• 12 Şubat 2019, Salı 9:03
SedefErol

Sedef Erol

SÖZDE SOYKIRIM ve FRANSA

Her sene bu konu kaşınır, kaşınır ortaya getirilir. 
Sözde Ermeni soykırımından bahsediyorum. 
Neredeyse dünyanın tüm derdi bu olmayan soykırım olayı.
Son örnek Fransa'dan.
Bakınız bu konu ile ilgili yayınlanan habere:
“Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron skandal bir karara imza attı. Macron, 24 Nisan tarihini sözde 'Ermeni Soykırımı anma günü' olarak resmen ilan etti. Makron bu kararını geçtiğimiz hafta katıldığı Ermeni Dernekleri Koordinasyon Konseyi (CCAF) yemeğinde yaptığı konuşmada duyurdu. Macron, konuşmasında 1915 olaylarını “Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Ermeni'lerin acımasızca öldürülmesi” olarak niteledi.
Macron bu adımla ilgili olarak şunları söyledi: 
“İŞİD'e karşı mücadele, insan hakları ve sivil özgürlüklerin yanı sıra soykırım konusunda da Türkiye ile fikir ayrılıklarımız var. Aynı zamanda Suriye'deki siyasi dönüşümün gerekliliği gibi hemfikir olduğumuz konular da var. Türkiye ile diyalog vazgeçilmez…..”
Macron daha sonra Twitter'da yaptığı paylaşımda ise:
“Fransa tarihle yüzleşir. Söz verdiğim gibi 24 Nisan'ı Ermeni soykırımını Anma Günü ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Macron'un 2017'deki seçim vaadinden birisi, 24 Nisan'ı resmi anma günü haline getirmekti.
Fransa, sözde soykırımı 2001 yılında resmen tanımıştı. Macron'un aldığı son kararla birlikte bugüne kadar sadece Ermeni diasporasının kalabalık olduğu yerlerde yapılan törenler artık ülkenin her bölgesinde resmi katılımla yapılacak. 
Macron'un bu kararı ülkedeki Ermeni diasporasını memnun etti.
CCAF Başkanı Mourad Papazian, “Fransa'nın dünyaya örnek olduğunu ve Cumhurbaşkanı'nın verdiği söze sadık kalmasını takdir ettiklerini” söyleyerek alınan bu kararın doğru yönde atılmış bir adım olduğunu savundu…
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un bu kararı, Ankara ile ilişkilerde kriz yarattı…..
Haber bu şekilde.
xx
Şimdi, “Fransa tarihle yüzleşir” beyanında bulunan Cumhurbaşkanı Macron'un ülkesinin soykırım siciline bir göz atalım:
“13 Kasım 2015 Cuma günü 129 kişinin hayatını kaybettiği, 99'u ağır olmak üzere 352 kişinin de yaralandığı Paris'i kana bulayan saldırılardan sonra hedefe yine İslamiyet konulurken, sömürgeci Batı dünyasının ve Fransa'nın katliamları hala hafızalarda canlılığını koruyor. 
Müzeyyen Feyza Gürsu'nun haberine göre, 
“İnsan hak ve özgürlüklerinden dem vuran Fransa, bugün birçoğu açlıkla mücadele eden Afrika ülkelerinden Fildişi Sahili, Senegal ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nin de aralarında bulunduğu 14 Afrika ülkesini hala sömürmeye devam ediyor. Fransa'nın sömürdüğü Afrika ülkelerinden yıllık 500 Milyar dolardan fazla gelir elde ettiği ifade ediliyor. Yerini haritada bulamadığımız birçok ülkede kanlı izler bırakan Fransa tarihinin önemli bir kısmı soykırım, sömürü ve katliamlardan oluşuyor. 
Geçmişten Fransa'nın Orta Afrika, Cezayir, Fas, Tunus, Yeni Kaledonya, Madagaskar, Haiti, Komor, Senegal, Mali, Fildişi Sahili, Gabon, Kamerun, Gana, Gine, Benin, Ruanda, Laos gibi ülkelerde halka, Fransa'nın bugün yaşadığı olayların kat kat fazlasını yaşattığı tarihte acil bir şekilde kayıtlı.
Yakın tarihte Mali'de sivillerin üzerine bombalar yağdırdı, sadece Cezayir'de bir buçuk milyon insanı öldürdü ve askerler binlerce Cezayir'li kadına tecavüz etti. 
Fransızlar geçmişte sömürgelerinde yaptıkları katliamlarla bilinirler.
Ruanda'da 90'lı yıllarda Hutu ve Tutsi kabilelerinin birbirlerini katletmelerine yardımcı oldular.
Yıl 1945. Günlerden 8 Mayıs. Fransa için kurtuluş, Cezayir için soykırım günü.
Fransız sömürgesi Cezayir, Nazi Almanya'sı tarafından işgal edilen Fransa'nın kurtuluşu için gençlerini savaşa gönderdi.
Karşılığında bağımsızlığını istedi Fransa'dan. 
Fransa teklifi kabul etti, Almanya'yı Cezayirli askerlerin desteğiyle yendi.
Ancak Fransa, verdiği sözü tutmadı. Katliam yaptı, masum insanlar evlerinde alınarak kurşuna dizildi. Yaklaşık 45 bin Cezayirli katledildi.
Katledilen onbinlerce Cezayirli'nin bir kısmı şehirdışında açılan dev çukurlara gömüldü. Bir kısmı ise, kamyonlarla doldurularak kireç fırınlarında yakılmaya götürüldü. 
Cezayirli'lerin cesetleri, Nazi fırınlarına benzeyen ölüm fırınlarına yakıldı. 1945 yılı, tarihe Fransa'nın utanç yılı olarak kazındı.
Tarih sayfalarına utanç olarak geçen bu katliam, Fransa tarafından görmezden geliniyor. 
Cezayir olayından başka Ruanda ve bazı Afrika ülkelerindeki katliamlara da adı karışıyor Fransa'nın. 
Detaylara inmek ise ayrı bir yazı konusunu gerektiriyor. 
Müzeyyen Feyza Gürsu'nun haberinden alıntı yaptığım bu bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Macron'un “tarihle yüzleşir” dediği Fransa, kendi tarihiyle yüzleşmek ihtiyacı duymuyor. Ancak bilgiler ve belgeler Fransa'nın geçmişini gözler önüne seriyor. 
Tehcir olayı soykırım gibi gösterme Macron'un politikası olabilir.
Ancak tarih politik tercihlerle değil, gerçeklerle yazılıyor.
Sözde Ermeni soykırımını tanıdığını ilan eden kimi ülkelerin bu kararları ise tarihi değiştirme yetmiyor…
….
Sevgili okurlar, haftaya buluşabilmek dileğiyle 
Esen kalın, hoşça kalın… 
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık