• 03 Nisan 2018, Salı 8:50
SedefErol

Sedef Erol

İYİ HAL
 “İyi hal indirimi” olayı da kadın cinayetleri gibi manşetlerden düşmüyor.
Kadın cinayetleri neredeyse her gün, iyi hal indirimi olayları da ortalama haftada bir basında yer alıyor.
Öyle inanılmaz olaylarda “iyi hal” indirimi uygulanıyor ki, işte böyle basına konu oluyor.
Kamu vicdanı da sızlamaya devam ediyor.
Yazacağım olay hem kadın cinayeti, hem de bir “iyi hal” uygulama durumu.
Birlikte okuyalım:
“Abdulvahap İlkatmış ve 2 çocuk annesi Hülya Aydın (36) boşanmıştı.
İzmir'de yaşayan Hülya Aydın, çalıştığı işyerinin eski ortağı Ş.Ş.'yi tacizle suçlamıştı.
Ş.Ş.de Abdulvahap İlkatmış'ı arayıp:
-Eski eşinle ilişkim vardı
Demişti.
6 Nisan 2013'te İstanbul'dan İzmir'e giden Abdulvahap İlkatmış eski eşini bıçaklayarak öldürmüş, cesedini elbise dolabına saklamıştı. Olaydan İki gün sonra yakalanıp tutuklanan eski kocaya mahkeme iyi hal indirimiyle 25 yıl hapis cezası vermişti.
Yargıtay ise kararı bozmuştu.
Yeniden görülen davada Abdulvahap İlkatmış'a yine iyi hal indirimiyle 25 yıl hapis cezası verildi.
Konumuz “iyi hal indirimi” olduğundan, cinayet kısmına girmeyeceğim.
Nedir bu iyi hal durumu?
Bir ceza avukatının gözüyle, iyi hal indirimini açalım:
“Mahkemelerde, suçlu bulunan kişi hakkında yasanın uygulanmasıyla verilen cezanın indirilmesini, sakin ve masum bir izlenim vermesi “iyi hal indirimi”ni tartışmaya açmıştır. Tüm bu tartışmaların devam ettiği sırada Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan vahşi bir cinayete kurban gitmişti.
Mersin'in Tarsus İlçesi'nde bindiği minibüste tecavüz girişiminde bulunulup direnince öldürüp cesedi yakılan, üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katil zanlıları hakkında mahkeme heyeti cezalarda hiçbir indirim uygulamamıştı. Bu karar halk arasında adaletin tam olarak sağlandığı kanısını ortaya çıkardı.
İyi hal indirimi, yargılamalardaki temel unsurlardan biri olarak biliniyor. Hakimin takdirinde olan bu uygulamada, cezanın ne kadar indirileceği ve hangi hallerde uygulanacağı yasada açıkça ifade edilmektedir. İyi hal indirimi, Türk Ceza Kanunu'nun 62. maddesinde “Takdiri indirim nedenleri” başlığı altında düzenlenmiştir.
Bu maddeye göre indirim sebepleri varsa suçluya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine müebbet hapis cezası, müebbet hapis cezası yerine de 25 yıl hapis cezası verilebiliyor. Diğer cezalar bakımından ise cezaların altıda birine kadar indirim öngörülüyor. Ceza indirimi yapılmasına sebep olan durumlar ise suçu işleyenin geçmişi, sosyal ilişkileri, mahkeme süresince takındığı tutum ve davranışları olabiliyor. Hakim bu hususları dikkate alarak ya da yer alan madde doğrultusunda indirim verebilir.
Ceza hukukunun amaçlarından biri de suçluyu sadece cezalandırmak değil aynı zamanda ıslah edip topluma kazandırmaktır. Hakimin suçlunun cezasında indirim yapmasındaki asıl neden, onun topluma faydalı olmasının önünü açmak olabilir. Ağır ceza uygulamalarında bu madde daha az uygulanırken daha az cezayı gerektiren yargılamalarda indirim uygulaması yaygın olarak görülmektedir.”
Türk Ceza Kanunu 62. Maddesi, takdiri indirim nedenleri:
Madde 62-(1) Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine, müebbet hapis, müebbet hapis cezası yerine 25 yıl hapis cezası verilir. Diğer cezalar altıda birine kadar indirilir.
(2)- Takdiri indirim nedeni olarak, failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar göz önünde bulundurulabilir.
Takdiri indirim nedenleri kararda gösterilir….
….
Çok sık rastlanıp, sürekli gazetelere konu olduğundan “İyi hal indirimi”ni tam olarak açmak istedim.
Ceza avukatının yorumunda iki durum öne çıkıyor:
-Ceza hukukunun amaçlarının biri de suçluyu yalnızca cezalandırmak değil, aynı zamanda ıslah edip topluma kazandırmaktır.
-Daha az cezayı gerektiren yargılamalarda indirim uygulaması yaygın olarak görülmekle birlikte, ağır ceza davalarında bu madde daha az uygulanmaktadır…
….
Zaten sorun da bu, az ceza gerektiren davalara, suçlunun topluma kazandırılması açısından indirim uygulanmasında bir problem yok, mesele, ağır cezalık davalarda uygulanan iyi hal durumu. Kamunun vicdanının sızladığı bazı kararlar alınıyor olmalı ki, işte böyle haber konusu olabiliyor…
Bu nedenle ceza uygulayıcılarının Özgecan Aslan olayındaki gibi konuya hassas yaklaşmaları yerinde bir uygulama olabilir.
….
Sevgili okurlar, bir sonraki yazıda buluşabilmek dileğiyle,
Esen kalın, hoşça kalın….

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık