• 17 Ocak 2012, Salı 9:11
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

TERMALİN BAŞKENTİ AFYONKARAHİSAR
Bakanlar Kurulu 2008 yılında Afyonkarahisar'ı termalin başkenti ilan etti.
Termal kaynaklar ülkemizin önemli turizm değerlerinden birisi… Türkiye sahip olduğu termal kaynaklarla dünyada yedinci, Avrupa'da birinci sırada yer alıyor.
Bu kaynakların büyük bir bölümü Afyonkarahisar'da. Termal tesislerde bulunan yatak kapasitesinin üçte birine sahip Afyonkarahisar…
Türkiye bu kaynaklarını keşfetmede, yatırım yapmada ve turizm ekonomisine katmada geç kalmış olsa da bugün bu açığını kapatmak üzere hızla yol almaktadır. Türkiye'de ve özellikle Afyonkarahisar'da termal turizmine çok önemli yatırımlar yapılmaktadır. Bu alan çok yakın gelecekte ülkemizin sağlık turizmi anlamında bir numarası olacaktır.
Geçen hafta sonu bu sektöre ve alana yatırım yapan Hilal Akkuş Termal'in bölgemiz koordinatörü Şefik Kahveci' nin ( 0535 488 64 94) organize ettiği bir turla bu bölgeyi görme ve inceleme fırsatı bulduk. Ve Bakanlar Kurulu'nun Afyonkarahisar'ı termalin başkenti ilan etmekle ne kadar isabetli bir karar aldığına tanıklık ettik.
Ülkemiz nihayet turizmi deniz, kum ve güneşle tanımladığı o dar çemberini kırıyor. Ülkenin sahip olduğu ve turizm sektöründe farklı bir alan açacak termal turizmini ve buna bağlı olarak da sağlık turizmini öne çıkartıyor.
Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesine bağlı Gazlıgöl termal alanında çok önemli yatırımlar yapılıyor.
Orta Anadolu'da M.Ö. 12. ve M.Ö. 7. yüzyılda hâkimiyet kurmuş Frigya krallarından Midas'ın kızı Suna'nın tesadüfen bulduğu ve Fatih Sultan Mehmet'in Karamanoğlu seferine çıkarken uğrayıp imar ettirdiği Gazlıgöl termal alanında bugün dev yatırımlar yükseliyor.
Gazlıgöl termal alanında yer alan sıcak su ve çamur Suna'nın çıbanlarını iyileştirdiği günden bu yana insanlar için şifa kaynağı olmaya devam ediyor.
Gazlıgöl'de kaldığımız sürede termal kaynaklarla ilgili bir sunumu da izleme imkânımız oldu. Bir tıp doktoru Gazlıgöl termal kaynaklarının hangi alanda insan sağlığına yaralı olduğu konusunda bilgi verdi.
Yerin 500 ile 700 metre derininden çıkartılan ve 84 derece sıcaklıkla yeryüzüne ulaşan termal suda 32 mineral bulunuyor. Türkiye'nin mineral yönünden en zengin suyu…
İçme olarak kullanıldığında; mide hastalıklarına, karaciğere, bağırsak spazmlarına, safra kesesine iyi geliyor ve böbrek taşlarını düşürüyor.
Banyo olarak girildiğinde romatizmal hastalıklara, deri hastalıklarına, bazı kadın hastalıklarına, kalp ve damar serliğine iyi geliyor.
Bölgeye yapılan tesislerden “ Paylı mülkiyet” sistemiyle hisse satışları da yapışmakta.  Türkiye'nin her yerinden ücretsiz ulaşımlarla satış koordinatörleri vasıtasıyla tesislere getirilen insanlara tesisler gezdiriliyor ve her şeyi bire bir yaşamaları sağlanıyor. Hisse almak isteyenlerle 7 günlük veya 10 günlük paylı sistemle satış sözleşmeleri yapılıyor.
Tesislerin en büyük özelliği banyo yapılacak sıcak suyun odalarda olması… Termal suya özel odalarınızda giriyorsunuz. Tesislerin içinde bir de özel hastanenin yapımı devam ediyor. Termal sulardan doktor kontrolünde yararlanıyorsunuz.
Paylı mülkiyet sistemiyle 83 metrekare ve 1+1 daireler 7 günlüğüne 7.500 TL'den satılıyor. Devre mülkten farklı olarak bu satış bir süreyle sınırlandırılmıyor. Miras yoluyla çocuklarınıza geçiyor. Kullanmadığınız dönemlerde adınıza kiraya veriliyor ve paranız adınıza gönderiliyor.
Tesislerden hisse almak için yoğun bir talep var. Kütahya'nın Altıntaş ilçesine yapılmakta olan Zafer havaalanı Gazlıgöl termal tesislerine 28 Km. Ulaşımda sorun yaşanmayacak.
Turizm ekonomisinin temel altyapısını doğal varlıkların oluşturduğu bir gerçek. Deniz, kum, güneş, tarihi kalıntılar, doğal yerler ve yaylalar gibi… Önce bunları tanıtacak sonra da yatırımla destekleyeceksiniz. Afyonkarahisar'da işte bunlar yapılıyor.       

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık