• 26 Mart 2020, Perşembe 13:15
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

PUSLU HAVA

Ortam; tam da “Kurt dumanlı havayı sever “ atasözünde anlatıldığı gibi. Ortalık sis pus içinde. Dünyayı kuşatan virüs maalesef ülkemizi de etkisi atına aldı.
Bütün yurtta karantina tedbirleri uygulanıyor. En az kişiyi etkilemesi için elden gelen her şey yapılıyor. Devletin aldığı önlemleri yurttaşların en üst seviyeden uyguladığı gözlemleniyor. Türkiye'ye bir seferberlik havası hâkim. 
Halkın devletle en uyumlu olduğu günleri yaşıyoruz.
Ayrıntıya girmeye gerek yok. Herkes her şeyi biliyor.
Bu puslu havanın da kendine göre fırsatçıları olacaktır. Deyim yerindeyse, krizi fırsata çevirmek isteyenlerin beklediği bir ortam oluştu tüm yurtta. Çok bilinen haliyle kolonya, maske ve temizlik ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarını ve piyasadan temin edilemeyişini söyleyebiliriz. Şimdilik bunlarda yaşanan bu gelişmelerin karantina süreci uzadıkça diğer ürünlerde de yaşanması sürpriz olmayacaktır.
Özellikle gıda malzemelerinde böyle bir kaosun yaşanması krizi çok daha yönetilemez hale getirecektir. Makarnada olduğu gibi
Bu tür puslu havalardan yaralanmak isteyenler sadece bunlar olsa iyi; iç ve dış güçlerin ülkelerin hassas dönemlerini kolladığını bilmeyenimiz yoktur. 
Ülkemizin içinde bulunduğu şu dönem onların iştahını kabartacaktır.
Bu uygulamaların başladığı tarihle birlikte Türkiye'de gündem bir anda değişiverdi.
Siyasi tartışmalar son buldu. Siyasi günden de değişiverdi.
Mesela, bir terör örgütünün siyasi ayağıyla ilgili açıklamalar bir anda kesiliverdi.
Şimdi bunun sırası mı demeyiniz; bu puslu dönemde bu terör örgütünün de faaliyetlerini buzdolabına koyduğunu düşünmeyiniz. Kurt dumanlı havayı sever.
Ya İdlib konusu; o bölgeden tek satır haber vermiyor televizyonlar. Düşmanın böyle bir ortamdan yararlanmak istemeyişinin garantisi mi var? Moskova Mutabakatı'na ve ateşkese uyuluyor mu? Yunanistan sınırına dayanan göçmenlerin akıbeti ne oldu? 
Zalim Esat, bu süreçte uslu mu duruyor, rejim güçleri sivilleri bombalıyor mu?
Libya'daki askerlerimizden ne haber var?
Türkiye bu virüsle mücadele ederken, bütün enerjisiyle buna yoğunlaşmışken iç ve dış düşmanların açık ve gizli saldırılarına muhatap olabilir mi? Pusuda bekleyen güçler bu puslu havayı fırsata çevirecek eylemlere girişebilirler mi?
Ülkede bütün siyasi faaliyetler durdu. Deyim yerindeyse herkes can derdine düştü.
Hava Dumalı ve puslu! Halkın haber almada en fazla kullandığı televizyonlar sadece virüs haberleri veriyorlar. Tartışma programları da bu konuya yoğunlaşmış durumda. Elbette onlar da halkı en hızlı ve en doğru bilgilendirmenin peşindeler. 
Ancak ülkemizin bundan başka sorunları da var. Bu karmaşık ortamda onları atlamak gelecekte en az virüs kadar ülkemize zarar verecektir.
İç piyasanın denetimi, üretim sektörünün yaşadığı sorunlar, karantina tedbirlerine bağlı olarak ortaya çıkan işsizlik ve ekonomik dar boğaz, özellikle sağlık alanında ortaya çıkan yığılmalar ve eğitimle ilgili belirsizlikler devleti her zamankinden daha fazla yoracaktır.
Ancak biz bunlarla boğuşurken ülkemizin ve devletimizin zor anlarını kollayanların da ekmeğine yağ sürülmüş olacaktır. Ülkemiz ve devletimiz aleyhine çalışacakların en uygun zamandır bugünler. Başta terör örgütleri ve diğerleri kesinlikle boş durmayacaktır. 
Bir yandan virüse bağlı sorunlarla ilgilenirken diğer yandan ülkemizin gündelik sorunlarıyla ilgili gelişmeleri de halkla paylaşmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün bu sorunların üstesinden geleceğine inancımız tamdır. Biz bu krizden öteki ülkeler kadar kayıp vermeden çıkacağız. Ülkesel yapımız ve hassasiyetlerimiz bu krizi aşmayı kolaylaştıracaktır. 
Ancak bu ortamı fırsata çevirmek isteyenlere karşı da uyanık olmak durumundayız. Uyanık oluşumuzu da halkı bilgilendirerek göstermeliyiz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık