• 18 Eylül 2012, Salı 9:32
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

VEKİLLERE FKB BAŞKANI BEĞENDİREMİYORUZ
 Fındığın özel sektör tarafından 4 TL gibi maliyetinin altına bir fiyata satın alındığı şu günlerde hükümeti oluşturan siyasi partinin Giresun milletvekilleri piyansının özel sektöre bırakılması amacıyla uygulanan politika sonunda camlarına gazete kağıdı kapatan Fiskobirlik'in Yönetim Kurulu Başkanıyla tartışmaya girmekle meşguller.
Evet, Fiskobirlik'in alım yerlerinde çimenler bitmiş. Bazı tesislerde camlara eski gazete yapıştırıldığını da gördük.
Vekillerin fındık adına yapacakları bu olmamalı, daha önemli işlerin ardından koşmalılar.
Onu yapamadıklarına göre siyasette prim yapacak kolay yolu seçiyorlar. FKB yönetimini eleştirerek bugün fındığın 4 TL'ye satılmasının sebebi gibi göstermeye çalışarak kendilerini sorunun dışında tutmaya çalışıyorlar. 
Bir kere vekiller ya fındıkla ilgili sorunları gerçekten bilmiyorlar ya da bildikleri halde çözemeyecekleri için bilmiyormuş gibi davranıyorlar. 
Bu hükümetin göreve geldiği günden bu yana Fiskobirlik'te farklı siyasi görüşte yönetim kurulu başkanları görev yaptı ama sorun çözülmedi. 
Birisi muhalefet partisinin görüşünde olduğu için Fiskobirlik üzerinden siyaset yapıyordu ve fındıkta sorun yaşanıyordu. Fiskobirlik'in başından O gidecek, sorunlar bitecekti! 
Yeniden seçilmemsi için vekiller Giresun'a karargâh kurmuşlardı. O seçimi O kazanmıştı ama sonunda gitti. Gitti ama sorunlar bitmedi.
Sonra bir başka muhalefet partili başkan geldi. Onu da beğenmedi vekiller. O da sorunu çözemedi. Fiskobirlik'in ve fındığın sorununu Adalet ve Kalınma Partili bir başkandan başka kimse çözemezdi.
Onu da ta Sakarya'da buldular. Kurtarıcı ilan ettiler. O yıllarda ürün azlığı nedeniyle fiyatlar yüksekti, fındıkta sorun yaşanmıyordu. Fındıkçıya da dönüm başı ciddi bir destek verilince fındıkçı da kurtulmuş, Fiskobirlik de kurtulmuştu.
Bu yıl işler değişti. Destek bitti. Ürün fazla ve fiyatlar maliyetin altına düştü. Bir vekilin dediği “o gizli “ el işbaşında ve bir gizli elin piyasayla oynadığını bilen vekil oyunu seyretmekle meşgul.  
Bir de Fiskobirlik başkanıyla kavga etmekle… Başkan istifa etsin!,
Neden o gizli eli kıramadığı için kendisi istifa etmiyor?
Şimdi de bir başka vekil FKB Başkanıyla kavga ediyor. Bu kavgaların fındıkçıya ne faydası varsa… Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanıyla kavga etme sırası üçüncü vekile ne zaman gelecek diye bekliyoruz. Bu arada fındık 4 TL'den satılmaya devam ediyor. 
Vekillerimiz beğenmedikleri Başkanlarla kavga ediyor diyen fındık 5 TL'ye çıkmıyor
Ülkenin uyguladığı genel fındık politikası değişmedikçe de çıkmayacak.
Bu politika nasıl değişecek? Ya da değişebilir mi?
Elbette değişebilir, kutsal ayetler değil ya ama bizim vekiller FKB Başkanlarıyla uğraşacakları yerde politikanın değiştirilmesiyle uğraşırlarsa…
Vekillerimiz şu anda fındık bölgesindeler. Sorunun içindeler. Tespitlerini Ankara'ya, Bakana ve Başbakan'a taşıyacaklar, anlatacaklar, ikna edecekler; çözüm önerileriyle birlikte bu politikanın değişmesini sağlayacaklar. Özel sektörün kazanımını esas alan bu yapılanmamım yerine üreticinin kazanımı üzerine bir politika geliştirilmesini sağlayacaklar.
Veya FKB Yöneticilerini seçimle iş başına gelme yerine Başbakan'ın atamasını sağlayacak bir yasal düzenleme yaptıracaklar. Beğenmedikleri başkanları görevden alabilecekler.  
Buna güçleri yeter mi? Bilmiyorum ama yetmesi gerekir.
Bunları yapamayacaklarsa gelip de Giresun'da Başkanlarla boşuna kavga etmesinler. Bu kavgalar fındıkçının hiçbir sorunun çözmüyor.
Fiskobirlik başkanlarının hiç mi eksiği, kusuru, hatası yok? Olmaz olur mu? 
Ama bu kusurlar da kavga ederek düzeltilemiyorsa bunun öteki yollarını bulmak zorundasınız. Sizin bu kavgalarınız biz fındıkçıları eziyor, haberiniz olsun!

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık