• 24 Temmuz 2019, Çarşamba 16:33
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

NİHAT ÇELİK

Bir Görele sevdalısı, bir Görele yazarı ve bir Görele şairi; Görele'nin Nihat Amcası, araştırmacı, yazar, şair, ilçenin geçmişten günümüze sosyal yaşamında yer almış bir şahsiyet, esnaf ve sanatıyla dikkat çeken emekli bir ahşap atölyesi işletmecisi Nihat Çelik yaşama veda ederek aramızdan ayrıldı. 
Ahret hayatında rahmet dilerken, dolu dolu ve çok yönlü dünya yaşamına ait satır başlarına değinerek kişiliği ve çalışmalarını bir kere daha anmak istiyoruz. 
Nihat Çelik'in Görele'de bulunan ahşap atölyesi ahşaptan kapı pencere imalatı yapılan gerçek işlevini çoktan tamamlamış olmanın yanında bölgede kültürel ve sanatsal oluşumların kesiştiği bir kavşak gibiydi. 
Kendisine büro olarak ayırdığı bölümde ahşap tozlarına aldırmadan şiir, edebiyat, yerel tarih ve geçmişten bugüne Görele'yle ilgili derin söyleşiler yapılırdı. Yöreyle ilgili çalışmalar yapan hemen herkesin uğrak yeriydi Nihat Çelik'in ahşap atölyesi. Misafiri eksik olmazdı Trabzon'dan, Giresun'dan. 
Bölgesel çalışmaların kaynak kişisiydi Nihat Çelik. 
Çünkü araştırıyordu ve yazıyordu. Özellikle 1916- 1918 yılları arasında bölgede yaşanan Rus işgali ve bununla birlikte ortaya çıkan toplu göç, muhacirlik dönemi Nihat Çelik'in ilgilendiği alandı. Bölgede yaşanan direnişler, halk kahramanlarını; işgale bağlı olarak kendini gösteren yoksulluğu, acıları ve zulmü öncelikle yaşayanlardan, onlar ölmüşse çocukların ve torunlarından dinleyerek yazıya geçiriyordu. 
Bu çalışmalarını 2014 yılında Doğu Karadeniz'de Kuva-i Milliye ve Mihenk Yeri Görele isimli kitabında topladı. Kitabın basımında çok ciddi sorunlar yaşadı. Halen basılmayı bekleyen dosya haline getirilmiş eserleri var. Bunların çoğunluğunu şiirleri oluşturuyor.
Nihat Çelik 1934 yılında Görele'nin Aralıkoz köyünde doğdu. Günün koşullarına göre ortaokulu bitirdi. Çalışma hayatına başladı. Marangozluk ve ahşap işçiliği iş kolunda faaliyette bulundu. Görele'ye ahşap doğrama atölyesi açtı, kerestecilik yaptı. Bazı inşaat ve taahhüt işleri de yapan Nihat Çelik köyüyle ilgili çalışmalar da bulundu. 
1960 lı yıllarda köyünün yolunu yaptırdı. Köyüne elektrik, su ve sağlık ocağı gelmesi için çalışmalarda bulundu. Siyasi parti ilçe teşkilatlarında görev aldı. Verem Savaş Derneği ve Kızılay'ın Görele şubelerinin açılmasında öncülük yaptı. Esnaf ve Sanatkârlar Odasının kurulması ve Görele'de bir dönem umut olan Gemi Sanayi'nin kurulmasında görev aldı.
Bir dönem Görelespor başkanlığı yaptı.
Nihat Çelik yaşı ilerlediğinde yaşamını daha çok sosyal ve kültürel faaliyet üzerine kurdu. Şiirler yazdı. Görele'yi tanıtmaya yönelin çalışmalarda yer aldı. Şiirlerinde daha çok manevi konulara ağırlık verdi. Görele'yi ve Giresun'u işledi.
2010 yılında Görele Şair ve Yazarlar Derneği'ni kurdu ve 2017 yılına kadar başkanlığını yaptı. Sağlık sorunları nedeniyle bıraktığı başkanlığı onursal başkan sıfatıyla ölümüne kadar sürdürdü.
Eli kalem tuttuğu sürece yazmaya devam etti. Radyo TV programlarına katıldı. Görele'ye gelen araştırmacılara kaynaklık ve rehberlik yaptı. Görele'yi çok sevdi. Bütün çalışmalarında Görele sevdasını ön planda tuttu.  Her şeyi Görele için yaptı diyebiliriz.
Ve nihayet bütün bu çalışmalarını ve sonuçlarını Görelelilere bırakarak aramızdan ayrıldı. Çalışmalarını kitaplaştırmak için yoğun bir uğraşı veren Nihat Çelik hak ettiği desteği göremedi. Çalışmalarını kitap olarak yayınlayamadı. Şimdi bu noktada Görelelilere çok önemli bir görev düştüğünü düşünüyorum. Nihat Çelik'in çalışmalarını derleyip bir kitap yapmak onun çalışmalarına saygı anlamında farz-ı ayin olmuştur. O göremeyecek ancak Görele görecek, Göreleliler görecektir.
Kaymakamlık, Belediye, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve herkes bu çağrıdan kendilerine vazife çıkartabilirler. Görele, Nihat Amcası'nın geçmişte yaptığı çalışmaları bugün hayata geçirebilecek güce sahiptir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Teyzemin oglunun kayınpederi olan Nihat amcaya Allahtan rahmet diliyorum,umarım kitabı basılır ve hakkettiği değere erişir,ve bizler okuruz Teyzemin oglunun kayınpederi olan Nihat amcaya Allahtan rahmet diliyorum,umarım kitabı basılır ve hakkettiği değere erişir,ve bizler okuruz 07.08.2019 14:01

.

yukarı çık