• 19 Aralık 2012, Çarşamba 10:07
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

SAYISAL VE SOSYAL GERÇEKLER
 Nüfusu 2 binin altına düşen 559 belde belediyesi kapatıldı. İlgili yasa Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Bu 559 belde artık köy statüsünde işlem görecekler. 
Beldeden köyeö dönüşmek nasıl bir duygu olmalı! 
Herkes büyümek ve gelişmek ister. Yani, köyden beldeye; beldeden ilçeye, ilçeden ile… Burada tam tersi oldu; beldeden köye dönüşmek!
Bu belediyelerin personelleri, mal varlıkları, araç ve gereçleri Özel İdare'ye devredilecek. Artık bu yerleşim yerleri Özel İdare'den hizmet alacaklar. 
Geçmişte de bu konu gündeme gelmişti ve hukuki bir gelişmeyle o beldelerin köye dönüşmesi engellenmişti. Bu defa da benzer bir sürecin yaşanması karşımıza çıkabilir. Yeniden hukuki bir mücadele başlayabilir. 
Yerel seçimlere 1 yıldan daha fazla bir zaman var. Siyasette 1 yıl çok uzun bir süredir. Bu sürede köprülerin altından çok sular akar.
Ancak ortada göz ardı edemeyeceğimiz sayısal ve sosyal gerçekler var.
En önemli sayısal gerçek kapatılan belediyelerde nüfusun 2 binin altına düşmesi. 
Bir de kapatılan belde sayılarının 559 olması. 
Sosyal gerçekler de bu sayısal gerçeklerin içinde yer alıyor.
Bir kere kimse bu beldelerin nüfusunun 2 binin altına neden düştüğünü sorgulamıyor. Ne oldu da bu beldelerin nüfusu bu kadar azaldı. Bu beldelerin insanlarına ne oldu? Savaş mı çıktı, cepheye mi gittiler? Doğal bir felaket mi yaşandı?  Köklerine kıran mı girdi?
Evet, savaş çıktı ve bu beldelerin insanları cepheye gittiler. Hem de ülkenin dört bir yanına! Bu beldelerin insanları ekonomik bir savaşta ölümle yaşam arasında mücadele vermek için gurbet dedikleri bir cepheye gittiler. 
Ve öyle bir cephe ki yıllarca süren ve kazanını kaybedeni belli olmayan bir kör dövüşüyle insanların eriyip gittiği bir cephe… 
İşte bu beldelerin sosyal gerçeklerinden en önemlisi bu! İşin kolaycılığı bu olmalı; neden insanların bu beldelerden çıkıp gittiğini sorma, nüfusun 2 binin altına düştü, kapatıyorum! 
Gerçek olan nüfusun 2 binin altına düşmesi; sosyal olan ise bunun nedenlerini araştırmak. Hangisi kolay? Elbette kapatmak. Onlar da besbelli kolayına kaçmışlar!
Kapatılan beldelerin listesini önünüze koyun; daha çok Anadolu'nun belirli bölgelerinden yerleşim yerleri bunlar. Çoğunun geçimi tarıma dayalı… Ekonomi tarım sektörünün ayakları üzeride durmaya çalışıyorlar. Ancak son yıllarda uygulanan tarım politikaları insanları beldelerinde tutmaya yetmiyor.
Onun için de bu beldelerden büyük şehirlere yoğun bir göç yaşanıyor. Ve dolayısıyla bu beldelerin nüfusu 2 binin altına düşüyor. Bunun neden ve sonuçlarını tartışmak yerine kapatın gitsin! Ve kapatılıyor…
Ülke ileriye giderken bu beldeler geriye gidiyor. Belde iken köye dönüşüyorlar. 
Bir de şunu bekliyorum; 1990 lı yıllarda ilçe yapılan yerler var, onların da nüfusu hızla eriyor. Onların ilçelikleri ne zaman kaldırılacak? 
Onlara bir şey olmaz demeyin, onların da sayısal gerçekleriyle sosyal gerçekleri arasındaki makas her gün biraz daha açılıyor. 
Ben onlarında bir gün kapanmayla yüz yüze geleceklerini düşünüyorum nedense…  

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık