• 06 Nisan 2017, Perşembe 8:47
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

PİYASALAR ETKİLENMEDİ
 Başbakan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'nin fındıkla ilgili yaptığı açıklamalar piyasayı hiç etkilemedi. Fındık fiyatlarında bir milim yükseliş görülmedi.
Daha önce Cumhurbaşkanı da fındık fiyatlarıyla ilgili bir açıklama yapmıştı, o zaman da piyasalar bu açıklamayı ciddiye almamıştı. Fiyatlar bir gıdım bile artmamıştı.
Biraz daha geriye gidersek Tarım Bakanı'nın da fındık fiyatlarıyla ilgili açıklamasını hatırlarız. O günlerde de fındık piyasası etkilenmemişti. Fiyatlar olduğu gibi kalmıştı.
Ne garip bir piyasa ki bakanı dinlemiyor, başbakan yardımcısını dikkate almıyor, hatta cumhurbaşkanını bile ciddiye almıyor.
Serbest piyasa dedikleri bu olmalı!
Madem piyasalar bu açıklamaları ciddiye almıyor, siyasetçiler neden konuşurlar?
Laf olsun diye mi? Sonuçlara bakarsanız öyle!
Ne demiş Sayın Canikli? “Fındık fiyatı ile ilgili manipülasyonlar ve dış müdahalelerle fiyatın aşağı çekilmesine hiçbir zaman müsaade etmedik. Bundan sonra da kesinlikle etmeyeceğiz”
Peki, nasıl oluyor da sezon başında 15- 16 TL olan fındık fiyatı 10 – 11 TL'ye kadar düşebiliyor? Belli ki piyasalar siyasetçilerden müsaade falan istemiyor. Siyasetçiler ne söylerse söylesin piyasa bildiğini okuyor.
Canikli'nin asıl ses getirecek cümlesi ise şöyle: “Gerekirse doğrudan alım yaparız”
Bu sözün piyasalarda dalgalanmalara neden olması beklenirdi. Piyasalar; “Ya hükümet doğrudan alım yaparsa” telaşına kapılarak fiyatları yükseltmesi beklenirdi.
Olmadı… Olmadı çünkü piyasalar hükümetin doğrudan alım yapmayacağını bal gibi biliyordu. Bu açıklamayı hiç de ciddiye almadılar.
Cumhurbaşkanı da Ocak ayında yaptığı bir konuşmada “Fındık üreticilerini alaverecilerin eline bırakmayın” demişti ancak piyasalar bundan da etkilenmemişti.
Sayın Cumhurbaşkanı da talimatının takibini yapmamış, kendisinin dikkate alınıp alınmadığını sorgulamamıştı. Tarım Bakanı da geçen sezonda “TMO' ya fındık aldırabiliriz” demişti de bir hafta sonra sözünden caymıştı.
Siyasiler bu tür açıklamalar yapmayı pek severler.
Aslında işin özü bu değildir.
Türkiye'yi yöneten Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı ve Tarım Bakanı fındık fiyatlarında ortaya çıkan istikrarsızlıktan gerçekten rahatsızlık duyuyorlarsa bunu şıp diye iki dakikada çözebilirler.
Bu üçlü gerçek anlamda bir araya gelerek neler yapmak istediklerini ortaya koyarak gerekli önlemleri alabilirler. Fındık fiyatlarına dışarıdan bir müdahale yapılıyorsa buna engel olabilirler.
Doğrudan alım yapmayı planlıyorlarsa yapabilirler. TMO'yu geçmişte olduğu gibi devreye sokabilirler. FİSKOBİRLİK'i yeniden canlandırabilirler.
Hayır, bunları yapmak yerine bol bol demeç veriyorlar.
Doğrudan alım yapabiliriz… Yapın öyleyse!
Piyasalar da bunun yapılmayacağını bildiğinden kılını bile kıpırdatmıyor.
Bu açıklamalar yerel gazetelere haber oluyor; okunup okunmadığını da ayrıca tartışmak gerek.
Devleti yönetenlerin açıklamaları kıymetlidir. Başbakan Yardımcısı doğrudan fındık alımı yapabiliriz diyorsa piyasaların bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Piyasalar “Ya gerçekten alım yaparlarsa” telaşını yaşamalı… Bu telaş görünmüyorsa o açıklamayı ciddiye alan olmamıştır demektir.
Piyasalarda öyle bir telaş görünmüyorsa diyecek başka söz kalmıyor demektir.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık