• 20 Nisan 2012, Cuma 9:16
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM TAMAMLANMAK ÜZERE
Sağlıkta dönüşüm tamamlanmak üzere. Özel sağlık kuruluşları tedavi giderlerinin yüzde 90 ını müşterilerinden talep edebilecekler. Bu da sağlıkta dönüşümün yüzde 90 tamamlandığı anlamına gelmektedir.
Bir süre sonra özel sağlık kuruluşları tedavi giderlerinin tamamını müşterilerinden almaya başladıklarında sağlıkta dönüşüm tamamlanmış olacaktır.
Şu anda bazı özel sağlık kuruluşları müşteri kaçırmamak için bu oranı kendilerince dengede tutuyorlar. Biraz kendisine güvenen hastasına yaptığı tedavi giderlerinin tamamını hastasından alacaktır.
Peki, özel sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda mıyız? Bırakınız parası olan gitsin ve aldığı hizmetin de parasını ödesin!
İstanbul'dan iki örnek vererek özel sağlık kurumlarıma gitmek zorunda mıyız sorusunun cevabını bulmaya çalışacağım.
Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ekokardiyografi çekimi için 1,5 ay sonraya randevu veriyorlar. Halk arasında eko diye bilinen bu çekim için 1,5 ay sıra bekleyeceksiniz.
Yine Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kolonoskopi için bir ay sonraya gün verildiğini biliyorum.
Bu çekimler için hastaların bu kadar süre beklemeleri normal mi? Bilmiyorum, doktorlar daha iyisini bilirler.
Hasta ya bu uzun sürenin hayati riskini göze alıp bekleyecek ya da özel bir sağlık kurumuna müracaat edecek. Özel sağlık kurumunda bu çekimler için ne kadar bekleyecek? Hiç beklemeyecek! Ama bu işin parasını cebinden ödeyecek…
Eskiden kuyruklar vardı, hastalar o kuyruklarda bekliyorlardı şimdi evlerinde bekleyecekler.
Önlerinde iki seçenek var; ya devlet hastanesinde aylarca sıranı beklersin ya da özelde parasını verip çekimlerini yaptırırsın.
Özel sağlık kurumlarından aldığımız tedavi giderlerini tek çatı altında topladığımız Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamıyor mu? Başlangıçta müşterinin ayağı alışsın diye karşılıyordu. Müşteri belli bir oranda ödeme yapıyordu ancak bu oran her gün biraz daha artırılarak bugün yüzde 90 oranına kadar ulaştı.
Özel sağlık kurumlarından aldığınız tedavinin yüzde 90 ını cebinizden ödeyeceksiniz. Sabit ve dar gelirliler için özel sağlık kurumlarından hizmet almak artık hayal! Devlet hastanelerinde ise sıra almak çok zor…
Aslında bu bir politika ve uygulanacak bir proje… Sosyal güvenlik giderlerine dayanamayan devlet sağlık hizmetlerinin paralı hale gelmesi için dolaylı bir politika uyguluyor. Şimdilik özel sağlık kurumlarının müşterilerinden aldığı katılım ücretini düşük tutarak hastaların bu kurumlara yönelmesini teşvik ediyor.
Öte yandan da katılım ücretlerinin yüzde 90 oranında müşteriden alınmasına izin veriyor. İsteyen yüzde 20 alır isteyen yüzde 70 isteyen de yüzde 90… Dayanan dayanır, batan batar! Yerli kaynaklarla kurulan özel sağlık kurumları dayanamazsa yabancı kaynaklı büyük sağlık kurumlarına yem olurlar.
Bu büyük boyutlu çıkar çatışması sürerken hastalanan vatandaşların durumu ne olur? Çok kolay, ya parayı bastırır özel sağlık kurumlarının müşterisi olur veya devlet hastanelerinin müdavimi!
Bu bir geçiş sürecidir, çok geçmez herkes nerede duracağını öğrenir ve ne kadar parası varsa o kadar sağlık hizmeti alacağının bilincine ulaşır.
Geçişin yüzde 90 ı tamamlanmış, şunun şurasında ne kalmış ki?

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık