• 16 Ekim 2019, Çarşamba 16:31
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

SİYASİ TEPKİ

Demokrasilerin en önemli özelliğidir siyasi tepki. Ülkeyi yöneten siyasi partiye veya partilere gerektiğinde gerekli dersi vermektir daha basit bir ifadeyle. Demokrasi dışında bir başka yönetim şeklinde bu şansı vermezler yönettikleri insanlara.
Sandığı koyarlar önünüze ve siyasi tepkinizi gösterin derler.
Yönetimin uygulamalarını beğeniyorsanız onaylayın beğenmiyorsanız gönderin gitsin derler. Sandık sonuçlarını etkileyecek sosyal ve ekonomik etkenler olsa da yönetime not verecek bir gerçektir sandık.
Bundan başka siyasi tepki verecek yöntemler de vardır. Anayasa'nın tanıdığı örgütlenme, toplantı ve gösteri yapma hakları da vardır demokrasiyle yönetilen ülkelerde vatandaşların. Ancak bu bizim ülkemizde rahatlıkla kullanabileceğimiz yöntemler değildir. 
Çünkü başta ulusal güvenlik ve terör bağlantıları gibi nedenlerle bu yöntemlerin önü kolaylıkla kesilebiliyor. Yönetimler kendilerine gösterilen bu siyasi tepkiyi değişik nedenlerle daha ilk adımda engelleyebiliyorlar.
O zaman en etkin siyasi tepki yolu olarak sandık kalıyor. Seçimden seçime okullara ve sınıflara konulan sandıklarda göstereceğiz siyasi tepkimizi.
Siyasi yönetim iktidara gelmeden önce söz verdiklerini yapmadıysa ilk sandıkta dersini vereceğiz.  Ya da yönetime gelmeden hiç bahsetmediği bir konuyu gündeme alarak ülke insanını zora sokacak bir uygulamaya kalmışsa siyasi tepkimizi sandıkta göstereceğiz.
Yönetim her aşamada zam yapıyorsa seçmen de ilk sandıkta o yönetime kırmızı kart gösterecek. En azından bir sarı kart göstererek uyaracak. Yönetim vergileri artırıyorsa ilk seçimde o siyasi yönetime dur diyerek siyasi tepkisini gösterecek o ülkenin yurttaşları… Bu demokrasiyle yönetilen ülkelerin vatandaşlarına tanıdığı en temel haklardan birisidir.
Çavuşlu beldesiyle ilgili bir haber okudum. Çöp zulmü başlayalı dört yıl olmuş Çavuşlu'da. Daha da devam edeceğe benziyor. 
Peki bu zulme yeterince siyasi tepki verildi mi? 
İşte bu sorunun cevabını görmek için sandık sonuçlarına bakmak durumundayız. 
Tesis kurulurken bazı gösteriler yapıldı Çavuşlu'da ancak yönetim bu gösterilere hep engel oldu. Jandarmayla dikildi göstericilerin karşısına. Oysa bu gösteriler anayasal bir haktı. Bu hakkın kullanılması çeşitli hukuki yorumlarla engellendi. Güvenlik denildi, terör denildi. 
Ülkemizin güvenlik ve terör gibi bir sorunu var mı derseniz var, onun için de gösteriler engellendi diyebiliriz. Siyasiler bu gerekçeye sığınarak böyle bir uygulama yapmış olabilirler. Peki ya sandığa ne demeli?
Rakamlar yazarak ayrıntıya girmeye gerek yok.
Bu tesisler hangi siyasi yönetim zamanında yapıldı? Hangi siyasi yönetim döneminde işletiliyor?  Hangi yönetim yöre halkının karşısına jandarmayı dikti?
Bütün bunlar olurken yapılan tüm seçimleri hangi siyasi parti kazandı, bir bakmak lazım değil mi? Lazım elbette! 
Söyler misiniz; size bu zulmü yapanlara neden sandıkta siyasi tepki vermediniz veya vermiyor sununuz?... Var mı bunun mantıklı bir açıklaması?
Varsa söyleyin de biz de bilelim. Hem çöp zulmü hem de bu zulmü yapanlara siyasi destek vermek nasıl bir anlayışın sonucudur? 
Yapılanları onaylıyorsunuz demektir bu tepkisizlik! O zaman bir sorun kalmıyor ki. Yönetim farklı bir çalışmaya gerek duymuyor. Bir endişesi yok siyasi anlamda. Her şey yolunda! Halk memnun, yurttaş mutlu ki sandıkta olumsuz bir not vermiyor.
O zaman bu zulmü yaşamaya devam… Ne zamana kadar mı?
Siyasi tepki vermeyi öğrenene kadar! Demokrasinin bireye verdiği siyasi hakkı gereğince kullanmayı öğrenene kadar… Başka fikri olan varsa, buyursun söylesin. Fikrini söylemek da demokrasilerde bireylere tanınmış en temel haklardan birisidir.     


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık