• 28 Mayıs 2013, Salı 9:41
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ÜMİTLİ DEĞİLİM HOCAM!
 Seyfullah Çiçek'in Giresun Üniversitesi Rektörü Aygün Attar'a yazdığı açık mektubu okuyunca yazının başlığını oluşturan sözler geliverdi dilimin ucuna; biz de söyleyiverdik!
Çünkü geçen yıl bu aylarda ben de aynı konuyu içeren bir yazı yazmış, Seyfullah Çiçek'in talebine benzer bir beklentiyi dile getirmiştim.
Aradan bir yıl geçmiş olmasına rağmen beklentilerimiz gerçekleşmeyince artık umudumu yitirmeye başladığım şu günlerde konu yeniden gündeme gelince ben de kanaatimi Seyfullah Hoca'ya ve dolayısıyla ilgili herkese duyurma ihtiyacı hissettim.
Evet, ben umutlu değilim Hocam!
Seyfullah Çiçek aslında 5 Mart 2008 tarihli yazısında dile getirdiği bu konuyu bugüne taşımış. O gün dile getirdiklerini bir kere daha vurgulamış.
Seyfullah Hoca 2008 yılında yayınlanan yazısında Görele'ye açılan güzel sanatlar fakültesine Hamit Görele Güzel Sanatlar Fakültesi isminin verilmesini öneriyor.
O yıllarda fakültenin kurulma kararı çıkmış ancak binası olmadığı için açılmamıştı.
Onun için bu öneri dikkate alınmamış olabilir. Bugün bina tamamlanmak üzere, belli ki önümüzdeki eğitim yılında açılacak. Öyleyse adını koymanın da tam zamanı…
Peki, durup dururken benim derdim niye depreşti?
Benim de isim konusunda bazı hassasiyetlerim var. 
Seyfullah Çiçek'in önerisini destekliyorum, Görele'ye açılan fakülteye Hamit Görele isminin verilmesi çok isabetli bir karar olacaktır.
Ancak ben bununla yetinmiyorum. Geçen yıl bu aylarda yazdığım yazımda Giresun Üniversitesine Cumhuriyetin ilk Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in adının verilmesini dile getirmiştim.
Hala bu konuda ısrar ediyorum. 
O yazıyı Görele'de konuşan Rektör Aygün Attar'ın “ Görele Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Milli Eğitim Bakanını çıkaran bir ilçedir ” deyişinden cesaret alarak yazmıştım. Rektör'ün bu tespitini çok önemsemiştim.
Bunun zor olduğunu biliyorum aslında…
Ancak başarı zoru gerçekleştirmektir. 
Bunun zor olduğunu bildiğim için üniversitenin ismini değiştirmek bir yana Görele'ye açılan bir fakülteye Hasan Ali Yücel adının verilmesine de razı olmuştum. 
Seyfullah Çiçek de Görele'ye açılan meslek yüksek okuluna Cumhuriyetin ilk Milli Eğitim Bakanının adının verilmesine razı görünüyor ancak onun da gündeme alınmadığı görüyoruz. 
Ve bunun için de umutlu olmadığımızı dile getiriyoruz.
Seyfullah Hoca inandırıcı ve ikna edici olması için olmalı, yazısını uzun tutmuş ve ayrıntılarıyla ortaya koymuş. İlçenin yetiştirdiği diğer sanat ve kültür adamlarının da isimlerini zikretmiş.
İleride açılacak fakülte ve yüksek okullara da bu isimlerin verilmesini bekliyor herhalde… Ancak bugüne kadar bu beklentilerin gerçekleşmesine ait bir işaret görülmedi.
Bundan sonra görülebilir mi? 
Umutlu olmamakla birlikte bekleyip göreceğiz.
Bu konuda Rektör Aygün Attar'a büyük bir görev düştüğünü biliyoruz. 
Ve bu konuyu da özellikle takip edeceğimizi bir kere daha ifade etmek istiyoruz. 
Konuyu yeniden gündeme taşıyan Seyfullak Çiçek'e de teşekkür ediyoruz.    

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık