• 25 Nisan 2013, Perşembe 10:21
SertanÇamur

Sertan Çamur

SANAYİ SİTESİ SORUNU
 Bugün sizlere spordan değil de yaşadığımız şehirdeki ve benim hayatımı kazandığım yer olan Giresun sanayi sitesinin sorunlarından bahsetmek istiyorum.
Geçtiğimiz Cuma günü kooperatifin olağan genel kurulu yapıldı orada da söylendi belediye başkanımız ve iki büyük partinin merkez ilçe başkanları da dinledi ve özellikle onların da bizlerle aynı fikirde görüş bildirmesi  bizi mutlu etti.
Efendim sanayi sitesi 1970 yılında o günün şartlarına göre projelenmiş ve yapılmaya başlamıştır.Dere kumuyla değil deniz kumuyla yapılan işyerleri mekanik olarak ömrünü bitirmiştir,çürümeye başlamıştır.43 senede dünyada ve ülkemizde çok şey değişmiş ve artık günümüzde bu bölgenin sanayi sitesi için kullanımı çok sınırlı şartlarda kalmıştır.
Nedir bu değişen ve bize artık yetmeyen unsurlar; 30 yıldır ustalarının yanlarında çalışan çıraklar, kalfalar büyümüşler ve kendilerine iş yeri açmışlardır, sonra onlarında yanlarında çalışan çıraklar büyüyüp birer usta olunca onlarda kendi işyerlerini açmaya kalktılar ve işte sorun burada başladı neden başladı çünkü o ustalara açacakları dükkan bulunamadı, artık Giresun sanayi sitesinde satılık veya kiralık iş yeri yok varsa da çok fahiş fiyatta.İkinci unsur;yakın zamanda gelenler görmüşlerdir sanayi sitesinde bırakın araba kullanmayı yaya olarak dahi yürüyemiyorsunuz ekonomik şartlara göre artık işyeri sahibinin yanında çalışanlar bile işe arabalarıyla gelip gitmeye başladılar herkeste araba olması tabi sevindirici bir şey ama yollar yetmiyor.Esnaf dükkanı yetersiz olunca öndeki kaldırımı da haklı olarak işgal etti ve dükkanını büyüttü şimdi ne araç park edilebiliyor nede büyük araçlar dönüş yapabiliyor.
Bu sıkıntılar böyle uzar gider aslında ama ben sizi yormak istemiyorum. Söylenmesi gereken ve belediye başkanımız sayın Kerim Aksu'nun da söylediği bir şey var o da sanayi sitesinin yerinin değişmesi ve bu gecekondu mahallesi görüntüsünden kurtarılması.
Sekadan alınan ve Toki tarafından inşa edilecek bölgeye konuttan ziyade çok işlevli yeni ve modern bir sanayi sitesi yapılması ve mevcut sanayi sitesinin de bunun karşılığı olarak Toki'ye verilmesi gerekmektedir bu kaçınılmaz bir hal almıştır. Mevcut sanayi sitesi tıpkı araba galericileri,tıpkı fındık tüccarları gibi şehre fazla gelmektedir şehrin içinde kalmıştır.
Seka'nın bulunduğu araziye konuttan çok Gire-sunlunun ihtiyacı olan iş yerleri yapılmalıdır iş yapa-mazsanız o konutlarda oturamazsınız bu şehir artık sadece oturulacak değil çalışılacak bir yer olmalıdır.
Ben her siyasinin memleket için çalıştığını düşünenlerdenim bu yazdıklarım atla deve değil halledilmeyecek mevzu değil yeter ki iki büyük şehir arasına sıkışmış bu güzel şehri kasabaya dönüştü-rülmekten kurtaralım.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık