yücelten) taltif (ödüllendirme) kararını ve ittifak-ı ara ile (oybirliği ile) kabul ve tasdik eylediklerini haber almıştır. İstiklal Madalyası ile taltif edilen (ödüllendirilen) fedakaran meyanında kendisine binbaşı rütbesi verilmiş olan, Giresun havalisi kahramanlarından müteşekkil kıt'anın kumandanı Osman Ağa da mevcuttur.
Osman Ağa, kıt'asıyla Ankara'dan geçerken, Millet Meclisi'nden bu dilaverleri 
istikbale (karşılamaya) çıkan meb'uslara hitaben 'Ben bu millet uğrunda bacağımı zayi ettim. Düşmanı denize dökünceye kadar icabederse sedye ile muharebe edeceğim.' demişti. Karadeniz sahillerinin kahramanı Sakarya Muharebatında bu sözünü tutmuş ve mazhar-ı taltif (ödüle layık) olacak surette şecaat (yiğitlik) ve besalet (yararlılık) göstermiştir.” (Ali Şükrü Bey, Kadir Mısıroğlu, s.225-226) 
Kadir Mısıroğlu (Araştırmacı-Yazar):
“Yerli Rumların ihanetlerine karşı, mahalli bir mukavemet teşkilatı kurarak 
yararlıklar gösteren Giresunlu Binbaşı Osman Ağa (Topal Osman diye de meşhurdur.) T.B.M.M.nin en değerli meb'uslarından biri olan Trabzon Mebusu Ali Şükrü merhumun esrarengiz ölümü vak'asına adı karışmasaydı, başarılı şahsiyetine gölge düşürmemiş olacaktı.” (Yunan Mezalimi, Kadir Mısıroğlu, s.316)
Genel Kurmay Başkanlığı: 
“Sayın: Seyfullah ÇİÇEK, 
(…) 
Görülüyor ki, Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasında Milis Binbaşısı 
Osman Ağa'nın kahraman gönüllü 47. Giresun Alayı'nın da diğer muvazzaf alaylar gibi çok büyük kahramanlık göstererek katkısı olduğu muhakkaktır.” 
(Gn. Kur. Bşk.lığı ATASE Bşk.lığı'nın 26.11.1992 gün ve 92356-92/1. As. T. Krl. yazısı).    (DEVAMI VAR)

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık