• 25 Eylül 2019, Çarşamba 17:11
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

LAF CAMBAZLIĞI

Son yıllarda en fazla karşılaştığımız bir Türkiye gerçeği laf cambazlığı!
Kelime ve kavramların anlamlarını değiştirmek veya bildik anlamlarını yok saymak… Ya da o kelimelerin yerine geçecek yeni ve daha sevimli kelimeler üretmek de diyebiliriz.
Mesela fiyat artışlarına zam denilmiyor artık, fiyat ayarlaması ve ya fiyat güncellemesi deniliyor. Fiyat güncellemesi kulağa bayağı da hoş geliyor.
Bir başka örnek de demokrasi mesela; Herkesin bir demokrasi tanımı var bu ülkede. Kavramın evrensel anlamı arada kaybolmuş gitmiş. Türk tip demokrasi diyenler bile var.
Son günlerde gerçek anlamından uzaklaştırılmak istenilen bir kelimemiz daha ortaya çıktı. Bu da kota sözcüğü… Şimdi de bunun anlamını saptırmaya çalışıyoruz.
Bu yıl fındık alımıyla görevlendirilen Toprak Mahsulleri Ofisi fındık üreticisine kota uyguluyor. Dönüm başı şu kadar fındık alırım, gerisini ne yaparsan yap diyor. Hatta bunu ilçe ilçe ayırmışlar. 
Bu durum ortaya çıkınca eleştiriler gelmeye başladı. Gazetelere haber oldu. Internet ortamında yazılır ve konuşulur oldu. Bu da nerden çıktı denilmeye başlandı. 
Bunun üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi bir açıklama yaptı. TMO kota uygulamıyor!
Aynen böyle dediler. 
Peki kota uygulamıyorsun da neden fındıkçının fındığının tamamını almıyorsun?
Açıklamışlar bunu; işte tam bir laf cambazlığı!
Efendim, il ve ilçe düzeyinde yapılan rekolte çalışmaları sonucu oluşturulan Verim Ortalamaları Cetvelini esas alıyorlarmış.
Bundan bir şey anladıysanız yazıyı burada keseceğim. Her şey anlaşıldığına göre uzatmanın gereği yok değil mi? İkna olmadıysanız biraz daha ayrıntıya girelim.
TMO kotanın bilinen anlamını yok sayarak yeni bir anlam kazandırmaya çalışmış.
Verim Ortalamaları Cetveli demiş. Ne demekse! 
Resmen laf cambazlığı bu…
Neymiş efendim; İl Rekolte Tespit Komisyonu diye bir kurul varmış. Bu kurul Borsa, İl Tarım Müdürlüğü, Araştırma Enstitüsü, Ziraat Odalar, İhracatçı Birlikleri ve Üniversite temsilcilerinden oluşuyormuş.
Bu Komisyon il ve ilçe düzeyinde rekolte tespit çalışması yapıyor ve bunu imza altına alıyorlarmış. Bir de bunu Tarım ve Orman Bakanlığına sunuyorlarmış. Bu imza altına alınan ve bakanlığa sunulan belgenin adı da Verim Ortalamaları Cetveliymiş. 
TMO da bu cetvele göre alım yapıyormuş.
Bundan bir şey anladıysanız yazıya devam etmeye gerek kalmadı diyeceğim ama pek de anlaşılır gibi görünmüyor. 
Be mübarekler, nerden buldunuz bu cetveli; bu cetvelin hazırlanma amacı bu değil ki.
Kaldı ki o cetveldeki rakamlar Allah'ın ayeti mi ki ona tapıyorsunuz.
Fındıkçı ürün artırmaya yönelik çalışmalar yapıp gecesini gündüzüne katıyor ama siz dönüm başı şu kadardan fazla üretim yapamazsınız diyorsunuz.
Haşa, siz km oluyorsunuz?.. Adam yapmış işte!
Hayır, sizin fındık almaya niyetiniz yok. Geçmiş yıllarda da TMO fındık aldı, duydunuz mu böyle bir Verim Ortalamaları Cetveli? Duymadınız!
Bu resmen kotadır. Bu fındıkçıyı piyasaya yönlendirmektir. 
Bir de ilçeler arasındaki farka bakar mısınız? Aradan bir obuz geçiyor, biri Görele biri Tirebolu; Görele dönümünden 65 kilo fındık alıyor Tirebolu 100 kilo alıyor.
Allah'ın işi işte! Birisine 65 kilo veriyor ötekine 100 kilo… Hikmetine sual mi olur!
Yazı bitti; hâlâ bir şey anlamadıysanız oy verdiklerinize sorun, onların farklı ve daha anlaşılır bir açıklamaları olabilir. 
Ne de olsa ülkeyi onlar yönetiyorlar. Bir bildikleri vardır. 
Ya da kader deyip her şeyi sineye çekiniz efendim!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık