• 30 Ocak 2019, Çarşamba 17:25
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ÜZGÜNÜM LEYLA

Güftesi Vecdi Bingöl'e bestesi Saadettin Kaynak'a ait olan bu güzel şarkıyı hatırladık Türkiye Amerika'ya üzüntülerini bildirince! Amerika, “Kürtlere vurursan ekonomini mahvederim” diye tehdit ediyor, Sayın Cumhurbaşkanı da “Bizi üzdü” diyor.
Bütün bu terör ve Suriye tartışmalarının özeti bu; Üzgünüm Leyla.
Ve inanın Kuzey Suriye'de hiçbir şey olmayacak. Amerika'nın kurdurduğu Kürt devleti orada kök, dal ve budak salarak yaşamaya devam edecek. Kuzey Irak'ta olduğu gibi…
Irak'ı işgal etsinler diye topraklarını Amerikan askerlerinin geçişine açmaya yönelik 1 Mart Tezkeresi'ni Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçirmeye çalışan yönetim anlayışı Kuzey Suriye'de bir Kürt devletinin kuruluşuna müdahale etmezken, bugün o toraklara girip o oluşumun kökünü kazıyacakmış! 
Atalarımız; “Yılanın başı küçükken ezilecek” demişler. Küçükken başını ezemediğin yılanı bugün hazır palazlanmışken zor sürersin o topraklardan! Adam, şimdilik adı konulmamış bir Kürt devleti kurdu Kuzey Suriye'de. 
Kaldı ki bizim orada ne yapmak istediğimiz de tam olarak belli değil ya… Son haberlere göre, 30 Km.lik bir güvenlik şeridi istiyormuşuz. Orada kurulan terör devletinden o kadar da rahatsız değiliz besbelli.
Türkiye'nin bu bölgede sürdürdüğü dış politikayı anlamak mümkün değil. O bölgeler ortaya çıkarken müdahale etmiyor ancak oluşum tamamlandığında müdahale edecekmiş gibi bir söylemle günü geçiştirmeye çalışıyor.
Kuzey Suriye'de bu oluşum gerçekleşirken neredeydiniz beyim diye sormazlar mı adama? Amerika o bölgeye asker ve silah desteği sağlarken neden müdahale etmediniz?
Bir de bu ilk değil ki bölgede; Kuzey Irak'ı hatırlayınız. Amerika Irak'ı işgal etti, 37. paralelin kuzeyine Saddam'ın girmesini engelledi ve oraya bir devlet kurdu. Bütün bunlar olurken Türkiye Amerika'nın yanında yer aldı. 
Şimdi Türkiye'yi tehdit eden bu yapılanmayı çıkartın Kuzey Irak'tan çıkartabiliyorsanız. Türkiye'yi vurup kaçan teröristleri bile takip edemiyorsunuz Kuzey Irak'ta. Adamlar geçen yıl bağımsızlık referandumu bile yaptılar.
Tarih tekerrür ediyor gözümüzün önünde; Arap Baharı denilen emperyalist hareketin içinde yar alan Türkiye Suriye'de daha önce “kardeşim” dediği Esat'a sırt çevirerek tarihi bir hata yaptı. Bu hatasının sonuncunda da sınırlarında terörist bir devletle yaşamaya mahkûm oldu. Ve geldiği noktada “Üzgünüm Leyla” demeden öteye de gidemiyor.
Kuzey Irak'tan sonra Kuzey Suriye'de de bir Kürt devleti kuruldu maalesef.
Ve Türkiye bunların ikisini de önleyemedi. Bunun dışındakilerin hepsi laf!
Bundan sonra bir sürü diplomatik görüşmeler olur, liderler telefonla görüşürler, heyetler arası toplantılar falan yapılır, ülkeler arası ziyaretler gerçekleşir… Ancak o coğrafyada gerçekleşen oluşum güçlenerek devam eder. Türkiye zaman zaman sınır ötesi askeri harekât yapabilir, girer çıkar; bombalar, teröristleri takip eder. Ancak o bölgede şimdilik özerk bir Kürt bölgesi haritalarda farklı renkte boyanarak varlığını sürdürür.
Türkiye nedense son yıllarda bu davranışı sıkça ortaya koyuyor. Bu tür oluşumlara anında müdahale etmiyor. Bugün gösterdiği kararlılığı o bölge işgal edilirken göstermiyor. Tankını topunu tüfeğini sınıra yığmıyor.
O oluşuma destek veren ülkelere çıkışmıyor. Uluslar arası diplomatik yolları kullanarak engel olamıyor. Karşı atakta bulunamıyor. Ben de şunları yaparım diyerek bir güç gösterisi ortaya koymuyor.
Her şey olup bittikten sonra da bu oluşumun gerçekleşmesini sağlayan, silah ve her türlü katkıyı sağlayan ülkelere dönüp “Bizi üzdünüz” demekle yetiniyor. Uluslar arası ilişkilerde kimse kimsenin üzüldüğüne falan bakmıyor. 
Öğrenmiş olduğunuzu zannediyorduk. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık