• 04 Ekim 2019, Cuma 16:54
PelinElmalı

Pelin Elmalı

Polyanna'nın Pabucu Dama Atıldı

“İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir.” 
İçimizdeki Şeytan 

Polyannacılık pili bitmiş bir oyuncağın ta kendisidir. Çünkü tüm masum çehreler, beşikte bir o yana bir bu yana sallandırılarak dört duvar arasında "uyutulur." Artık oyuncakların da yüzleri gerçeklikten çok uzaktadır. 
İyimserliği koşulsuz seçmek, çağımızın ayakta alkışladığı seçimlerdendir. Çünkü bir çocuğun gülüşünü, toplumda yaratılan o kirli kaosla yok etmeye niyetlenen bir dünyadır burası. "Tanımak istiyorsan güç vereceksin buna." sözü haklı çıkar. İyiliğin bu yeryüzünde çamura düşme olasılığı çok yüksektir. 
Aptallık ve iyimserlik arasındaki ince çizgide yürümekse, bir akrobatın denge yete-neğine sahip olmayı gerektirir. Aşırı iyimserin hor görülüp kötünün egosunun okşandığı bir alanda nefes almaya çalışan iyiliğin yüceliği, tez vakitte ayaklar altına alınır. Çünkü mütevaziliğin inceliği, külçesi en ağır ve kalın olan kafaların kalıbına uymaz.
Hiç kirlenmemiş bir pencerenin mermer taşı muhakkak ki bir gün bir martı tarafından pisliğe bürünür. Çünkü araf adındaki köprüde iyiliğin ayağına çelme takılmıştır. Masalların dünyasından gelen fısıltılar, iyiliğin manevi kuvvetini bir çatı altında topladığından beri o çatının altına girer, çamura karşı kol kanat gereriz. Neden mi? çünkü masallara inanmaya ihtiyaç duyarız. 
Mit ve efsanelerin esrarengiz söylentileri kulağımızı tırmalar. Karanlıktan korkar, ışığa hasret kalırız. Çünkü iyilik o ışıkta saklıdır. 
 -Ancak çamur kaçınılmaz sondur-
İyi olana rastladığımızda feleğimizin şaştı-ğını söylememek imkânsız. Gelinen son nokta bu mu olmalıydı peki? Olmasa gerek.  Nazım Hikmet'in "Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar" dediği noktaya çivi çakmak istiyoruz. Çünkü kötülüklerin nam saldığı bu yeryüzünün çamura bulanmış ipini kesmek zorunda hissediyoruz.
Nihayetinde pesimist bir pencereden dün-yayı izlettiren bir coğrafyada olduğumuzu farazi sayarsak, 
Polyanna'nın pabucu sahiden de dama atıldı diyebiliriz!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık