• 06 Ağustos 2012, Pazartesi 9:15
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ŞEBİNKARAHİSAR MERYEM ANA MANASTIRI
 Şebinkarahisar'da Maçka Sümela Manastırı'na alternatif olabilecek bir kaya manastırı var.
 Dini anlamda her iki manastırın farklı özellikler taşıyıp taşımadığını bilmiyorum ancak yapı itibariyle Sümela Manastırı'nı aratmayacak bir özelliğe sahip Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı… 
Şebinkarahisar'la ilgili hemen her kaynakta karşımıza çıkan Meryem Ana Manastırı'nı geçtiğimiz mayıs ayında görme imkânı buldum. Şebinkarahisarlı şair Hikmet Okuyar'ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği şiir etkinliklerine katılmak üzere gittiğimiz Şebinkarahisar'da hem şiir etkinliğine katıldık hem de Meryem Ana Manastırı'nı gezdik.
Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı' yı ziyaret ettik ve Şebinkarahisar'ı konuştuk. Orada da konusu geçti Meryem Ana Manastırı'nın… Restore ediliyordu. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında Maçka Sümela Manastırı'na alternatif bir ziyaret merkezi olarak ortaya çıkacaktı.
Belediye Başkanı Şahin Yılancı buna böyle inanıyordu.
Belediye'den ayrılırken ilçenin tanıtımı için hazırladıkları kitapçıklarla uğurladı bizleri Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı.
Kitapçığı biraz incelediğimizde her birisi başlı başına bir yazı konusu olabilecek çok sayıda tarihi ve kültürel zenginliğe sahip bir yerleşim yerin olduğunu görüyoruz Şebinkarahisar'ın… 
Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı ilçeye Tamzara yönünden girerken solumuzda görülen kaya kütlesinin içinde yer alıyor. Uzaktan sadece giriş kapısı fark ediliyor. Kaya oyularak yapılan kaya manastırını görmek ve tanımak için o bölgeye gitmek gerek.
Meryem Ana Manastır'ı ilçenin doğusunda Sarıyer köyü sınırları içinde Kayadibi mahallesinde bulunan kayalıklarda yer alıyor. Ulaşım Kayadibi'ne kadar asfalt yoldan sağlanıyor. Bu yol 11 Km.
Manastır'a ulaşmak için kayalıklardan çıkan patika yoldan tırmanmak zorundasınız. Restorasyon kapsamında manastıra bir de rahat ulaşılabilecek yol yapılıyor. Araçla, giriş kapısının hemen yanına ulaşılabilecek. Çalışmalar devam ediyordu.
Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı kayalıklar oyularak dört katlı olarak yapılmış. Kemerler ve sütunlarla inşa edilmiş 32 odası vardır. Dördüncü kat ise kilise olarak kullanılmış.
Tarihçesiyle ilgili kesin bilgiler bulunmamakla birlikte Şebinkarahisar Belediyesi'nce hazırlanan tanıtım kitapçığında bazı bilgilere yer verilmektedir.  
Bu bilgilere göre Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı Hıristiyanlığın ilk yayılmaya başladığı yıllara ait bir kaya tapınağıdır. Panaia ve Surp Sarkis adıyla da bilinir. Kitabesi günümüze kadar ulaşmadığından kaynaklarda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bazı kaynaklarda 481- 490 yılları arasında kurulduğu belirtilmektedir.
Osmanlı döneminde en parlak ve görkemli dönemini yaşamıştır. Bugünkü kalıntılar 19. yüzyıldan kalmadır. Araştırmacılara göre Ortaçağda bir yangın geçiren manastır 19. yüzyılda onarılmıştır. 1939 depreminden sonra manastıra çıkış ve iniş oldukça zorlaşmıştır.
Aynı kaynaktan son bir not: Türkiye'de Trabzon Sümela Manastırı'ndan sonra kayaya oyularak yapılmış ikinci büyük manastırdır.
Manastıra çıkmada ve inmede gerçekten çok zorlandık ancak bu tarihi yapıyı görmekle büyük bir eksikliğimizi giderdiğimizi düşünerek tüm yorgunluğumuzu unutuverdik. 
Restorasyon çalışmaları devam ettiği için her taraf iskele ve yapım malzemeleriyle kaplıydı. Ancak tarihi yapı tüm ihtişamıyla ayaktaydı. Çalışmalar tamamlandığında mutlaka yeniden görmeliyim diye düşünüyorum.  
Restorasyon için proje yapanlara, kaynak ayıranlar, her türlü desteği verenlere bir Giresunlu olarak teşekkür ediyorum. 
Meryem Ana Manastırı'nın gelecekte inanç turizmi adına Şebinkarahisar'a çok şey kazandıracağına inanıyorum.   

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık