• 02 Ocak 2019, Çarşamba 17:13
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

KUŞKÖY PROJESİNE ÖDÜL

Islıkla anlaşılabilir cümleler kurarak haberleşmenin gerçekleştiği ve halk arasında kuşdili olarak adlandırılan iletişimin yaşandığı tek coğrafyadır Kuşköy. Doğu Karadeniz bölgesinin değişik kesimlerinde varlığı bilinse de kuşdili Kuşköy'de yaşıyor ve yaşatılıyor.
Türkiye'de sadece Kuşköy'de yaşatılan kuşdilinin dünyada Kanarya Adaları, Meksika'nın bir bölgesi ve Fransa'nın Aus köyünde de görüldüğünü kaydeden kaynaklar var.
Aralık 2017 de Çanakçı ilçesi Kuşköy'de yaşatılan kuşdilinin UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası listesine alındığını da burada belirtmeden geçemeyeceğiz.
Halen Görele Kaymakamı olan Erdoğan Turan Ermiş'in Çanakçı Kaymakamlığına vekâlet ettiği bir dönemde Kuşköy ve kuşdiliyle ilgili hazırladığı bir proje hem Doğu Karadeniz Bölgesi Gelişme Projesi DOKAP'dan kaynak sağladı hem de Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş'e Avrupa'da Uluslararası İdeal Kent ödülü kazandırdı.
Konuyla ilgili basın toplantısına katılan Bekir Öztürk'ün notlarından ve Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş'le bire bir yaptığımız görüşmeden derlediğimiz bilgileri özetle aktarmaya çalışacağım. Projenin adı: Giresun İli Çanakçı İlçesi Kuşköy Köyüne Özgü Kuşdilinin Tanıtılması, Yaşatılması ve Bölge Turizmine Kazandırılması.
Parasal kaynağı DOKAP sağlayacak. Halen ihaleye çıkma sürecinde. Süresi, başlama tarihinden itibaren 12 ay. Parasal bedeli 2 milyon 900 bin TL.
Peki neler var bu projede?
Kuşköy'de birisi 1960 lı yıllarda Mobil şirketi tarafından yapılmış iki tane okul var. Bu okulun yapımı sırasında keşfedilmiş kuşdili zaten. Diğer okul daha sonra yapılmış.
Bu okullar şu anda kapalı. Eski okul restoran yapılacak. Yeni okul ise otel olacak.
Kuşdiliyle ilgili görsel ve bilimsel çalışmalar yapmak isteyenler köyde kalacak yer sıkıntısı çekiyorlar. Bunun önüne geçilmiş olacak.
En önemlisi köyün içinden geçen yola cephesi olan 22 binanın cephe iyileştirilmesi yapılacak. Kuşköy'de bulunan tarihi su değirmeni restore edilerek hem kullanıma hem de ziyarete açılacak. Kültürel varlığı ortaya konulacak.
Seyir terasları yapılacak, dere ıslahı gerçekleştirilecek.
Kuşdilinin öğretilmesi ve tanıtılmasına yönelik çalışmalar da yer alıyor projede. 
Belli ki amaç, Türkiye'de bir başka benzeri olmayan bu kültürün tanıtılması ve dolayısıyla turizme kazandırılması ve yöreye ekonomik girdi sağlaması. 
Kuşdilini daha önce televizyon programlarında izleyen Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş bunun bir kurgu olduğunu düşünüyormuş. Çanakçı Kaymakamlığına vekâlet ettiği o dönemde köye gitmiş ve yörenin coğrafi ve kültürel yapısından çok etkilenmiş. 
Proje aşamasında köy halkıyla, Kuşköy derneğiyle, siyasilerle, Çanakçı Belediye Başkanı'yla görüşmeler yapmış. Projeye destek vermişler. Kalkınma Bakanlığına sunulan proje onaylanmış.
Devamında ise Avrupa'da Institute Of Urban Studies, Kent Araştırmaları Enstitüsü tarafından Uluslararası İdeal Kent ödülü geldi projeye. Kuşköy Projesi; Antalya, Kayseri, Malatya, Gaziantep, Balıkesir büyük şehir belediyelerinin projeleriyle aynı kategoride değerlendirildi ve ödüle layık görüldü.
Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş kuşdilinin sadece Çanakçı'nın, sadece Giresun'un bir değeri olmadığını; Türkiye'nin, hatta dünyanın yaşayan kültürel bir varlığı olduğunu vurgulayarak benzer projelerle desteklenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.
Kuşdilinin tanıtımına yönelik bugüne kadar ortaya konulmuş en somut bir proje olarak değerlendiriyoruz Kuşköy Projesi'ni… Bu kültürel değerin öncelikle korunması, yaşatılması ve tanıtılması yerel kaynaklar ve bölgesel gayretlerle gerçekleşemiyor. 
Bu tür alt yapısı sağlam projelere ve güçlü bir ekonomik kaynağa ihtiyaç var.
Bu girişimin arkasının gelmesini bekliyoruz. Katkı verenlere de teşekkür ediyoruz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık