• 09 Mayıs 2013, Perşembe 9:38
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

PAZARLIK YAPILDI MI?
 Herkes bunu konuşuyor; silahlı terör örgütü neyin karşılığında Türkiye sınırları dışına çıkma kararı aldı?
Gerçekten; 30 yıldır sürdürdüğü silahlı eylemlerle bir sonuca varılamayacağını anlayıp bundan vazgeçtiği için mi ülke sınırları dışına çekilme kararı aldı?
Yoksa terör örgütüyle yapılan bir pazarlık sonucunda bazı vaatler alarak mı ülke dışına çıkıyorlar?
Başta Başbakan olmak üzere hükümeti oluşturan siyasilere sorarsanız terör örgütüyle hiçbir pazarlık yapılmadı. Silahla bir yere varılamayacağını anladılar ve gidiyorlar! Ya da savaşı kaybettikleri için çekiliyorlar. 
Muhalefete sorarsanız hükümet bunun karşılığında teröristlere bazı vaatlerde bulundular, bazı sözler verdiler.
Bir pazarlık sonucu bu noktaya gelindi.
Başbakan ve bakanlar hiçbir pazarlığın yapılmadığını söylüyorlar ısrarla…
Sanki pazarlık yapılmadığına halkı inandırmaya çalışıyorlar. Buna ihtiyaç duyuyorlar. 
Halkın bu yönde bazı endişeler taşıdığını düşünüyorlar ki bunu ortadan kaldırmaya uğraşıyorlar. Israrla bunun üzerinde durduklarına göre bu endişenin oldukça yaygın olduğunu görüyorlar. 
Bunu ortadan kaldırmak için de açıklama üstüne açıklama yapıyorlar. Neredeyse yemin billâh edecekler!
Bunun dışında da başkaca bir açıklama yapmıyorlar.
Yine bu noktada karşımıza iki düşünce çıkıyor:
Aslında halkın böyle bir kaygısı yokmuş ancak muhalefet partilerinin bu yönde yaptığı açıklamalarla halkta böyle bir kaygı oluşmuş.
İkinci görüş ise daha farklı; Halkta var olan bu kaygıyı keşfeden muhalefet bu zayıf noktayı kaşıyarak buradan hükümeti zorlamak istiyormuş.
Özetleyecek olursak halkın kafasını muhalefet karıştırıyormuş. Yoksa halkın böyle bir kaygısı yokmuş, terör örgütüyle bir pazarlık yapıldığını falan da düşünmüyormuş.
Halkın bir kaygısı olmasaydı muhalefet bu kadar etkili olabilir miydi? Ya da muhalefet halkı bu kadar etkileyebilir miydi? Böyle bir kamuoyu oluşturmaya muhalefetin gücü yeter miydi?
Bu sadece muhalefetin bir söylemiyse hükümet neden ısrarla bir pazarlık yapılmadığını açıklamak zorunda hissediyor kendisini? 
Muhalefet Türkiye'de her gün onlarca iddia atıyor ortaya, hükümet çoğuna cevap bile vermiyor. Ya da sıradan açıklamalarla geçiştiriveriyor konuyu… Ama bu başka!
Konu çok önemli olduğu için mi yoksa halkın taşıdığı endişeleri ortadan kaldırmak kolay olmadığı için mi?
Hükümetin ülkede hemen her konuda sık sık kamuoyu araştırması yaptırdığını biliyoruz. Hele böylesine hayati bir konuda kamuoyunun görüşünü almadan hiç yola çıkar mı? Belli ki bu konuda halkın bazı reaksiyonları var. 
Bunların başında da terör örgütüyle bir pazarlık yapılıp yapılmadığı geliyor.
Bunu muhalefet de bildiği için bu noktaya özellikle vurgu yaparak buradan yükleniyor hükümete… 
Muhalefet bu anlamda bir adım önde. Muhalefet hücumda, hükümet savunmada!
Hükümet bir pazarlığın yapılmadığına halkı inandırmakta zorluk çekiyor.
Bu oluşum muhalefetin tek başına ortaya çıkarabileceği bir gelişme değil. Burada muhalefet halkta var olan bir sezgiye sahip çıkarak bunu dillendiriyor. 
Halk, muhalefetin söylemlerinden çok kendi iç sesiyle konuşanların söylediklerine onay veriyor. Hükümet bu noktada daha inandırıcı bir politika geliştirmeli… 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık