• 11 Ocak 2018, Perşembe 8:18
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

KUŞDİLİ PANELİ
 Giresun Üniversitesi'nin kuşdiline sahip çıkmasını çok önemsiyoruz.
Geç bile kaldılar bize sorarsanız… Üniversitelerin yöresel kültüre sahip çıkmalarını, tanıtımına katkı sağlamalarını ve yaşatılmasına destek olmalarını bir görev olarak değerlendiriyoruz. Bu alanda bilimsel çalışmalar yapmaları bekliyoruz.
Giresun Üniversitesi böyle bir çalışmaya imza attı. Kuşdilini Tanıtma Kültür ve Turizm Derneği'yle birlikte Görele'de Kuşdili Paneli düzenledi. Kuşdiline yöresel ve kültürel bir değer olmanın ötesinde bilimsel bir boyut kazandırdı.
Giresun Üniversitesi Karadeniz Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (KARAKUM) ve Kuşdilini Tanıtma Kültür ve Turizm Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği panel Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu konferans salonunda yapıldı.
Konuşmalara geçilmeden önce Çanakçı ilçesi Kuşköy köyünden gelen bir grup, salonda bulunan dinleyicileri ıslıkla selamlayarak Hoş Geldiniz dediler.
Paneli Karadeniz Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Karadeniz yönetti.
Kuşdili paneline konuşmacı olarak Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Korkmaz, Emekli Edebiyat Öğretmeni Araştırmacı Yazar Hayrettin Günay ve Kuşdilini Tanıtma Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek katıldılar.
Panelde özellikle kuşdilini yaklaşık 400 yıldır coğrafi bakımdan dik yamaçların ve engebeli arazilerin yoğunlukta olduğu Karadeniz Bölgesi'nde ve bilhassa kırsal alanlarda kullanıldığı vurgulandı.
Kuşdili Paneli kapsamında, kuşdilini Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miraslar kapsamında 2017 yılında korumaya alındığı bilgisi paylaşıldı.
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Korkmaz kuşdiliye nasıl tanıştığını, bu konuda yaptığı araştırmalar ve Kuşköy'de yapılan tanıtım ve kültür festivaliyle ilgili izlenimlerini anlattı. Açık hava müzeciliğine işaret eden Korkmaz bunun Kuşköy'de de uygulanabilirliğini gündeme getirdi.
Emekli Edebiyat Öğretmeni araştırmacı Yazar Hayrettin Günay kuşdilinin dil bakımından teknik yapısıyla ilgili bir sunum yaptı. Doğal seslerin konuşma diline geçebildiğini, özellikle avcıların ıslıkla çeşitli kuş seslerini taklit ederek kuşların yerlerini bulabildiklerini söyleyen Hayrettin Günay; daha çok yöresel kelimelerin ıslıkla çıkarılabildiğini, tam ifade edilemeyen kelimelerin de algılama yoluyla tamamlanarak haberleşmenin sağlanabildiğini belirtti.
1960'lı yıllarda kuşdiliyle ilgili bilimsel çalışmalar yapıldığını, o dönemde yazılmış bilimsel makaleler olduğunu anlatan Hayrettin Günay daha sonraki yıllarda bu çalışmaların kesildiğini vurguladı.
Kuşdilini Tanıtma Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek ise kuşdilinin UNESCO kapsamına alınması sürecinde yaptıkları çalışmaları anlattı. UNESCO'nun kuşdilini Somut Olmayan Kültürel Miraslar kapsamında değerlendirmesini bu dilin yaşatılmasına yönelik çok önemli bir aşama olarak kaydeden Şeref Köçek dernek olarak da çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Genç ise Kuşköy'ün eko turizm kapsamında değerlendirilmesini öneren bir sunum yaptı. Mayıs- Eylül döneminde 10 ar kişilik grupların Kuşköy'de misafir edilmesini, kültür ve doğayla iç içe yaşamalarının sağlanmasını önerdi. Bu grupları Kuşköylülerin evlerinde ağırlamalarını veya restore edilecek bir köy evinde misafir edilmelerini öneren Genç bu anlamda AB'nin hibe destekli projelerinden yararlanmanın mümkün olduğuna işaret etti.
Prof. Musa Genç Üniversitenin her türlü desteğe hazır olduğunu da ifade etti.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık