• 05 Şubat 2019, Salı 17:07
PelinElmalı

Pelin Elmalı

Fahiş ve Düşük Fiyatlı Kitapların Gündemdeki Yerleri

Bir yandan Yılmaz Özdil'in yazdığı “Mustafa Kemal” eseri, bir yandan da Sabahattin Ali'nin kitaplarının adeti 3,95'ten “Aldın aldın!” sloganıyla markette satılması gündemi sarsan konulardır.
Yılmaz Özdil'in eserinin gündeme düşmesinin ve zirvesini korumasının tek sebebi: özel bir seri olarak karşımıza çıkarılarak 1881 adet basılması ve yanı sıra 2 bin 500 liradan satışa sunulmasıydı. Akıllarda soru işareti bıraktığı nokta, Mustafa Kemal Atatürk'ün kendi kitabı “Nutuk” tan 82 kat daha fazla fiyatla satılmasıdır. Kitabı çıkaran Kırmızı Kedi Yayınevi'nin yaptığı açıklamada kitabın özel seri olarak 1881 adet elle ciltlenmiş olduğu ve saat 09.05 itibariyle sadece yayınevinden satışa sunulduğu belirtilmişti. Bu özel serinin rağbet görme-sinin yanında sorgulayan kesimin de çoğunluğu haklı olarak gözden kaçmadı. 
Neden özel seri sorusu, özelliğini renklendirilmiş deri ve farklı kâğıt türlerinden almasıyla yanıtlanıyor. Her ne kadar el işçiliği olduğu aşikâr olsa da bu denli fahiş fiyata satılması Ulu Önder Atatürk'ün adının üzerinden sömürü yaparak kar elde etmekten başka bir şey düşündürtmemiştir. Hatta tepki o kadar yoğun ki, bu tepkiyi ticari bir kaygı göstermemek niyetine ücretsiz “Nutuk” dağıtarak gösteren oldu. 
Gel gelelim düşük fiyatlı kitaba çekilen kılıcın anlamsızlığına! Bahsi geçen marketin aktüel ürünler kısmına çoğu vakit ister klasik isterse de Türk Edebiyatından olsun birçok türden kitap oldukça uygun ve erişilebilir fiyata satışa çıkarılıyor. İmkânı olan veyahut olmayan hatta ve hatta okuma alışkanlığı olmayan çocuklara, bireylere de bu imkânı rahatlıkla veriyor. Böyle güzel bir fırsata dahi dil uzatanların olduğunu üzülerek söylemek zorundayım. Çıkardıkları kılıcın tek göstergesi satışa sunulan değerli yazarların kalitesinin düşürülmüş olduğu düşün-esi(!) oysa ki bilinmesi gerekir kitabı değerli ya da ucuz yapan fiyatı değil içeriği, dilbilgisi, hatasız çevirmenliği ve muhteva (detay) eksiksizliğidir. Akıl sır erdirmek mümkün değil. 
Zaten okuma oranı oldukça düşük bir ülkenin evlatlarıyız. Yazarın kalitesi tabiri caizse yüksek zümreye -elit takılanlara- hitap etmeyenlerin ya da taşralıların satın almasıyla düşüyorsa vay halimize!  
Bu iki zıt hadisenin buluştuğu ortak nokta kitaplar olmuştur. Gündemde kitapların oluşu alışık olmadığımız konulardan olsa da tartışıldığı konularla maalesef insanları üzmekten başka bir durum oluşturmuyor. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Eray Eray 17.02.2019 19:11

Guzel bir yazi tesekkurler.

yukarı çık