• 25 Mart 2019, Pazartesi 16:53
PelinElmalı

Pelin Elmalı

Çağımızın Vebası: Anlaşmazlık

Anlaşmanın mektubuna mühür vurup ütopik bir dünyaya yolluyoruz. Alıcı kişi şaşmamak gerekir ki zilleri duymuyor, perdeleri ve kapıyı açmıyordur. Zira artık sağlıklı bir iletişimin mümkün olduğunu söylemek, tıpkı yalanın bir namluya dönüşerek çıplak bir gerçeği tenha bir sokakta, vicdanının tam ortasından vurmasına benzer. Aynı lisanı konuşuyor olmak anlaşılmanın anahtarını almak için yeterli bir seviye taşımıyor. Açılması istenen kapıların ardındaki düşler, var olan kapıyı da yok edecek kadar hırs barındır-makta. Vaziyet böyle olduğu sürece de ne kapı ne de anahtar bir araya gelmiyor.Ucu ve bucağı gözükmeyen bir tünelin içinden kara bir deliğe doğru yol alıyor gibiyiz. Bu kara delikte ufak bir ışık varsa bile bu ışık, hızdan ötürü göz açıp kapayıncaya dek kaybo-luyor, sadece göz boyuyordur.
Saygının herhangi bir hadisede elini kolunu çekip bir kenara saklanmasını engellemek zorundayız. Ölümcül risk ancak bu şekilde çözüme kavuşur. Belki de birbirimizi dinliyormuş gibi gözüken bir maskenin tutsağı haline gelmişizdir de bundan dahi haberimiz bile yoktur. Dinlemeden ve idrak etmeden köprüden aşağı balıklama atlamanın peşindeyiz. Atlarken de ayak bileklerimize vurulan prangaları da beraberinde sürükleriz. Ya da onlar bizi mahkûm edendir. Bunu nasıl anlayabiliriz? Şöyle ki: Bir şeyin iyi veya kötü olduğunu deneyimledikten sonra idrak ederek. Okumadan yazamamak, duymadan bülbül gibi ötememek, görmeden inanamamak ve dinlemeden de anlaşamayız. Balıklama atlamanın yanlışlığı, kuralsızlığın kural olduğu hayat felsefesinin ilk nasihatidir ve de anlaşılamamak kâbus içinde kabusa rastlamanın bir diğer adıdır. 
Yoksa anlaşmazlığın hüküm sürdüğü bu ev-rende, bu kabustan uyanmak istemiyor muyduk? 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık