• 08 Kasım 2019, Cuma 16:11
PelinElmalı

Pelin Elmalı

MAZLUMUN AHI

"Şöyle bir düşünürsek, kötülük, zulüm, yoksulluk, haksızlık, insanın insanı köle gibi kullanması sürüp 
gittiğine göre, biz hep yenilmişiz." 
Yaşar KEMAL- İnce Memed 4

 

Gafletten kurtulmanın tek şartı "insan" olabilmekti. Ancak beşer denilen varlık neyi becerebildi ki? 
***
Yuvarlana yuvarlana bir çığ topuna dönüş-tüğümüz ve bir yokuştan aşağı benliğimize çarpan hırsların altında ezilmeyi hak ettiğimiz noktaların birleşiminden var oluyoruz. Hayır, hayır... Aksine koca bir hiçliğin kısır döngüsü-nün kurbanı oluveriyoruz. Çünkü riyakârlığın hangi yüzüne bakarsak bakalım, salt doğru olana başımız hiçbir zaman eğilmeyecek. Hatta gurur ve öfke bir Azrail kılığında başımızda belirecek. Peki ya sonrası? 
***
Haksızlığa uğrayanın ipi, kaos ve düzenin alev alev yaktığı meydanda dikilmiş bekliyor olacak değildir. O ip, gireceği deliği ve iğnesini bulmak için boyun eğmemeyi seçecektir. Çünkü mazlumun yüzüne soğuk sular çarpıtılır. Emeğin suistimal edilişi, yüreğin ateşini harlar. Zira burjuvanın eti de kemiği de o soğuk suları ısıtacak denli kudretli değildir.
***
Soğuk yelleri yüzünde hissedenlerin, 
platonik aşık gibi karşılıksız kalanların, 
gökyüzünde yıldızları göremeyenlerin ülkesidir burası.
"Okumak karın doyurmaz." silsilesinin kölesi, 
sömürülen emeğin öznesi ve harcanan gençliğin ateşiyizdir.
"Nerede bir haksızlık var ise ona göz yumacağız." ı ant içenlerin türküsü yerine nerede bir usulsüzlük varsa onu görmezden gelmeyeceğiz demektir insan olmak da.
***
Var olduğumuz her yerde insanlığımız ve emeğimiz için var olup, haksızlığa kulağımızı tıkamadığımız sürece insan... 
Yok edildiğimiz her yerde insanlığımız ve emeğimiz için silinip, sömürülmeye karşı sustu-ğumuz sürece ise insanlığın yüz karasıyızdır. 
***
Albert Camus'un da dediği gibi:
"Ey haksızlık, ona yapılmış olan ve benim yüreğimi sıkan haksızlık!" 
Mazlumun çektiği cefanın ahını almak yerine merhametini almaya bakılırsa şayet ancak o vakit yüreğimiz ak bir süt gibi temiz bir sayfayı açacaktır ömrümüze…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık