• 11 Eylül 2012, Salı 10:14
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ŞİMDİ DE BU MODA
 Şimdi de bu moda; hükümetin uygulamalarını veya politikalarını eleştirdiğinizde sizi hemen terör örgütü yanlısı ilan ediyorlar. El insaf!
Hükümetin terör politikasını eleştiren muhalefeti terör örgütü yanlısı, hükümetin Suriye politikasını eleştirenleri Esat yanlısı ilan etmek gibi…
Son olarak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer 4+4+4 Eğitim sistemine karşı çıkanları terör örgütü yanlısı ilan etti. 
İstanbul gazetelerinin bir bölümünde haber olan açıklama Posta gazetesinde birinci sayfadan büyük boyutlu yazılarla yer almıştı.” 4+4+4'e karşı çıkanlar ya PKK yanlısı ya da laikçi…”
Bakanı anlamakta zorlanıyor insan… Açıklamanın tamamını okumadığım veya konuşmanın tamamını dinlemediğim içim Bakan'ın tam olarak ne söylemek istediğini bilmiyorum ancak gazetelere yansıdığı gibiyse eyvah ki ne eyvah!...
Bu eğitim modeline karşı çıkıyorsanız ya terör örgütü yanlısı oluyorsunuz ya da laikçi.
Terör örgütü yanlısıyla laikçilik aynı cümlede yan yana… Düz mantıkla, laikçiler terör örgütü yanlısı mı oluyorlar demek isteniyor?
Bakan bu benzetmeyi yaparken ne demek istemiş olabilir ki!
Sonuçta bu eğitim modeli siyasi bir tercihin sonucudur. Hükümeti oluşturan siyasi parti bu doğrultuda bir eğitim modelinin ülkede uygulanmasının doğru olabileceğini düşünüyor olabilir.
Ancak bu ülkede farklı siyasi görüşte başka partiler de var. Onlar da bu modelin yanlış olduğu düşüncesiyle buna karşı çıkabilirler. Onların da kendi siyasi görüşleri doğrultusunda tasarladıkları farklı eğitim modelleri vardır. 
Bu anlamda hükümetin ortaya koyduğu eğitim modeline karşı görüş ortaya koyabilirler. Buna en azından genel demokrasi kavramı içinde saygı duymak gerekirken onları terör örgütü yanlısı ilan etmenin amacı ne olabilir? 
Dahası, laik düşünceye sahip olmayı suç veya olumsuz bir düşünceymiş gibi terör örgütü yanlısı olmakla birlikte değerlendirmenin hangi amaçlar için dile getirildiğini de anlamak neredeyse imkânsız…
Herhalde Bakan başka bir şey söylemek istedi de ifade ederken kelimelerin ucunu kaçırarak bu anlamın ortaya çıkmasına neden olabilecek sözler sarf ediverdi.
Böyle düşünmek istiyorum.
Terör örgütünün bu manada bir karşı çıkışı olabileceğini kabul ediyorum. Bunun için bölgesel bir baskı uygulayabileceğini de var sayıyorum. Hatta bu amaca yönelik silahlı eylem yapabileceğini de düşünebilirim. Etkin olmak istediği bölgede korku yayarak halkı tehdit edebileceğini de olabilecekler arasında değerlendirebilirim.
Ama bu eğitim modeline her karşı çıkanı terör örgütü yanlısı olarak ilan etmeyi asla kabul edemem.
Kaldı ki bu modeli yücelten öğretmenler, akademisyenler, bilim adamları eğitimcimler ve siyasilerin yanında eleştiren, eksiklerini ve yanlışlarını ortaya koyan yine öğretmenler, akademisyenler, bilim adamları, eğitimciler ve siyasiler var. 
Şimdi bunlar terör örgütü yanlısı mı oluyorlar?
Terör örgütü yanlısı olmak meğer ne kadar da kolaymış!
2002 den bu yana birlikte yaşadığımız bu hükümetin kendi koyduğu sistemi yine kendisinin değiştirdiğini artık biliyoruz. Eğitim sistemini yazboz tahtsına çevirdiklerini, bugün çıkardıkları yasaları yarın değiştirdiklerini biliyoruz. Şike yasasından tutun da özel yetkili mahkemelere kadar neleri değiştirmediler ki!
Bu eğitim modeline de kendi içlerinden karşı çıkanları olacak ve değiştirecekler. Herhalde o zaman terör örgütü yanlısı ve laik olacaklar.
Bir iş yaparken etrafı bu kadar kırıp dökmek ya beceriksizlik olmalı ya da başka bir şey!   

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık