• 09 Ağustos 2016, Salı 8:49
SedefErol

Sedef Erol

BEN-SEN ve “BİZ”
 Bugün bir röportajı paylaşmak istiyorum sizlerle.
3 Ağustos 2016 tarihli Hürriyet Gazetesi'nde “Ben yazmadım” başlığıyla yayınlanan, darbe soruşturmasında tanık olarak ifade veren Savcı Ferhat Sarıkaya'nın, yine aynı gazetenin ifadesiyle “iddianame itirafı”…
 Siyasal ve terör örgütü bağlantılarını ilgili makamlar araştıradursun, (ki bu onların işi ve çok önemli) geçmişte yaşanmış bu olayın beni en çok etkileyen yanı, insanlıkla ilgili acı ve geri döndürülemez boyutu idi.
Hatırlayınız, 2005'te dönemin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ve dokuz kişiye, tıbbi cihaz alımında usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla dava açılmıştı.
Davayı açan kişi, o dönemin savcısı Ferhat Sarıkaya idi.
Tutuklulardan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı, suçlamaları gururuna yediremeyerek cezaevinde kendini asmak suretiyle yaşamına son vermişti.
Sonraki süreçte Şemdinli iddianamesi, Yaşar Büyükanıt'ın isminin zikredilmesi, Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihracı süreci yaşandı.
Savcı Ferhat Sarıkaya daha sonra tekrar mesleğine döndürüldü ve bugün Sincan Adliyesi'nde görev yapmakta.
Aynı zamanda darbe soruşturmasında “tanık” olarak ifade vermiş bulunmakta.
Önümüzdeki süreçte ne gibi gelişmeler olacak, yaşayıp göreceğiz.
Şimdi, Ferhat Sarıkaya'nın Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamayı, noktasına virgülüne dokunmadan aynen aktarıyorum ve yorumu, siz sayın okuyucularıma bırakıyorum.
“Van'da önce bir rektör soruşturması yaptım. Daha sonra Şemdinli olaylarına ilişkin dosya bana verildi. O dönemde Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olan İlhan Kaya (açığa alınan tutuklu Yargıtay üyesi) konuyla ilgilenmeye başladı. Kaya ile ailecek görüşmeye başladık. Görüşmelerde dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt ismini gündeme getirmeye başladı. İlhan Kaya, altımızdan girdi üstümüzden çıktı, 'Büyükanıt'ın ifadelerini getir iyi olur, iyi olur, darbe yapma imkânı var gibi' söylemleri oluyordu. 'Bir kitapevinin bombalanması olayı nasıl Büyükanıt'a bağlanır' diye kafamda soru işaretleri vardı. Ancak, TBMM'deki komisyona ifade veren Mehmet Ali Altındağ'ın ifadesinin getirilmesinde ısrarcı oldu. İlhan Kaya'nın yönlendirmeleri sırasında basiretim bağlandı. Ben de ifadeyi getirerek dosyaya koydum. İddianamenin bir kısmını kendim yazdım. İlhan Kaya da birkaç paragraf ekledi. Herkes, 'Bu iddianameyi bir savcı yazamaz' diyordu, ben onurumu, gurumu ayaklarım altına alıp 'ben yazmadım' diyemiyordum. Terör kısımlarını ben yazmadım.
Bu olay yüzünden ihraç edildikten sonra dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'te hukuk danışmanı olmamı teklif etti, kabul etmedim. İlhan Kaya, yapılan iş tekliflerini kabul etmemi istedi; 'Hoca Efendi Anadolu'dan böyle bir kahraman çıkmış, bunun ihtiyaçları ölünceye kadar karşılansın diye vasiyette bulundu' dedi. Ben o zaman kullanıldığımı anladım. Daha önce İlhan Kaya'nın cemaatçi olduğunu bilmiyordum. Bilsem bu işe girmezdim. İş tekliflerini de reddedince ekonomik anlamda teslim oldum, muhtaç hale geldim.
2011 yılına kadar, yani mesleğe kabul edilinceye kadar cemaatten, bir hâkim ve savcının aldığı maaş kadar maaş aldım. Elden maaş veriyorlardı. Mecburen almak zorunda kaldım. Daha sonra can güvenliğim tehlikede diye önce Güney Afrika'ya daha sonra Bosna'ya gönderildim. Oradayken de maaş almaya devam ettim. 2011 Mayıs ayında mesleğe döndüm. Bundan sonra maaş almadım; ama çocukların eğitim parasını almaya devam ettim. İkinci yıl ödemeyeceklerdi, ben de 'madem vasiyeti niye ödenmiyor' diye sitemde bulundum. Çocuklarımın okulu için yıllık 8-10 bin lira para alıyordum. 2013 Mart ayında yapılan kayıt parasını aldım, 2014 Mart'ında almadım. Çocuklarımı oradan alıp başka bir yere kayıt edebilirdim ama işte hiç değilse koleji bitirsinler, kolejde okusunlar diye düşündüm. Aslında doğru değildi. ('Savcı olurken kolejde mi okudunuz' sorusu üzerine) Hayır devlet okulunda okudum.
('Pişmanlıklarınız neler' sorusuna) Rektör yardımcısının intiharı, elbette ailesine çok acılar yaşattı. Allah gani gani rahmet eylesin. Çok üzüldüm. O dönem duyunca şokoldum. Hemen iddianameyi hazırlayıp mahkemeye sundum. İş işten geçince pek bir şey olmuyor, ama gerçekten haklarını helal etsinler. Elbette insan pişman olmaz mı? Hele haksızlık yapılmışsa çok vahim. Kul hakkıdır bu. Biz inançlı insanlarız, bilerek yapmadım. Kader dediğimiz böyle bir şey. Bunun mazereti yok. Ben kullanıldım, bilmeyerek kullanıldım. Yargı eliyle birçok kişi mağdur edildi. Yaşar Büyükanıt mağdur zaten. Büyükanıt ve ismi geçen komutanlar için pişmanlığımı dile getirdim. O dönemde vazifemiz olmayan işler yaptık. Rektör Yücel Aşkın da benden kaynaklı olarak mağduriyetler yaşamıştır. Sonucun böyle olacağını bilemezdim. Ama ihale dosyası çok netti. Bu dosyada bile bile yanlış yapmadım. Ama Büyükanıt dosyasında bir şekilde yanlış yaptım.
Darbe gecesi evde vatan ve millet için dua ettik. Darbe girişiminden sonra Mehmet Saltan beni aradı, 'Ne zaman döneceksiniz, bu işten haberiniz var mı' diye sordum. 'Ne münasebet' dedi. 'Allah belanızı versin' diye kapattım telefonu. Darbe girişimi hainliğin en zirve noktasıdır.”
“Cemaatten sadece Mehmet Saltan'ı tanıyordum. Sadece maaşımı getiriyordu, yılda bir kere de çocukların okul parasını getiriyordu. Cemaatle bağlantım, buydu. O da kucaklarına düştüğüm için kabul ediyordum. Beni kendilerine mecbur ettiler. Ama bir taraftan da konuşmamı 'Bu işi cemaat yaptı' dememi engellemek için beni götürdüler yurtdışına.
Kendi kendime bazen bunlar devletten milletten, himmet, kurban adı altında almışlar, almışsam zaten milletin parasını almışım. Bazen 'oh iyi ki almışım' dediğim de oldu. Bir savcı arkadaş 'Keşke fazla alsaydın' dedi. Yok dedim. Sonuçta milletin parası bu. Himmet vermedim. İstediler ama kabul etmedim.”…
…..
…..
İbretlik röportaj burada sona eriyor.
Gerçeklik payı nedir, samimiyet derecesi ne kadar, yorum sizin, benim işim röportajı aktarmak. Sonrası yargının.
Bu röportajı “insaniyet boyutu” açısından ele aldım demiştim ya, Temel'in şifresi gibi, satır aralarında bazı şifreler çıkardım kendimce:
İşte röportajın satır aralarından çıkardığım çarpıcı ifadeler:
-(Büyükanıt davasıyla ilgili) İlhan Kaya'nın yönlendirmeleri sırasında basiretim bağlandı. Ben de ifadeyi getirerek dosyaya koydum. İddianamenin bir kısmını kendim yazdım. Terör kısımlarını ben yazmadım.
-İlhan Kaya'nın cemaatçi olduğunu bilmiyordum. Bilsem bu işe girmezdim (!)
- Daha sonra can güvenliğim tehlikede diye önce Güney Afrika'ya, daha sonra Bosna'ya gönderildim. (Bu terör örgütünün kumpasları nedeniyle Kanser olup ölen, intihar eden, yaşamını yitirenlerin canı daha mı az değerliydi?)
- (Van Üniversitesi Rektör Yardımcısı Enver Arpalı'nın intiharı üzerine açıklaması) rektör yardımcısının intiharı, elbette ailesine çok acılar yaşattı. Gerçekten haklarını helal etsinler. Biz inançlı insanlarız, bilerek yapmadım. (?).
- (Fetö terör örgütünden aldığı yardımlar için) O da kucaklarına düştüğüm için kabul ediyorum. Beni kendilerine mecbur ettiler…
(Biat etmenin doğal sonucu, emredenin emirlerini koşulsuz, sorgusuz yerine getirmektir)
- (Yine bu örgütten aldığı paralar için) Bunlar devletten, milletten himmet, kurban adı altında almışlar, almışsam zaten milletin parasını almışım, bazen “Oh iyi ki almışım” dediğim de oldu.
(İyi de, para milletin parası olunca, millet bu şekilde kullanıldığını biliyor mu, razı mı, hiç sanmıyorum…)
x  x
Bir röportajı ele aldık, aktardık.
O dönemde adından sıkça söz ettirmiş, meslekten men edilmiş, şu anda görevinde olan bir kişi.
Ve Fetö terör örgütü soruşturmasına tanık konumunda.
Gelişmeleri birlikte izleyeceğiz.
 x x 
Bu ülkenin dört elle sarılacağı en önemli şey;
Adaleti hak ve hukuku bir an önce tesis etmek, Vatanına ve birbirine bağlı, çocuklarının yarınlarını düşünen bireyler yetiştirmek, 
Eğitim, düzgün bir öğretim ve çok çalışma, 
Kuruluş ilkelerinden sapmama…
Ünlü Adalet Heykelinin gözü neden bağlıdır bilir misiniz?
Tarafsızlığı simgelediği için....
“Ben”i, “Sen”i bırakıp,
Biz olmalıyız,
Biz…..
Haftaya buluşuncaya dek,
Hoşça kalın,
Esen kalın
Sevgili okurlar….

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık