• 24 Aralık 2013, Salı 9:03
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ŞEBİNKARAHİSARLILAR BAKAN'DAN NELER İSTEDİLER?
 İstanbul Şebinkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nu ziyaret ederek ilçeyle ve komşu ilçelerle ilgili taleplerini ilettiler. 
Aslında buna, taleplerini yinelediler demek daha doğru olacaktır. Çünkü Bakan Eroğlu'na 20 Ocak 2010 tarihinde bir ziyaret yapılmış ve Şebinkarahisar'ın talepleriyle ilgili bir dosya sunulmuştu.
Bu defa, 12 Ekim 2013 tarihinde İstanbul Şebinkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Bakan Eroğlu'nu ziyaret ederek ilçenin talepleriyle ilgili bir önceki dosyanın bir benzerini tekrar verdiler.
Heyette; Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Av. Hakan Özbay, İstanbul Şebinkarahisarlılar Vakfı Başkanı Avni İşcan ve Şebinkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bora Kılıç yer aldılar. 
İlk ziyarette dile getirilen konularla ilgili Bakan Eroğlu' yla görüş birliği sağlayan heyet o gün şu konulara özellikle dikkat çekmişti: “ İlçede boşa akan sularla, birikmiş su kaynaklarının doğru ve faydalı kullanımıyla israfın önüne geçilecek çalışmaların yapılması…”
Ve; ” Zirai sulamanın mümkün olabilmesi için çok amaçlı göletlerin oluşturulması ve bununla birlikte taşkın korumanın ve balıkçılık üretiminin yapılması.”
Bir de; “ Coğrafi yapı göz önünde bulundurularak erozyonun önlenmesi için ağaçlandırmanın hızla yapılması “ gibi.
Peki, İstanbul Şebinkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu bugün ne istediler Orman ve Su İşleri Bakanı'ndan? Ya da hangi taleplerini yinelediler?
Öncelikle eğitim. Halen YÖK Başkanlığı'nda incelemede bulunan Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'na bağlı olarak kurulacak olan Sağlık Bilimleri Yüksekokulu'nun onaylanmasının hızlandırılması.
Yine ilçede fiziki altyapısı ve binaları hazır olan ve üç defa YÖK' e gönderilmesine rağmen onay alamayan fakülte talebinin onaylanmasının sağlanması.
Şebinkarahisar'da yapılması düşünülen beş adet sulama göleti projesi var. Bunlardan Asarcık ( Şaplıca ) gölet projesinin 2013 yılında ihaleye çıkacağı duyurulmasına rağmen bir gelişme olmamış Bu projelerin hayata geçirilmesi de iletildi Bakan Eroğlu'na.
Kılıçkaya Barajı yapılırken İstanbul yolunun eski güzergâhı kapandığından barajın karşı tarafında kalan köy ve komşu ilçelerle bağlantısı kesilmiş Şebinkarahisar'ın. Baraj gölünde Kayı Boğazı üzerine bir köprü yapılmasını isteyen Sivil Toplum Kuruluşları Platformu; Adıyaman Kâhta'da yapılan köprüyü örnek gösterdiler.
Bakan Eroğlu; mesafenin uzunluğu nedeniyle konuyu Ulaştırma Bakanlığı'na aktaracağını ve takip edeceğini söyledi.
Hacıömer köyü ve Çiftlik mahallesi Sayderesi' nden alınan suyla 1970 li yıllarda yapılan ve bugün kullanılmaz halde olan beton sulama kanalının yeniden yapılması ve Alucra ırmağının Avutmuş mahallesi Karşıyaka semti civarında yıkılan köprünün yapılması da talepler arasında yer aldı.
İlçede erozyon ve ağaçlandırma çalışmalarıyla ilgili Bakan Eroğlu'na teşekkürlerini sunan Sivil Toplum Platformu bu çalışmaların daha büyük projelerle devam etmesini istedi.
Şebin cevizi yetiştiriciliğiyle ilgi proje üretilmesini de gündeme getiren heyet son olarak ilçe ve köyler için katı atık ve arıtma tesisi taleplerini ilettiler. Bu konunun Çevre Bakanlığı'nın konusu olduğunu ifade eden Eroğlu, Belediyelere de bu anlamda önemli miktarda kaynaklar aktarıldığını dile getirdi.   

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık