• 09 Nisan 2013, Salı 9:06
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

VAKFIKEBİR ÖZELİNDEN TÜRKİYE GENELİNE
 Vakfıkebir CHP İlçe Başkanlığı ilçeye özel ekonomik göstergeleri ortaya koyan bir tablo oluşturdu. Bu tablo her ne kadar Vakfıkebir'in özeline ait gibi görünse de geneli Türkiye gerçeklerini ortaya koyuyor denilebilir.
Vakfıkebir CHP İlçe Başkanı Mehmet Keskin'den aldığımız bu tabloda yer alan değerlere bakıldığında şu rakamlara dikkat çekildiği görülüyor.
Kredi kartı ve tüketici kredisi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 2002 yılında 800 kişi iken 2012 de 2500 kişiye ulaşmış.
Karşılıksız çeklerin tutarı aynı dönemde 220. 000.00 TL'den 1. 180. 000.00 TL'ye çıkmış. 
Protesto edilen senet sayısı 450 den 900 e yükselmiş ve parasal karşılığı 816.000.00 TL'den 4.080. 000.00 TL'ye ulaşmış.
CHP Vakfıkebir İlçe Başkanı Mehmet Keskin bu rakamları Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı resmi verlerden Vakfıkebir'e indirgediklerini söylüyor. Bu rakamlara göre ilçede İcra ve İflas Müdürlüğüne gelen dosya sayısının 100 den 3000 e çıktığı dikkat çekiyor.
Benzin'in litresi 2002 yılında 1.66 TL iken 2012 yılında 4.60 TL olmuş.
Mazotun litresi ise aynı yıllar içinde 1.30 TL den 4.22 TL ye çıkmış.
Peki, bu dönemde 1 litre benzinden ne kadar Özel Tüketim Vergisi alınmış?
Benzinden 79 Krş. ÖTV alınırken bu rakam 2.18 TL ye çıkartılmış. Bir litre mazottan alınan ÖTV ise 53 Krş dan 1.59 TL' ye yükseltilmiş.
Bunlar da Türkiye geneline ait rakamlar. 
Artık rakamlarla konuşmak ve rakamlarla dolu yazılar yazmak moda… Rakamlarla dolu bir konuşmayı dinlemek kolay mıdır bilmiyorum ama böyle bir yazıyı okumak zordur, bunu biliyorum. Ancak bazen gerekli oluyor. 
Bu açıklamaya neden gerek duyuyorum? Çünkü rakamlar vermeye devam etmek zorundayım. 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye ihracatının 2011 yılına göre yüzde 13. 1 artış göstererek 152 milyar 561 milyon dolar olduğunu söylemiş. İhracatı bu ölçekte büyüyen ikinci ülkeymiş Türkiye…
Türkiye'nin turizm gelirleri 23.44 milyar dolar.
Son açıklanan verilere göre kişi başına milli gelir 10.50 dolar.
Enflasyon tek haneli rakamlarda…
Devletin açıkladığı rakamlara inanıyoruz ancak ekonomimiz böylesine süper rakamlarla ifade edilecek boyutlara erişmişse neden Vakfıkebir' de senetler protesto oluyor, çekler karşılıksız çıkıyor, İcra ve İflas Müdürlüğünde dosyalar bu kadar kabarıyor?
Neden benzinden ve mazottan bu kadar ÖTV alınıyor?
Ekonomisi bu kadar güçlü olan devletin bu vergiye ihtiyacı mı var?
Bunun tek nedeni olmalı; milli gelirin adaletli bir oranda halka paylaşılmayışı!
İhracattan, turizmden, özelleştirmelerden ve diğer kaynaklardan sağlanan gelirler bir grup tarafından bölüşülürken Vakfıkebir' de bankalara kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanlardan borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 800 den 2500 e yükselmiş.
Bunu Türkiye geneline uyarladığımızda göreceğimiz manzara çok farklı olmayacaktır. 
Ve bunun üzerine de söyleyecek çok söz kalmayacaktır.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık