• 01 Haziran 2017, Perşembe 9:04
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

TERÖR ÖRGÜTÜ NASIL OLUNUR?
 Öyle silah edinerek ve terörist derleyerek terör örgütü olunmuyor.
Dünyayı ateşe verseniz de sizi terör örgütünden saymayabilirler!
Asıl önemli olan, dünyaya yön verdiklerini düşünen bazı ülkelerin terör örgütü listesinde yer alabilmeniz. O listede yer aldıysanız artık terör örgütü sayılabilirsiniz.
Peki, o listeyi o ülkeler hangi ölçütlere göre hazırlıyorlar derseniz…
İşte o iş biraz karışık. Galiba o ülkelerin çıkarlarına göre oluşuyor bu liste. O ülkeler uluslar arası çıkarlarına bakarak tanımlıyorlar terör örgütlerini. O örgüt terör örgütü, bu örgüt değil diyorlar.
Belli terör örgütlerinin ülkelerine karşı terörist faaliyetler içinde olduğunu söyleyen ülkelerin bu şikâyetleri o listeye göre değerlendiriliyor. Siz öyle diyorsunuz ama bakın bizim listemizde yok deyip şikâyeti geri çeviriyorlar.
Gücünüz yetiyorsa ülkenize karşı terörist eylemler içinde olan o örgütü listeye yazdırabilirsiniz. Yoksa tamamen masumane eylemler olarak işlem görür sizin terör faaliyeti dediğiniz girişimler.
Onlarca örneği var.
Türkiye'nin kırk yıldır mücadele ettiği bir terör örgütü nasılsa girebilmiş o listeye!
Ama o örgütün uzantısı olduğunu söylediği bir başka örgüt liste dışı olduğu için terör örgütü sayılmıyor. O örgüte resmen silah satışı yapıyor listeyi yapan ülkeler. Para yardımı yapıyor size nispet yaparcasına.
İki seçenek var; ya o örgütün terör örgütü olduğuna inandıracaksınız o ülkeyi ya da sineye çekeceksiniz. Başbakan'ın dediği gibi; listeyi yapan ülkeye savaş açacak değilsiniz ya.
Durumu idare etmek için de kendi halkınıza dönüp, kendi göbeğimizi kendimiz keseriz falan diyeceksiniz.
Bir başka terör örgütümüz daha var; lideri Amerika'da yaşıyor.
O örgüt de terör örgütleri listesinde yer almıyor olacak ki Amerika örgütün liderini Türkiye'ye vermiyor. Listede böyle bir örgüt yok diyor.
Bunu da anlatacağız listeyi yapan ülkeye; anlatmakla kalmayacağız, onları inandıracağız, ikna edeceğiz ve listeye alınmasını sağlayacağız. Başka yolu yok. Adamlar Türkiye'nin onca yakınmasına rağmen ikna olmuyorlar.
Biz mi ikna edemiyoruz onlar mı inanmak istemiyorlar onu bilmesek de Türkiye'nin terör örgütü dediği bu örgüte onlar o gözle bakmıyorlar anlaşılan.
Efendim; o örgüt ve o örgütü terör örgütleri listesine almayan ülkeler Türkiye'ye karşı düşmanca davranış içindeymişler. Ne olacaktı? Terör örgütünden ve onları besleyenlerden dostluk mu bekliyordunuz?
Terör örgütlerini listelerine almayan ülkeler o örgütlerden yararlanıyorlarmış. Başka ülkelere bu örgütleri kullanarak saldırıyorlarmış. Elbette öyle, bu tespitler doğru ama o ülkelerin karşısına dikilemezseniz bu söylediklerinizin hiçbir anlamı kalmaz.
Son olarak listeyi yapan o bildik ülke Türkiye'nin terör örgütü dediği bir örgüte resmen silah satışı yaptı. Hem de gözümüze baka baka… Daha da yapacak, para desteği de sağlayacaktır.
Hatta o örgütün o bölgede özerk bir yapılanmaya gitmesine de destek olacaktır. Bunu Kuzey Irak'ta gördüğümüz gibi şimdi de Kuzey Suriye'de göreceğiz. Dahası, bir süre sonra o yapılanmaya iyi ilişkiler içine bile gireceğiz.
Kuzey Irak'ta olduğu gibi…
Çünkü o örgüt terör örgütleri listesinde yer almıyor. Terör örgütü olamamışlar nasılsa!
Herhalde Türkiye terörle mücadele ederken o listenin bir fotokopisini de yanında bulundurmalı. Şimdi diyeceksiniz ki o ülkeler terör örgütü listelerinde yer alan örgütlere silah ve para vermiyorlar mı?
Veriyorlar da, bu kadar da gözümüze sokarcasına değil en azından.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık