• 01 Ekim 2013, Salı 9:14
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

TÜRK DİL BAYRAMI VE W, X, Q
 Bunun bir tesadüf olduğunu söyleyebilir miyiz? Türk Dil Bayramı'nın kutlandığı 26 Eylül'de W, X ve Q harflerinin alfabeye ekleneceği haberleri yer alıyordu gazete ve televizyon haberlerinde.
Bir de yeni bir demokratik açılım paketinin açıklanmak üzere olduğu haberleri!
26 Eylül 1932 de toplanan 1.Türk Dili Kurultayından bu yana kullandığımız 29 harfli Türk alfabesinin yetersizliğini fark ettik bir anda. Sanırsınız ki vahiy geldi. Ya da birisi düğmeye bastı. Veya bir yerlerden talimat alındı.
Konunun gündeme geliş tarihi de eskilerin deyimiyle oldukça “manidar!” 26 Eylül özellikle seçilmiş gibi.
Türk Dil Kurultayı'nın ilk toplantısını yaptığı 26 Eylül Dil Bayramı olarak kutlanıyor ülkemizde. Bu şartlar altında buna ne kadar bayram denilirse!
Zenginliğiyle övündüğümüz Türkçemiz geçmişte doğu dillerinin etkisinde kalmış. Bugün de batı dillerinin ağırlığı kendisini gösteriyor. Özellikle ticari ve teknolojik özelliği olan ürünlerin ülkemizde pazarlanıyor olmasına bağlı olarak bu ürünlerle ilgili yabancı kelimeleri kullanmamız kaçınılmaz oluyor. 
Bir de bunların yanında nedenini bilmeden kullandığımız yabancı sözcükler var. Ya da sırf iş olsun diye söylediklerimiz ve yazdıklarımız…
Zengin Türkçemizin hayatımızın akışkanlığını sağlayan sözcükleri dururken yabancı sözcükleri kullanmanın ne gereği var? Türkçesi varken onları kullanmaya mecbur muyuz? 
Bütün bunlar bir yana bir de alfabeye W, Q ve X in eklenmesi çıktı başımıza. Sanki 90 yıldır kendimizi ifade edemiyormuşuz gibi! 
Biz bu alfabeyle yazdığımız eserlerle Nobel Edebiyat Ödülü almadık mı? 
Şimdi yazılanlara söylenenlere bakıyorsunuz; bunun siyasi bir uygulama olduğunu dile getirenler var. Hatta daha ileri giderek bunun bir baskı sonucu ortaya çıktığını iddia edenler var.
Bunu bir kazanım sayanlar var. Hatta bu kazanımlarını pekiştirmek için bunun Türk Dil Bayramında tartışılmasını sağlayanlar var. 
Bazıları da bunun bir tesadüf olduğunu söylüyor. Ne tesadüfmüş!
Hükümet yetkileri bu ve benzeri konuların bir baskıyla bir pazarlıkla gündeme gelmediğini söylüyorlar. Ama dışarıdan bakılınca hiç de öyle görünmüyor. Alfabeye girecek olan w, x,q harfleriyle;  açıklanacak olan demokratik paketin önemli bir baskı ve pazarlık sonucu gündeme geldiği izlenimi çıkıyor ortaya. 
Öyle bir izlenim oluşmuş ki bakanlar ve Başbakan halkı bunun böyle olmadığına inandırmaya çalışan açıklamalar yapıyorlar. İnanan inanacaktır!
Türk Dil Bayramında konumuzun bu olmasını hiç istemezdik. Türkçemiz üzerine yazalım, Türkçemizi konuşalım, yabancı dillerin etkisinden nasıl koruyabileceğimizi tartışalım, dil zenginliğimizi nasıl ortaya çıkartabileceğimiz üzerine kafa yoralım isterdik.
Radyolarda televizyonlarda Türkçemizin doğru kullanımıyla ilgili konuşmalar yapılsın, gazetelerde dergilerde bu konuyla ilgili yazılar yer alsın isterdik. 
Türk dilinin gelişimine yönelik herkesin yapacağı bir şeylerin olduğunun bilincinde olmasını isterdik. Konumuz dilimiz, gündemimiz Türkçemiz olsun isterdik.
Olmadı, olamadı. Halk arasında bir söz vardır; Allah beterinden saklasın derler. Kim bilir gelecek 26 Eylü'lde neyi tartışır olacağız! 
Dil Bayramımız kutlu olsun.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık