• 23 Nisan 2020, Perşembe 15:43
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

MASKE

Dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizi de etkisi altına alan salgınla ilgili Türkiye'nin en önemli konusu maske oldu. Maske, salgına bağlı ölümleri de geride bıraktı ülkemizde. Ülke gündemi sağlıktan çok maskeye yoğunlaştı.
Maske, ülke insanını bir kere daha ikiye ayırdı. 
Bir grup; yönetimin maskeyi gündemde tutarak, salgınla ilgili diğer sorunları kamuoyunun dikkatinden kaçırmaya çalıştığını düşünüyor. Televizyonlar, gazeteler, sosyal medya ve ülke insanı maskeden başka bir şey konuşmuyor ve tartışmıyor. Salgınla ilgili asıl gündem ikinci hatta üçüncü planda kalıyor. Kimse onlara yoğunlaşamıyor. Kimse o konuları tartışamıyor. Kimse o konularda iki satır yazı yazmıyor.
Maskeyle yatıp maskeyle kalkıyoruz deyim yerindeyse. Maske, yönetim tarafından gündem oluşturmaya yönelik olarak bilerek ve planlayarak bu kadar karmaşık hale getiriliyor.  Diğer konular arada kaynayıp gidiyor.
Bir başka grup ise; basit bir maske dağıtımını bile eline yüzüne bulaştıran yönetimin salgınla ilgili diğer konularda çok daha büyük ölçekte organizasyon sorunu yaşadığını öne sürüyor. “Bir maske dağıtımında bile organize olamayan yönetim, Allah bilir diğer konularda nasıl bir şaşkınlık yaşıyor” diyor. 
Tartışma bu kanalda sürüp gidiyor insanlar canlarıyla uğraşırken.
Bakıldığında gerçekten ortada garip bir durum var. Her iki grubu da haklı çıkartacak gelişmeler yaşanıyor ülkemizde. Maske konusu gerçekten bu salgının sancaktarı oldu bir anda. Salgın bir süre sonra geçecek, hayat normale dönecek, insanlar işlerine güçlerine gidecek, Cuma namazları yeniden kılınmaya başaracak, tekrar sevdiklerimizle kucaklaşacağımız günlere ulaşacağız ancak maske konusunu hiç unutmayacağız.
Her ne kadar doktorlar maskenin virüs kapmaya bir engel oluşturmadığını, hasta kişilerin mikrop yaymamak için maske kullanmalarının doğru olduğunu söylese de bugün maske takmak artık zorunlu hale geldi. Bu yasal bir zorunluluk salgın süresince. Maskeniz yoksa hiçbir yere giremiyorsunuz. 
Tamam; dışarı çıktığımızda, markete girdiğimizde, toplu taşım araçlarına bindiğimizde ve hatta sokakta yürürken maske takalım. Bu bizi ve çehremizi de psikolojik olarak rahatlatacaktır. Sağlıkla ilgili ciddi bir önlemdir. Ama maske bulamıyoruz ki!
Salgın ilk gündeme geldiğinde Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı ilk konuşmada 65 yaş üstü vatandaşlara maske ve kolonya dağıtacaklarını söyledi.  Kolonya karaborsaya düşmüş, fiyatı da almış başını gitmişti. 
Bu maske ve kolonyalar dağıtıldı mı, ya da ülkenin ne kadarına dağıtıldı?
Bu konuşma yapılalı bir ayı geçiyor nerdeyse!
Sonra ihtiyaç sahipleri eczanelerden satın almaya başladı. Fiyatı kazık mıydı? Evet, tanesini 5 TL'ye aldığımı biliyorum. Buna bir çözüm bulunmalı mıydı? Evet bulunmalıydı.
Yönetim dedi ki; Artık maskeleri devlet dağıtacak, parayla satılmayacak. Bu karar doğru muydu, doğruydu. Hadi dağıt o zaman!
Yaşanan karmaşayı herkes biliyor. Internet üzerinden devlete müracaat edeceksin, cep telefonuna mesaj gelecek ve gidip eczaneden mesajı göstererek 5 tane maske alacaksın.
Halen uygulama böyle. Ve bu uygulamayla bu ülke insanının maskeye ulaşması mümkün değil. Anadolu'nun bir çok yerinde internet yok. Vatandaş kullanmasını bilmiyor. Zaman ilerliyor ancak insanlar maskeye ulaşamıyor. Bir de kişi başı 5 maske alabiliyorsunuz. Uzmanlar maskelerin 4 saatte bir değişmesini söylüyorlar. Yani 5 maskeyi iki günde kullanıp atarsınız. Sonra yeniden devlete müracaat edeceksin falan. Yok, bu böyle yürümüyor beyler!
Haberiniz olsun merdiven altı maske imalatları başladı başlayacak. Hem de hangi malzemeden yapıldığını bilmediğimiz maskeler. Koruma yerine bizleri hasta edebilecek maskeler. Kaldı ki el altından satışının yapıldığı bile konuşuluyor.
Bırakınız eczaneler maske satmaya devam etsin ama fiyatını denetleyin. Bu ülke insanı neleri satın almıyor ki, gerçek fiyatı üzerinden maske de satın alabilir.
Çözüm var aslında ancak kamuoyunu maskeyle meşgul ederek diğer sorunların görülmesini engellemek istemiyorsanız. Bu kadar dehşet bir durumda üç paralık bir maske bu ülkede gündem oluyorsa gerisini gayri siz düşünün. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık