• 02 Kasım 2012, Cuma 9:11
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

NE UZUN İMZAYMIŞ
 Fındıkta alan bazlı destekle ilgili bakanlar kurulu kararı aylardır imzalanmayı bekliyor. Ne uzun imzaymış!
Ağustos ayı sonuydu, Adalet ve Kalkınma Partisi Giresun Milletvekili Mehmet Geldi ilk müjdeyi verdiğinde. 
Sonra aynı partinin bir başka milletvekili ve Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli de aynı yönde açıklamalar yaptı. Hatta Mehmet Geldi' nin açıklaması daha da sevindiriciydi. Dönüm başına verilen 150 TL artırılarak 170 TL' ye çıkartılmıştı.
Canikli, paranın artırılmadığını söylüyordu.
Aynı partinin iki ayrı vekilinden iki ayrı rakam! Herhalde birbirlerinden haberleri yok.
Aslında her iki vekilinde dayanağı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanıydı. Çünkü aynı günlerde Bakan Mehdi Eker' in de benzer açıklamaları vardı.
Fındıkta alan bazlı destekleme için her şey hazırdı, bir imza bekleniyordu.
Üretici fındıkta üç yıldır uygulanan alan bazlı desteklemenin sona erdiğini biliyordu. Üç yıl önce bu böyle açıklanmıştı. Ancak siyasilerin bu açıklamaları fındıkçının dikkatini bu alana yoğunlaştırdı. Destekleme devam edecekti. 
Bu açıklamaların yapıldığı günlerde fındık fiyatları da 4.20 TL civarındaydı.
Ancak bugüne, yani kasım ayı başlarına gelmemize rağmen beklenen imza bir türlü atılmıyor. Onun için de ne uzun imzaymış diyor insanlar.
Bu müjdeli haberin yerel gazetelerde yer aldığı günlerde konuyu CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu'yla da konuşmuştuk. “ Toplumun gazını almak için bu tür açıklamalar yapılıyor” demişti. Ben de benzer şeyler düşünüyordum. Zaman Karaahmetoğlu'nu haklı çıkaracağa benziyor. 
Ben ise haklı çıkmak istemiyorum.
Son olarak Bakan Eker' in Fındık İşçisi konulu fotoğraf sergisinin açılışında yaptığı konuşma gazetelerde yer aldı. “Alan bazlı destekleme uygulaması 2012 yılı için de devam edecek, şu anda bakanlar kurulunda imzada…” Şu an dediği ekim ayı başları.
Ağızdan ağza, kulaktan kulağa dolaşan laflar var. Mesela bir ara imza için ne alakası varsa; 1 Ekim'de Meclis'in açılış tarihini konuşuyorlardı. Sanırsınız ki Meclis bu konuyla ilgili yasa çıkartacak.
Adalet ve Kalkınma Partisi Giresun milletvekillerinin açıklama yaptığı dönemden bu yana kaç bakanlar kurulu toplantısı yapıldı bilmiyorum ancak bu toplantılarda ya konu gündeme gelmedi ya da bakanlar kurulu bu kararı imzalamayacak. 
İsteselerdi çoktan imzalamış olurlardı. 
Peki,  hadi vekilleri geçtik ya Bakan Mehdi Eker' in açıklamalarına ne demeli! 
Onu Başbakan'ın görüşünü almadan açıklama yapan bakana sormalı. Başbakanın boşa çıkardığı ilk bakan Mehdi Eker değil ki! Ondan önce kimler aynı duruma düşmedi ki!
Bizim vekillerin aceleciliği ise bir başka komedi. Hiç bakanın açıklamasına güvenilerek gazetelere demeç verilir mi? İşi Başbakan'dan bağlayacaksınız. Mehmet Geldi' nin bu hataya düşmesini anlayabilir ama Nurettin Canikli' nin bunu görmeyişini anlayamıyorum.
Şimdi vekiller açıklamalarının arkasında duran başka açıklamalar da yapabilirler. Ancak işin tadı kaçıyor. Kim imzalayacaksa imzalasın artık şu kararı! Ya da vermeyecekseniz vermeyeceğiz deyin de olsun bitsin şu iş!
Fındıkçılarımızın çoğu gurbetçi, dosyasını yapıp gidecek. Sırf o işi için bekleyenler var. Diğer yıllarda dosya teslim tarihi yılsonunda bitiyordu, bunda da yılsonunda bitecekse ilgili kurumların kapısında oluşacak kuyrukları düşünmek bile istemiyorum.
Bu imza daha fazla uzamamalı. 
Yapılan farklı açıklamalara bakınca insanın aklına Sakallı Celal'in şu sözleri geliyor: “ Bu ülkede yetkililer yetkisiz, yetkisizler yetkili…” 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık