• 12 Haziran 2019, Çarşamba 17:00
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

TİREBOLU ÇAYI RİZE'DE PAKETLENİYOR

ÇAYKUR' un Tirebolu Çay Fabrikası'nda üretilen 42 numaralı çay bir marka olarak biliniyor artık. Eynesil'in, Görele'nin, Çanakçı'nın, Güce'nin, Tirebolu'nun yetiştirdiği yaş çay yaprakları ÇAYKUR' un Tirebolu Çay Fabrikası'nda kuru çay olarak işleniyor. 
ÇAYKUR' un Trabzon'la Giresun arasında başka çay fabrikası yok.
Bu bölgede yetiştirilen ve Tirebolu Çay Fabrikası'nda üretilen çayların apayrı bir kalitesi var. Bu özel kalite çaylar artık Tirebolu 42 adıyla ve özel paketiyle piyasaya veriliyor. Hatta artık ÇAYKUR'un Tirebolu 42 çayı bir marka gibi tanınıyor, biliniyor ve aranıyor.
Ancak ortada garip bir durum var, Tirebolu'da bir paketleme fabrikası yok. Tirebolu'da üretilen kuru çay torbalara koyulup Rize'ye gönderiliyor. Orada paketlendikten sonra bir bölümü aynı fabrikanın satış reyonuna geri dönüyor ve reyondan satılıyor.
Şu tartışmasız bir gerçek, Tirebolu'da üretilen çayın farklı bir kalitesi ve lezzeti var.
Bir özelliği ve ayrıcalığı var.
Onun için de Tirebolu çayı Tirebolu'da paketlenmeli!
ÇAYKUR'un Tirebolu Çay Fabrikası'na bir paketleme tesisi kurması gerekiyor bu kaliteyi ve markayı korumak için. Aynı zamanda bu Tirebolu ve çevresi için istihdam anlamına geliyor. Orada çalışarak evine ekmek götürecek insanları düşünebiliyor musunuz?
Bir de çay tiryakilerinin başka bir sorunu var. Tirebolu'da üretilip Rize'de paketlenerek Türkiye'nin her yerine dağıtılan ve marketlerle bakkallarda satılan 42 numaralı Tirebolu çayının kalitesinin Tirebolu Çay Fabrikası satış reyonunda satılanı tutmadığından yakınıyor çay tiryakileri.
Ve onun için de özellikle fabrikanın satış reyonundan alıyorlar çaylarını.
Bu da her zaman çok kolay olamıyor.
Ve bu kalite farkının nereden kaynaklandığını tartışıyor çay tiryakileri… Aynı ambalajdan neden aynı kalitede çay demleyemediklerini sorgulayıp duruyorlar. Sanki bu sorunun cevabını bulmuş gibiyiz artık. Piyasada Tirebolu 42 adıyla satılan çayların Tirebolu'da üretilen çay olma garantisi yok. Rize'de paketlenen bu ambalajlarda mutlaka Tirebolu'da üretilen çayların olduğunu söyleyemeyiz.
İş biraz da şansa kalmış gibi görünüyor.
ÇAYKUR, Tirebolu 42 markasıyla farklı çaylar pazarlıyor sanki.
En azından çayla ilgili özel bir damak zevkine sahip olan tiryakiler öyle düşünüyor.
Öyle düşünüyorlar ki Eynesil'de veya Görele'de herhangi bir markette aynı ambalajlı Tirebolu 42 çayından varken kalkıp Tirebolu'ya fabrikaya çay almaya geliyorlar.
ÇAYKUR Tirebolu'ya bir paketleme tesisi kursa bu kalite tartışması da ortadan kalkacak, Tirebolu çayı Tirebolu'da paketlenecek ve tüketici de ağız tadıyla bir çay içecek.
Geçen yerel seçimlerde Tirebolu eski belediye başkanı Abdullah Karabıçak'ın seçim bildirgesinde böyle bir başlığın olması dikkatimizi çekti.
 Karabıçak; Demirci Mahallesinde 47 bin metre kare bir araziye ÇAYKUR'un yeni bir fabrika kuracağını, bu tesisin bir kompleks olarak planlandığını ve satış reyonlarıyla konaklama tesislerinin bulunacağını ifade ediyor.  
Buna bir seçim vaadi diyebiliriz ama üzerinde durulduğunda hiç de olmayacak bir proje olmadığını görebiliriz. Elbette Tirebolu Belediyesi'nin böyle bir proje yapma şansı yoktur ancak ilçenin ve ilin siyasetçileri takip ve talep ettiklerinde bu projenin hayata geçirilmesi hiç de zor olmayacaktır.
Tirebolu'da buna ihtiyaç var mı derseniz elbette var.
Özellikle Tirebolu kendi ürettiği ve markalaşmış 42 çayını Tirebolu'da paketleyebilmeli. Marka olarak kalitesini koruma ve sürdürebilme adına buna ihtiyaç vardır. Yoksa piyasada aynı ambalajda satılan ancak kalite olarak aynı lezzeti veremeyen çayların Tirebolu kalite çaylara olumsuz etkisi kaçınılmaz olacaktır.
Burada siyasilere çök önemli bir görev düşüyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SeçimaEriçok SeçimaEriçok 29.05.2020 22:45

Tirebolu 28 çayı methedilen tavsiye ile aldım.Damak tadındaki Burukluğun adeta uzun yıllar Şanlıurfa'da görevli iken içtiğim Ceylan Çay olarak adlandırılan Kaçak çay arınmasına yakın olduğundan TİREBOLU 28 içtim. Bunun bitimine yakın aynı yerden aldığım yerden Ben Bakmadan verilen çayın eve geldiğimde TİREBOLU 42 Olduğunu fark ettim. Henüz iade ederim diye oluşan endişem nedeniyle bu çayı açmadım. Bana ikisi arasındaki farkı açıklanmasını merakla bekliyorum. Selam,saygı ve sevgilerimle. Secimericok2@gmail.com

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık