• 27 Şubat 2018, Salı 8:04
SedefErol

Sedef Erol

SUÇ ve CEZA
 Çocuk istismarı olayı, gündemini hiç yitirmiyor ne yazık ki.
Zira, tekrarlandıkça tekrarlanıyor.
Cezaların yeterince caydırıcı olmadığı düşüncesi, eleştirilerin başını çekmekteydi.
Ancak giderek artan taciz vakaları, durumu yeniden gözden geçirme zorunluluğunu çıkardı ortaya.
Bir gazetenin haberine göre; Adana ve Antalya Manavgat'ta 4 yaşındaki iki çocuğun tecavüze uğraması bu suçlara yönelik cezaları ve yasal düzenlemeleri gündeme getirmişti.
Yetkililerin cinsel suçlarla ilgili yasal düzenleme için kurduğu komisyon geçtiğimiz günlerde ilk toplantısını yaptı ve sapıklara müebbet hapis getirilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca 12 yaşın altındaki ve üstündeki çocuklara yönelik istismar suçlarında farklı cezalar verilmesi gündeme geldi.
Yine aynı habere göre Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü şöyle tepki gösterdi:
-12 yaş, “rıza” yaşı sınırı olarak belirleniyor. Mahkemede, 12 yaş üstü çocuk olarak sayılmıyor… mesajı verilmiş oldu. Anlamadığımız şekilde 12'yi baz alıyorlar. Bizim için çocuk 18 yaş altıdır dedi.
Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Elif Erdem Düzgün ise şöyle konuştu:
-Yalnızca cezalarla istismarı önleyemeyiz.
Acilen alt komisyonlar kurulmalı. Tıpçılardan, hukukçulardan, sosyologlardan, psikologlardan oluşan bu komisyon olayın köküne inmeli.
Türkiye'nin istismar haritası çıkarılmalı, çocuk istismarında bulunanlar izlenmeli…
Habere göre,
Durumun aciliyeti ve vahameti üzerine hükümet, çocuğa karşı işlenen cinsel suçların önlenmesi için 6 bakanın katıldığı bir komisyon oluşturdu. İlk toplantısını geçen hafta Çankaya Köşkü'nde yapan komisyon, çocuk tacizcilerine verilen cezaların arttırılması konusunda çalışıyor. Tacizcilere ağırlaştırılmış müebbet hapis getirilmesi gündemde.
Mevcut yasada, suçlulara en fazla 30 yıl hapis verilebiliyor.
Ayrıca cinsel istismar suçunu işleyenlere iyi hal indirimi uygulanmaması için yasal düzenleme yapılması gündemde. Bir diğer konu, mahkeme suçu kesinleşmiş olan kişilere kimyasal hadım yapılması için karar alabilecek. Öte yandan ceza artırımı için “12 yaş altı mağdur” ile “12 yaş üstü mağdur” ayrımı gündemdeydi, tepkiler üzerine bunun onsekize çekilmesi ele alınıyor...
..…
Hiç kuşku yok ki sızlayan kamu vicdanı yeni önlemler alınması zorunluluğunu çıkardı ortaya. Dünyanın en iğrenç suçu olan tecavüz konusunda “rıza” kelimesinin yeniden yorumlanması sonucunu doğurdu.
Hangi çocuk tecavüze rıza gösterebilir ki…
Diğer taraftan yaş sınırı düzenlemesi yapılacak ki, bu zaten olması gerekendi.
18 yaş altı ve reşit olmayıp kendi adına yasal haklardan yararlanamadığına göre, “rıza”sı olma durumunun da bir itibarı olmamalı elbette.
Bir diğer konu, ele alması düşünülen “kimyasal hadim” olayı.
Elbette bunun için suçun kesinleşmiş olması gerekiyor.
Bu, hep yazıp savunduğumuz birşeydi.
Bu kimyasal hadım konusu bazılarına belki insanlık dışı gelebilir.
Ancak tecavüzün de insanlık dışı bir vahşet olduğu unutulmamalı.
Şimdi, bu olayın önemini vurgulamak için aynı gün gazetelerde yer alan iki ayrı tecavüz olayını hatırlayalım:
“Erzurum Palandöken'de 6. sınıf öğrencisi F.A. (10), annesine yazdığı mektupta, bir yıldır dayısı İ.K.nın (52), tacizine uğradığını anlattı. Ailenin şikayeti üzerine 9 Aralık'ta tutuklanan erkek berberi İ.K. geçen hafta hakim karşısına çıktı. Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada İ.K., 12 yıl hapse mahkum edildi. Suçun akrabaya karşı işlenmesi nedeniyle ceza 18 yıla çıkarıldı. Mahkeme suçun birden fazla işlenmesi nedeniyle cezayı 24 yıla yükseltti.
“İyi hal” indirimi uygulanmadı.
Bu, çok kötü bir olay olsa da en azından ceza yükseltilmiş, iyi hal indirimi uygulanmamış.
Ancak her tecavüz davası aynı sonuca ulaşılmıyor…
İşte bakın:
“İzmir Limontepe Sehine Hasan Saray İlköğretim Okulu'nda öğretmen olan S.S.S.'yi (58), 8 yaşındaki kız öğrencisine taciz ederken bir veli yakalamıştı.
39 yıl hapsi istenen öğretmene mahkeme önce 22,5 yıl hapis verdi. Sonra iyi hal indirimi yapıp cezayı 18 yıl 9 aya düşürdü.
Aile, “yargının takım elbise, giyme, iyi hal, saygınlık, “ruh sağlığı bozulmadı” gibi gerekçelerle yaptığı indirimler benzer olayların artmasına neden oluyor” diye isyan etti.
Mahkeme sonucuna bakılırsa, ailenin yakınmasına hak vermemek elde değil.
İşte bu nedenle tecavüz suçlarına verilecek cezaların artırılması gündemde.
Bu, zaten olması gerekendi.
Uluslararası hukuk alanında 140 ülke tarafından imzalanan ve çocukları koruma altına alan “Çocuk Hakları Sözleşmesi” sayesinde devletler çocukları her türlü istismardan korumakla yükümlü kılınmıştır.
Bu sözleşmenin ve devletin yükümlülüklerini yerine getirme çabasına rağmen TUİK'in açıkladığı rakamlar ürkütmektedir. Bu rakamlara göre ülkemizde her yıl 25 bin çocuk cinsel şiddetle karşı karşıya kalıyor ve bunların 7 bini ise cinsel istismara uğruyor.
Ve bu sayıların çoğunluğunu 7-14 yaş arası çocuklar oluşturuyor…
….
Sizin de gördüğünüz üzere bu korkunç rakamlar acı bir gerçeği vurguluyor. Artan çocuk istismarı vakalarını.
Bu nedenle, bu yolda atılacak tüm adımlar (ceza artırımları, kimyasal hadım, rıza kelimesinin yok sayılması vs.,vs.) büyük önem kazanmakta.
Zira tecavüz, insan bedenine yapılan en vahşi saldırı olarak kabul edilmekte.
…..
Sevgili okurlar bugünlük satırlarıma son verirken hepinize mutlu bir hafta diliyorum.
Haftaya buluşabilmek dileğiyle.
Esen kalın,
Hoşça kalın….

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık