• 26 Temmuz 2018, Perşembe 9:09
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

YENİ SİSTEM VE GİRESUN'UN BEKLENTİLERİ
 Ülkemiz 24 Haziran 2018 de yapılan seçimlerle yönetim anlamında yeni bir döneme girdi. Lafı evirip çevirmeye gerek yok, Türkiye bundan sonra tek adam tarafından yönetilecek.
Bakanlar kurulunu cumhurbaşkanı kendi istediği gibi oluşturdu.
Mecliste güven oylaması olmayacak, gensoru gündeme gelmeyecek… Uygulama yeni başladığı için yaşayıp göreceğiz.
Peki, bu sistem Giresun'un beklentilerine ne ölçüde cevap verecek?
Giresun'un bir bakanı yok; varken neler kazandırdığı da ayrıca tartışılabilir.
Mesela Canikli bakan olduğunda Giresun'a bir askeri birlik kurulması ve bunun da şehrin ekonomisine katkı sağlaması beklentisi oluşmuştu. Olmadı.
Giresunlu bakanın Giresun'a bir getirisinin olmadığı görüşü oldukça yaygın!
Bakanı yoksa milletvekilleri var Giresun'un; onların yapacağı işler olmalı!
Mesela şu konulara acilen el atılmalı yeni yönetim sistemi içinde:
Giresun güney çevre yolunun yapımı başlatılmalı. Sahil yolu yapılırken de çok tartışılmıştı güney çevre yolu, o yolun yapılmasını bekliyor Giresunlu.
Eğribel tüneli uzun bekleyişler sonunda gerçekleşiyor ancak Giresun'la Eğribel arasındaki yolun da yapılması şart. Giresun Dereli arası yıllardır tamamlanamadı.
Ben çok gerçekçi bulmasam da Erzincan- Gümüşhane- Tirebolu demiryolu projesi takip edilerek güzergâhın Trabzon'a kaydırılması önlenmeli.
Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin binası yok, devlet hastanesinde hizmet vermeye çalışıyor. Yeni fakülteler açılmalı ancak bunlar için yeterli bina ve alt yapı inşa edilmeli.
Çoğu ilçede devletin erkek veya kız öğrenci yurdu yok.
Hatta bazı yüksek okulların kendilerine ait binaları yok.
Giresun'a özel üniversite açılmasına yönelik çalışmalar yapılmalı.
Giresun ve ilçeleri hızla nüfus kaybediyorlar. Geri dönüşü sağlayacak yatırım politikaları hayata geçirilmeli. Orta ölçekli sanayi kuruluşları desteklenmeli.
İlçelerimizin doğalgaz beklentisi var. Yeni dönemin bu beklentiye cevap verecek çalışmalar yapması bekleniyor. Görele- Çanakçı başta olmak üzere 20 yıldır yapımı süren karayolları var. Köy yollarının beton ve asfalt beklentisi var.
Yağlıdere- Alucra ulaşımı daha kaliteli bir yolla sağlanmalıdır.
Köylerimizin içme suyu sorunu var.
Turizm ve tanıtım anlamında Giresun nedense hak ettiği yer bir türlü gelemedi. Yaz şenliklerinden öteye gidemedi. O da beklenen ekonomik girdiyi sağlamaya yetmiyor. Başta Kuşdili olmak üzere kültürel zenginliklerin ortaya çıkartılarak ciddi anlamda turizme kazandırılması gerçekleştirilmeli.
Çavuşlu çöp tesisinin yeri çok yanlış olmuştur, sorunlar bitmiyor. Daha teknik ve bilimsel bir çalışmayla sorun çözülmelidir.
Fındık ve çayla ilgili daha kalıcı çözümler üretilmeli, fiyat istikrarını sağlayacak önlemler alınmalıdır. Fiskobirlik yeniden bir dünya markası olmalıdır.
Son günlerde artan terör olaylarıyla ilgili halkın tedirginliği giderilmelidir.
Giresunspor ve statla ilgili duyarlılık gösterilmeli, yapım hızlandırılmalıdır.
Yerel yönetimlerin yaşadığı ekonomik sıkıntıların aşılmasına yardımcı olunmalıdır.
Bu listeyi daha da uzatmak mümkün elbette; herkes kendi önceliğini ekleyebilir.
Bu kadar uzun liste mi olur demeyin, bunların yapılmasına ömür yetmez demeyin; Ya geçmişte yapılamadığı için bu kadar uzadı liste ya da Giresun insanı günün şartlarına göre daha kaliteli bir yaşam bekliyor diyebiliriz.
Çözüm için ili ve ülkeyi yönetenler bir öncelik sıralaması yapabilirler ancak bunların hepsi birbirinden önemlidir bilginiz olsun isterim.
Yeni sistemin bu sorunları çözüp çözemeyeceğini ise yaşayarak göreceğiz.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık