• 07 Kasım 2018, Çarşamba 17:18
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

VEKİLLERDEN NOTLAR

İstanbul'da Giresun Tanıtım Günleri yapıldı. Daha önceki yıllarda Feshane'de yapılan tanıtım günleri artık Yenikapı'da yapılıyor.
İlin tanıtımına yönelik önemli bir organizasyon olmasına rağmen sonuçta Giresunludan başkalarının dikkatini çekemiyor. Çetin Altan “Türk'e Türk propagandası” derdi; onun gibi Giresunluya Giresun tanıtımı…
Ticari ve kültürel bakımdan maksat hâsıl olmuştur.
Ancak bu organizasyon Giresun'a turizm ve yatırım anlamında insan çekmeye yetmez. 
Bir de olayın protokol boyutu var. Siyasilerin konuşmaları falan!
Yerel televizyonlar sadece protokole odaklandığı için Giresun'un kültürel boyutu çok da ekranlara yansımadı.  Ekranlarda bolca siyasi ağırlıklı mesajlar vardı.
Bunlardan aldığımız notları paylaşmakta fayda var diye düşünüyoruz.
Mesela CHP Milletvekili Necati Tığlı'nın kısa konuşmasında dile getirdiği konunun üzerinde durulmalı bizce… Sivil topluk kuruluşları siyasetten uzak durmalı dedi Necati Tığlı.
Evet, ilimiz adına kurulan derneklerin, federasyonların, konfederasyonların siyasetten uzak durması gerekir. Bu kurumlar siyaset üstü olmalı. Bu kurumlar siyaset üstü olmazsa kimliklerini korumakta zorluk çekerler. 
Amaçları olan birlikteliği sağlayamazlar.
Üyeleri arasındaki farklı siyasi görüştekileri uzaklaştırırlar. 
Kopmalar olur. Birliktelik zayıflar. O etkinlik Giresun'un ortak etkinliği olmaktan çıkar ve bir siyasi görüşün gövde gösterisine döner.
Bu kuruluşların başkanlarının siyaset yapma hakları yok mudur? Elbette vardır. Ancak ikisinin birlikte yürütülmesi amaca zarar verir. Mesela Sayın Kuğu'nun bir siyasi partiden milletvekili aday adayı olduktan sonra o kuruluşun başında olmaması gerekir diye düşünüyorum.
O birlikte yer alan diğer siyasi görüşe sahip kişilerin bakışında ciddi bir değişim olmuştur artık. O siyasi damgayla o kuruluşun başında durması temsil ettiği kuruluşu siyasete bulaştırmış demektir. O kuruluşun siyaset üstü olmasına manidir artık!
Adalet ve Kalkınma Partisi Giresun Milletvekili Cemal Öztürk' ün konuşması daha ilginçti. Kimse milletvekilinin şapkadan tavşan çıkarmasını beklemesin dedi. 
Milletvekilinin iki görevi varmış: Yasa yapmak ve bakanlar kurulunu denetlemek!
Doğrudur, zaten kimse milletvekilinin şapkadan tavşan çıkarmasını beklemiyor.
Beklemiyor da seçim öncesinde onlar söylüyorlar şapkadan tavşan çıkaracaklarını falan… İnanan da inanıyor!
Deyim yerindeyse eşeğin aklına karpuz kabuğunu onlar getiriyorlar.
Buna rağmen insanlarımızın her türlü işine yardımcı olmaya çalışıyorlarmış.
Oysa tek işleri, yasa yapmak ve denetim yapmakmış! Konuşmasından öyle bir anlam çıktı, O öyle söylemek istemese de!
Eski Bakan ve Adalet ve Kalkınma Patisi İstanbul Milletvekili, eski Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'nin konuşmasını dinleyenler kulaklarına inanamadılar.
Giresun'da işsizlik sorunu olmadığını söyledi Nurettin Canikli.
İnsanlar birbirlerine baktılar bir süre; Madem Giresun'da işsizlik diye bir sorun yoksa biz neden gurbetteyiz dediler. Neden Giresun'da iş bulamadık dediler.
O kadar ki başka illerden Giresun'a eleman geliyormuş. 
Bu bizim Giresunlular da bir garip doğrusu, kapılarında iş varken gidip İstanbullarda iş arıyorlar. İnsanların keyfinin kâhyası değilsiniz ya!
Giresun Tanıtım Günleri ilimiz adına önemli bir organizasyon. Siyasete bu kadar bulaştırılmazsa daha da önemli hale gelecek. Giresun'un kültürünü ve ekonomik değerlerini sunmak varken bildik siyasi söylemlerin tekrarlanması çok doğru değildir diye düşünüyoruz.
Emeği geçenlere teşekkür ederiz.
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık