• 29 Ekim 2013, Salı 10:21
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

SİYASETTE ÖNGÖRÜ
 Yaklaşan yerel seçimlerle birlikte siyasi partilerde bir telaştır gidiyor. 
Kimi aday gösterecekler? Geçen dönem görev yapanlarla devam mı edecekler yoksa yeni adaylar mı belirleyecekler? 
Eski yöneticilerle devam edilecekse sorun yok ama yeni adaylar belirlenecekse sorun çok! Aday belirleme ölçütleri çok fazla ve sistem kendi içinde çok hassas. Kimin seçmeni daha fazla görünüyorsa o liste başı! Yani seçmene göre aday…
Görünen o ki geçen dönem görev yapan çok sayıda isim parti yetkili organlarınca bu dönem aday gösterilmeyecek. Çoğunu da seçmen seçmeyecek. Bir kısım seçmen geçen dönem oy verdiği siyasiye bu dönem oy vermeyecek.
Geçen dönem destek verdiği ve belediye başkanı seçtiği kişileri bu dönem desteklemeyecek. Parti organları da geçen dönem aday gösterdiği ve seçilmesi için elinden geleni yaptığı isimleri bu dönem çizecek.
“ Bununla olmuyor ”diyecekler. 
İşte siyasi öngörünün önemi burada ortaya çıkıyor. Önünü göreceksin. 
Önünü göreceksin, çünkü bugün gösterdiğin adayın başarılı ya da başarısız olması önündeki beş yılı etkileyecek demektir.
Kişisel öngörülerinizde yanılabilirsiniz ancak siyasi öngörülerinizde yanılma hakkınız yoktur.  Siyasi öngörünüz bir ilçenin, bir ilin, bir bölgenin hatta bir ülkenin kaderini belirleyecektir. Hatta dünyanın kaderini belirleyecektir de denilebilir. 
İnsanların geleceğini etkileyecektir siyasi öngörüler... Hayat tarzlarını, refah düzeylerini, yaşam koşullarını, ekonomilerini, eğitimlerini, sağlıklarını etkileyecektir.
Aday belirleme bocalaması içinde olan partililerle konuşuyorsunuz; geçen dönem görev yapmış isimlerden bazılarını çizmişler. Hatta çizmekle kalmamışlar, aleyhinde konuşuyorlar, aday olmaması için faaliyet gösteriyorlar. 
Neden böyle olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz.” Başarılı olamadı, partimizi temsil edemedi, sorumluğunu taşıyamadı, ilçesi için ili için bekleneni veremedi” diyorlar.
Geçen dönem onu aday gösterenlerden, kazanması için çalışanlardan duyduklarınız karşısında şaşırıyorsunuz.” İlçenin beş yılını, ilin beş yılını yedi “diyorlar. 
İşte siyasi öngörü budur. 
Geçen dönem başarılı bir siyasi öngörü ortaya koyabilselerdi bugün bunları söylemek zorunda kalmayacaklardı. 
“ Denedik yanıldık “diyorlar. Hayır! Siyasette deneme yanılmanın maliyeti büyüktür. Yönetime deneme yanılma yöntemiyle adam seçilmez. Başarılı olabileceğini öngördüğün adayları ortaya çıkartacaksın. Siyasetçinin işi bu olmalı.
Kaybedilen yılların hesabını kim verecek. 
Seçmen için de öyle. O da geçen yıl oy verdiği adayları başarılı bulmadığı için bu dönem seçmeyecek. Seçmen de sağlıklı bir öngörüde bulunamamış demek ki! Yazık etmiş oyuna, ilçesine, iline ve ülkesine…
Seçmen için de gerekli siyasi öngörü; sırf partim aday gösterdi diye başarılı olamayacağını öngördüğü adaya basmayacak mührü.
Sonra da elim kırılsaydı da oy vermeseydim demeyecek. 
Demokrasilerin henüz yeni keşfettiğimiz özel durumlarından olmalı siyasi öngörü.
Keşfettiğimiz derken, çok da keşfetmiş gibi değiliz sanki!   

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık