• 28 Ağustos 2019, Çarşamba 16:48
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

TMO'DA KOTA KOMEDİSİ

Bu yıl da fındık alımıyla görevlendirilen Toprak Mahsulü Ofisi'nde kota komedisi yaşanıyor. Her ilçeden dönüm başına ne kadar fındık alacağını TMO kendi belirliyor.
Yani, ben bu yıl bu kadar fındık ürettim ve hepsini TMO'ya vermek istiyorum deme şansınız yok. TMO istediği kadarını alıyor. Fazlasını almıyor.
Kameralar karşısında fındık fiyatını açıklayan ve alım içim TMO'yu görevlendirdiklerini açıklayan Sayın Cumhurbaşkanı bu duruma ne der bilmiyorum ama uygulama çoktan başladı bile.
Önce dediler ki dönüm başı 54 kilo fındık alırız, ötesine karışmayız. 
Fazlasını ne yapacağız derseniz, gidin tüccara satın!
Bu uygulama üzerine ortalık bir karıştı. Tepkiler kaeşısında TMO yeni bir değerlendirme yaptı. Dönüm başı ne kadar fındık alacağını ilçe ilçe belirledi. Hangi ilçede fındık üretiyorsanız dönüm başı belirlenen miktardan fazlasını Toprak Mahsulleri Ofisi'ne veremeyeceksiniz 
Fazlasını kırıp kavurur yersiniz, daha ne istiyorsunuz!
Bu kota komedisi TMO'nun bir işgüzarlığı mıdır yoksa bir talimatın sonucu mudur bilmiyoruz ancak fındık üreticisinin mağdur edildiği apaçık ortadadır. Böyle bir kota getirilmesinin mantıklı ve makul bir açıklaması yoktur.
TMO fındık alıyorsa fındıkçının ürettiği fındığın tamamını almak durumundadır.
Cumhurbaşkanı'nın açıklamasında herhangi bir kotadan söz edilmiyor.
Buna rağmen alıcı kurum dönüm başına şu kadardan fazlasını almam diyor.
Toprak Mahsulleri Ofisi Cumhurbaşkanı'nı dinlemiyor mu yani!
İki şey geliyor insanın aklına: Ya gerçekten TMO Cumhurbaşkanı'nı ciddiye almayacak kadar öz güveni yüksek bir kuruluş ya da başka bir şey var.  Başka bir şey dediğimiz; Cumhurbaşkanı kamuoyuna bu açıklamayı yaptıktan sonra TMO'ya dönüm başı şu kadar fındık alacaksınız diye bir talimat vermiş olabilir! 
Başka bir açıklaması varsa lütfen söyleyin. Cumhurbaşkanı'na rağmen TMO kota uygulayabilir mi? Uyguluyor işte!
Yeşilgiresun Gazetesi'nden aldığım rakamlara göre mesela Görele'de bir üretici dönüm başına 65 kilo fındık verebilecek TMO'ya. Diyelim ki bahçenize çok iyi baktınız ve dönüm başı 100 kilo fındık ürettiniz, 65 kilonun üstünü TMO alıyor.
Bu nasıl bir anlayış ve bu nasıl bir uygulama?
Fındık coğrafyasını nasıl böyle kalemle çizer gibi ayırabiliyor sunuz?Tirebolu ile Görele ilçelerinin birbirine sınır bahçeleri var. Tirebolu'dan dönüm başı 100 kilo alıyorsunuz, Görele'den 65 kilo!
Keşap'tan 100 kilo Giresun merkezden 65kilo, Bulancak'tan 80 kilo!
Şu tablonun nasıl bir komediyi ortaya koyduğuna bakar mısınız?
Giresun milletvekilleri TMO'nun dönüm başına 54 kilo fındık miktarını 65 le 100 kilo arasında değişiklik gösteren miktarlara çıkarmalarını başarı sayıyorlar. 
Hayır, bu başarı falan değildir. 
Başarı kotanın tamamen kaldırılmasıdır. Başarı, bu kota komedisine son verilmesidir.
Sayın Cumhurbaşkanı'na rağmen TMO'nun kota uygulamasına son verilmesidir. 
Devlet fındık alımı yapacaksa fındıkçının ürettiği tüm fındığı almalıdır. 
Üretici tüccara gitmek zorunda kalmamalıdır. Bu uygulama piyasada fiyatların düşmesine neden olacaktır. Devletin başı alacağız derken görevlendirilen kurum şu kadar alabilirim diyorsa durup bir düşünmek lazım. 
Devleti yönetenler halka başka kurumlara başla söylüyorsa o zaman durup iki defa düşünmek lazımdır. TMO'nun daha ne gibi sürprizler hazırladığını yaşayıp göreceğiz.
Bu ülkede fındıkçı olmak işte böyle zor! 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık