• 26 Ocak 2012, Perşembe 9:11
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

YARGI NEDEN TARTIŞILIYOR?
Türkiye son aylarda yoğun bir şekilde yargıyı tartışıyor. Yargının bağımlılığı veya bağımsızlığından tutun da mahkemelerin verdiği kararlara kadar… Uzun tutukluluk sürelerinden alın da her olaya terör demeye, her zanlıyı terör örgütüyle ilişkilendirmeye kadar! 
Bir ülkede yargı bu kadar tartışılır mı? Bir ülkenin en önemli gündem maddesinin yargı olması hayra alamet olamaz.
Öncelikle yargının bağımsız olup olmadığına bakalım. Yargı bağımsızlığını siyasi anlamda tanımlıyorsanız yargı elbette bağımsızdır ancak idari anlamda yargı yasalarla bağımlıdır.
Yargı siyasi iradenin talimatlarıyla karar vermez ancak yargı siyasi iradenin ortaya koyduğu yasalarla karar verir. Yasalara bağımlı olan yargı dolayısıyla o yasaları yapan siyasi iradeye de dolaylı olarak bağımlıdır.
Elbette o ülkeyi yöneten siyasiler savcılara ve hâkimlere telefon açarak talimat veremezler ancak yapacakları yasalarla dolaylı olarak yargıyı etkilerler ve davaların sonuçlarını belirleyebilirler.
Bir mahkemenin yasalara göre suç olarak değerlendirdiği bir olay o yasanın değişmesiyle ve yeni yasanın o olayı suç saymayışıyla ortadan kalkabilir. Burada siyasi irade mahkemelere telefon açmamıştır ancak yasa değişikliğiyle olayın tanımını değiştirerek suç olmaktan çıkarmıştır.
Yakın geçmişte buna örnek olacak bir gelişme yaşadık. Meşhur Şike Yasasıyla gözaltına alınıp tutuklananlar yasada yapılan değişiklikle daha yasa Cumhurbaşkanınca imzalanmadan serbest bırakıldılar.
Yine Hizbullah davasından tutuklu olanlar tutukluluk süresine getirilen süreyle serbest bırakıldılar. Çekleri karşılıksız çıkanlar mevcut yasalara göre hapis cezası alırken şimdi yapılacak değişiklikle hapis cezası almayacaklar.
Öyleyse yargı bağımsızlığından bu anlamda söz etmek çok da kolay olmamalı.
Son ayların hatta son yılların yargıyla ilgili temel sorunu tutukluluk sürelerinin uzun olması, tutukluluğun cezaya dönüşmesi, tutuksuz yargılanabilecek sanıkların bile tutuklanmaları, milletvekili seçilen bazı tutuluların serbest bırakılmamaları…
Gazetecilerin ve generallerin terörist olarak suçlanmaları… Burada yargı yasada tanımlanan suç kriterlerini göz önünde bulundurarak bu kanıya varmış olmalı… Buna kimsenin bir diyeceği olamaz.
Yargı kararlarına saygılıyız ancak bunlardan sözde yakınanların bu konuda parmaklarını dahi oynatmamalarına ne demeli!..
Televizyonlara çıkıyorlar; içimize sinmedi diyorlar, bence tutuksuz yargılanmalıydı diyorlar. Lamı cimi yok seçilen vekillerin yeri meclistir diyorlar. Her eyleme terör her eylemciye terörist demek yanlış diyorlar.
Peki bundan başka ne diyorlar? Yargı bağımsızdır, bağımsız yargının kararlarına saygılı olmak zorundayız diyorlar? Yargıya müdahale mi edelim diyorlar? Savcılara, hâkimlere telefon mu açalım diyorlar?
Hayır, sakın ha yargıya müdahale etmeyin, sakın ha savcılara ve hâkimlere telefon açmayın ama bu konuda duyduğunuz rahatsızlıkta samimiyseniz gerekli yasal düzenlemeleri yapınız.
İsterseniz rahatsızlık duyduğunuz, vicdanınızı sızlatan bu konuları bir oturumda düzeltebilirsiniz.
Bu yasal düzenlemeleri yapacak her türlü gücünüz ve kudretiniz var.
Ama televizyonlara çıkıp bu anlamda duygusal açıklamalar yapmak siyasi anlamda işinize geliyorsa o başka…

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık