• 01 Mayıs 2019, Çarşamba 16:32
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

SEÇİM OTOBÜSLERİ

Bu bizim bildiğimiz, hani şu parti başkanlarının üzerine çıkıp da konuşma yaptıkları; karanfil ve çay attıkları seçim otobüslerinden değil! 
Bu seçmenleri bir yerlerden bir başa yere taşıyan seçim otobüsü. Özellikle İstanbul'dan kalkıp Giresun'un bir ilçesine, beldesine, köyüne seçmen getiren otobüs bu otobüs! Seçim günü akşamı da aynı seçmenleri yeniden İstanbul'a götüren otobüs…
Böyle bir gelenek başlatıldı son yıllarda ülkemizde. Kimin aklına geldiyse geldi, bir yerden başlayınca artık önüne geçilemez oldu. Hele de bizim yöremiz de!
Tam bir demokrasi ayıbı!
Beş yıl hiç oturmadığın, ziyaret bile etmediğin, gidip gelmediğin bir ilçeye, bir beldeye, bir köye bir günlüğüne oy kullanmaya gelip o yörenin seçim sonuçlarını etkilemek tam bir demokrasi ayıbı.
Efendin, yasalar elverdikten sonra bir sorun yok diyebilirsiniz.
Bir sorun var, yasalar elverse de!
Geride bıraktığımız 31 Mart yerel seçimleri öncesi bu konu gündeme geldi. Seçmen kaydırmaları yapılıyor denildi. Daha inşaatı tamamlanmamış binalara seçmen kaydı yapılmış denildi. Hatta. biraz abartılı olacak belki ama boş arazilere seçmen yazılmış denildi.
Ne denildiği çok önemli değilse de şu bir gerçek: İstanbul'da yaşayan bir grup seçmen köylerinde seçmen yazılarak günü birliğine otobüslerle oy kullanmaya gelip akşama İstanbul'a döndüler.
Böyle bir gerçeği var bu ülkenin!
Ve, bu otobüslerle köylerine beldelerine oy kullanmaya gelen seçmenler İstanbul'da iktidar partisine seçim kaybettirdi görüldüğü gibi. Sadece İstanbul'u kaybettirmekle kalmadı ülkede seçim kaybetmiş havasının yayılmasını sağladı.
Az şey mi bu?
Şu anda İstanbul'da iktidar partisinin çırpınışını izliyoruz. 
Çünkü İstanbul demek Türkiye demek!
Neden İstanbul? Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan'ın 11 Ocak 2019 tarihli bir konuşması var; tam da bu seçim otobüslerini işaret ediyor. “10 milyon 337 bin üyeden 504 bininin kaydını bulamadık” diyor.
Bu kaydı bulunamayan üyeler seçim otobüsleriyle günü birlik gidip dönmek şartıyla Anadolu'da oy kullanmak üzere ikametlerini köylerine, beldelerine ve ilçelerine aldırdılar. 
Aynı konuşmada şöyle diyor Sayın Erdoğan: “ 24 Haziran seçimlerine göre 1.5 milyon seçmen ilçe değiştirdi. Bunlardan 222 binden fazlası bizim üyemiz”
Demek ki bir sorun varmış yasalar elverse de!
Bu onların sorunu; bizim asıl üzerinde durmak istediğimiz konu, bir günlüğüne seçim otobüsleriyle oy kullanmaya gelip yörenin kaderini etkileyen seçmenler. Onlar yanlış yaptılar.
Bırakınız o köyde, o belde de gerçekten yaşayan seçmenler o köyün o beldenin kaderini belirlesinler. Lütfen sizler hariçten gazel okumayınız!
Alın köylerin, beldelerin seçmen listelerini; seçim otobüsleriyle gelen seçmen sayısının ne kadar abartıldığını göreceksiniz. Öte yandan seçim günü bu köylere ve beldelere kaç otobüsün geldiğini de öğrenebilirsiniz. 
Muhtar ve başkan adayları gelen seçmenlerin geliş dönüş biletlerini alarak, yemek masraflarını da çekerek otobüsler dolusu seçmen getiriyorlar. İşin bir başka boyutu da rakiplerinin de aynı yöntemle seçmen getiriyor olması!
Bunu önlemenin yasal bir yöntemi olmalı. Yerel seçim sonuçlarını o yörede gerçekten oturan seçmenler belirlemeli. Otobüslerle seçim günü yörelere gelip dönen seçmenler belirlememeli. Onlar seçim sonrası alıp başlarını gidiyorlar.
Bu seçmen hareketliliğinin sonuçlarını İstanbul'da yaşayan iktidarın yasal bir yöntem geliştireceğini umut ediyorum.  
    


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık