• 21 Eylül 2013, Cumartesi 10:42
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

NEDEN İKNA OLMUYORUZ ?
 Son aylarda kendini gösteren eylemlerde ortaya çıkan can kayıplarıyla ilgili yapılan resmi açıklamalar vatandaşı ikna etmeye yetmiyor. 
Bunun farkında olan resmi kurumlar vatandaşı ikna edebilmek için açıklama üzerine açıklama yapıyorlar.
Önce birimin ilgili müdürleri, sonra valiler, daha sonra bakanlar ve Başbakan…
Eylemlerde hayatını kaybeden kişilerin ilgili kurum elemanlarının müdahalesi dışında bir olay sonucunda öldüğünü anlatmaya çalışıyorlar. Bununla ilgili basına görüntü ve fotoğraf dağıtarak halkı ikna etmek için uğraşıyorlar.
Haklarını yemeyelim; ikna olanlar da var elbette!
Ancak ikna olmayanlar daha ağırlıklı olmalı ki resmi kurumlar bir açıklamayla yetinemiyorlar. Yani müdürün açıklaması yeterli olmuyor ki vali de aynı konuda açıklama yapıyor. Valinin açıklamasını da yeterli görmüyorlar ki aynı konuda bir açıklama da ilgili bakandan geliyor.
Bir ikna zorluğu yaşanıyor.
Eskiden de bu tür olaylar olur ve benzer açıklamalar yapılırdı. 
Ve vatandaş ikna olurdu. Resmi bir kurum açıklama yapmışsa ona inanır ve ardına düşmezdi. Doğrudur derdi. Resmi kurumlar da vatandaşın doğrudur demeyeceği açıklamalar yapmazdı. 
Peki ne oldu da resmi açıklamaları bu kadar sorgular olduk? Resmi açıklamalar bizleri ikna etmiyor?
İki şey olabilir: Birincisi yapılan resmi açıklamalarda verilen bilgilerin daha sonra doğru olmadığı ortaya çıktı ve vatandaşlar artık her açıklamaya bu gözle bakıyorlar… 
İkincisi; vatandaşın ulaşabileceği farklı kaynaklarda aynı konuyla ilgili değişik duyum ve yorumların yer alıyor olması. Vatandaşa çok değişik kaynaklardan çok farklı bilgilerin aktarılması…
Ya da insanların bilgiye hızlı ulaşması gibi.
Bunların hangisi olursa olsun bu tür olaylarda resmi kurumların yaptığı açıklamalar vatandaşı ikna etmeli. 
Soru şu: Düştü de mi öldü, öldü de mi düştü?
Bu konu da yapılan resmi açıklamalar net, şüpheleri ortadan kaldıran, sade ve anlaşılır türde olmalı. Yoksa ikna olmuyoruz. İnsanları ikna edemiyorsunuz. 
Bir de konuyu iyiden iyiye araştırıp incelemeden yapılan erken açıklamalar var ki her şeyin tuzu biberi oluyorlar. Ondan sonra düzelt düzeltebilirsen!
Devlet sonuçta vatandaşını en hızlı bir şekilde bilgilendirecek ancak bunu yapmak adına yapacağı açıklamalarda gerçekçi ve tutarlı olacak. Vatandaş “ Bunu benim devletim böyle diyorsa bu doğrudur” diyecek. 
Bugün bunu diyemiyorsa, açıklamalara şüpheyle bakıyorsa açıklamayı yapan kurumun ya da tüm birimlerin bunun nedenini araştırmaları gerekir. 
Neden insanlar bu tür açıklamalar karşısında ikna olamıyorlar?
Resmi kurumlar “Ben açıklamamı yaparım, isteyen ikna olur isteyen olmaz” diyemez. 
Zaten ikna edici bir açıklama yaptığınızda ikna olmadık kimse kalmayacaktır.  

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık