• 12 Eylül 2017, Salı 8:54
SedefErol

Sedef Erol

SON TEHDİT–KİM JONG–UN…
 Evrensel barışın bir gün gerçekleşeceği ve artık yeni bir dünya savaşı olmayacağı umudu taşırken, dünyadan kopuk Kuzey Kore, son numarasını yapıyor!
120 bin ton dinamit gücünde patlama yaratan, 6.3 Rihter ölçeğinde depreme neden olan, ABD'nin Hiroşima ve Nagazaki'ye attığı atom bombasından 8 kat daha güçlü olan hidrojen bombası denemesi…
Uyarılara rağmen gerçekleştirilen bu deneme, doğal olarak dünyayı yerinden oynatıyor!
Kuzey Kore'nin kuruluşundan bu yana üçüncü kuşak lider olan Kim Jong-Un'un şöyle bir öyküsü var:
- Otuzüç yaşında
- İsviçre'de eğitim gördü
- Beş çocuğun en küçüğü olmasına rağmen babası tarafından halef seçildi
- 2011'deki Kuzey Kore'nin başına geçti
- Babasına benzemek uğruna estetik ameliyatlar geçirdi
- Birçok yakın akrabasını öldürttü
- Üç çocuk babası
Sanırım bu özgeçmiş size epeyce ipucu vermiştir.
….
Geçtiğimiz ay ABD'ye ulaşacak menzile sahip füze fırlatan Kuzey Kore'nin son hidrojen bombası denemesi tüm dünyada şok etkisi yarattı.
Olayı Kuzey Kore Devlet televizyonundan duyuran isim ise Ri Chun-hee adlı bir sunucu.
Kuzey Kore'nin tehditkar açıklamalarını sakin ses tonuyla sunmasıyla bilinen Ri Chun-hee, hidrojen bombası haberini her zamanki gibi pembe yerel kıyafetiyle verdi.
Yalnızca devlet liderlerinin ölüm haberini verirken siyah giyen Chun-hee 74 yaşında ve 40 yıldır Kuzey Kore'nin “kışkırtıcı ve sinir bozucu” yüzü olarak tanınıyor.
Son hidrojen bombası denemesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump,
“Kuzey Kore'nin eylemleri düşmanca ve tehlikeli. Haydut bir devlet olan Kuzey Kore'ye taviz veren politikalar işlemiyor. Onlar bir tek şeyden anlar” yorumunu yaptı.
Olayın ardından Çin (üstelik Kuzey Kore'nin müttefiki) ve Rusya'nın da olduğu birçok ülke kınama mesajı yayınladı.
NATO, “Uluslararası güvenlik tehdit ediliyor, Kuzey Kore tüm kitle imha silahlarını, geri dönüşü olmayacak şekilde yok etmeli” açıklamasında bulundu.
“Derhal sert yanıt verilmeli” diyen Avrupa Birliği ise üye ülkelerin dışişleri bakanlarıyla konuyu ele alma peşinde.
Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de acil toplantıya çağrıldı.
Kuzey Kore'nin vurmakla tehdit ettiği Guam adasındaki üstten havalanan Amerikan uçakları Kore Yarımadasında 24 saat bomba yüklü halde uçuyor.
Son nükleer denemenin ardından Amerikalı ve Güney Kore'li generallerin Kuzey Kore'ye askeri yanıt vermek için toplantı yaptığı bildiriliyor.
Panikte olan Japonya ise kilit noktalara anti-füze sistemi kurmakla meşgul.
Nükleer denemeden hemen önce Kuzey Kore resmi Ajansı Kim-Jong-Un'un hidrojen bombası önündeki fotoğrafını yayınlayarak adeta dünyaya gözdağı verdi.

Peki, dünyayı sürekli tehdit eden ve korku salan Kim-Jong-Un'a karşı yaptırım gücü yok mu?
ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne Kuzey Kore'ye petrol sevkiyatını tamamen yasaklayan tasarıyı sunma niyetini değerlendiren Sputnik köşe yazarı Dimitriy Verhoturov, bu yeni adamın Pyongyong'ı nükleer füze programından vazgeçireceği yönündeki tahminlerin muhtemelen haklı çıkmayacağını belirterek sebeplerini şöyle sıraladı:
-Kuzey Kore Dış Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre ülkedeki petrol rezervleri 60-90 milyar varil olarak tahmin ediliyor. Bu rakamlara şüpheyle bakılsa da bunun bir temeli var. Kuzey Kore'de 1992'den itibaren bir dizi şirket Jeofizik araştırmalar yürüttü. Bu şirketlerin yaptığı çalışmalar, Kuzey Kore topraklarında büyük bir petrol ve doğalgaz yataklarının olduğunu teyit etti. Kuzey Kore'de kanıtlanmış petrol ve doğalgaz yatakları olduğu bir gerçek.
-İkinci ilginç husus, Kuzey Kore'de çalışan neredeyse tüm petrol ve doğalgaz şirketleriyle uzun vadeli anlaşmalar imzalanmıştı. Ancak kuyular ilk petrol veya doğalgazı verince bu yabancı şirketler sınır dışı edilmişti.
Anlaşıldığı kadarıyla Kuzey Kore yönetimi yabancıları çalışmaların en riskli kısmı olan keşif için kullanmış, jeolojik yapısında petrol varlığına dair kanıtları elde etmişti.
-Üçüncüsü bazı ülkeler nedense Kuzey Kore'nin kendi sondaj ve ekipmanına sahip olmadığını düşünüyor. Ancak durum böyle değil. Kuzey Kore'nin Sovyetler Birliği ve Romanya'da üretilmiş ve 1991'de ithal edilen birkaç sondaj ekipmanına sahip olduğu biliniyor.
Üstelik bu ekipman, dört-beşbin metrelik kuyular kazabilecek yetenekte.
Yine Sputnik köşe yazarı Dimitry Verhoturov'a göre, tam petrol ambargosu Kuzey Kore yönetimini gereken teknik ve ekonomik kaynaklarını petrol üretimine yönlendirmeye zorlayacak. Bir ya da bir buçuk yıl gibi oldukça kısa sürede, bir de şans yaver giderse, Kuzey Kore ihtiyaç duyduğu petrole ulaşacak. Bu durumda Kuzey Kore lideri Kim-Jong-Un, ABD Başkanı Trump ve yaptırımlarına gülebilecek.
Yani yazara göre petrol sevkiyatını durdurmak Kuzey Kore için bir yaptırım değil, aksine kendi rezervlerini değerlendirmek, ortaya çıkaracak teknolojileri geliştirmek için bir fırsat.
Peki, bu nükleer deneme sonrası Rusya nasıl bir tutum izledi?
Rusya'nın Vladimir bölgesinde katıldığı bir forumda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov şu açıklamada bulundu:
-Kuzey Kore, nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşması imzalanmıştı ancak daha sonra bu anlaşmadan çekildi.
Bugün ise Pyongyang yönetimi, nükleer silah üretmek için tüm meşru haklara sahip olduğunu söylüyor. Ancak Rusya'nın tutumunu biliyorsunuz. Biz nükleer bir Kuzey Kore'yi kabul etmiyoruz…

Böylece yıllar sonra ABD ve Rusya, bir konuda fikir birliğine varmış oldu.
Konu, dünyanın geleceği ve evrensel barış.
Diktatör Kim-Jong-Un, nasıl durdurulur bilmiyorsam da, dünyanın yeni bir savaşı kaldıramayacağını iyi biliyorum.
Umarım gelişmeler dünyanın ve insanlığın hayrına olur.
Sevgili okurlar, haftaya yeni konu ya da konularda buluşabilmek dileğiyle şimdilik,
Esen kalın,
Hoşça kalın….

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık