• 23 Ekim 2019, Çarşamba 16:34
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

KÜLTÜR SOYGUNU

İnsana “Bu kadar da olmaz!” dedirtiyor. Gerçekten de bu kadar olmaz.
Kültür Bakanlığı Denizli Pamukkale travertenlerine girişe adam başı 60 TL alıyor.
 Pamukkale travertenleri gerçekten bir dünya harikası… Dünyanın bir başka yerinde böyle bir güzellik var mıdır bilmiyorum ama Pamukkale için söylenecek söz bulamıyorum. Türkiye'mizin turizm zenginliklerinden en önemlisi denilebilir. O kadar da ziyaretçisi var.
Dünyanın her yerinden, ülkemizin her köşesinden akın akın geliyor insanlar. Tur otobüslerinin birisi gidiyor birisi geliyor. Özel araçlarıyla gelenler ya da Denizli'ye kadar otobüslerle gelip oradan dolmuşla geçenler de oldukça fazla. 
Denizli otogardan 20 dakikada bir dolmuş kalkıyor. 
Buraya kadar her şey çok güzel… Ama bundan sonrası hiç de hoş değil. 
Kültür Bakanlığı travertenlerin girişine kurmuş turnikeyi; Deli Dumrul gibi geçenden beş akçe geçmeyenden on akçe alıyor. 
Uzaktan bakıp, fotoğraf çekip dönecekseniz o tamam. Şimdilik göz kirası almıyorlar. Gelecekte onu da yaparlarsa hiç şaşırmam.
Ama paçalarınızı sıvayıp, ayakkabı ve çoraplarınızı çıkartarak o kar gibi beyaz travertenlerin üzerinde yürümek istiyorsanız turnikelerden geçmek zorundasınız. Travertenlerin üzerinden akan suya çıplak ayaklarınızla dokunmak istiyorsanız bunun bedelini ödeyeceksiniz. O keyfi yaşamanın bir ücreti var.
Sorun girişin ücretli olması falan değil. Sorun ücretin çok yüksek olması. Kişi başı 60 TL. Dört kişilik ailenizle giderseniz bir Pamukkale keyfi için 240 TL ödeyeceksiniz.
Normal bir aileye ağır gelecek bir ücret bu.
Deyim yerindeyse bu bir soygun. 
Geçen yıl Amasya'ya gittik. Kaya mezarların olduğu bölge ve Ferhat'ın Şirin'e kavuşmak için suyolu olarak kayakları oyduğu yer olarak ifade edilen alana da giriş ücretli. Amasya Belediyesi bakıyor bu alana. Giriş ücretlerini de onlar alıyorlar.
Bu bölgeye giriş 5 TL, öğrencilere ve 65 yaş üstü ziyaretçilere ücretsiz.
Bir belediye bu işin üstesinden gelebiliyor da koca Kültür Bakanlığı 60 TL almadan kimseyi sokmuyor Pamukkale'ye. Aynı şaşkınlığı bu yıl Urfa'da Göbeklitepe'ye girerken de yaşamıştık.
Göreme açık hava müzesine girerken de yüksek bir ücret ödemiştik.
Tamam, bu tür kültür varlıklarının ve turizm değeri oluşturan yerlere girişin bir ücreti olmalı. O alanların da kendine özgü giderleri vardır, bunları karşılamak için makul bir giriş ücretine kim ne diyebilir?
Ama kişi başı 60 TL almak biraz insafsızca olmuş.
Bir yandan bakıyorsunuz, devletimizin ve bakanlıklarımızın hiçbir kaynak sorunu yok diyorlar. Ekonomik büyümede rekor üstüne rekor kırıyoruz. İhracat patlamaları yaşıyoruz. Kalkınma hızımıza kimse yetişemiyor. Dünyanın en büyük ekonomisine sahibiz.
Eğer öyleyse Pamukkale'den gelecek kişi başı 60 TL nin ne önemi var diyor insan.
Geçen hafta Pamukkale'ye gidip bu gerçekle karşılaşınca ülkemizin diğer yerlerinde de aynı yüksek giriş ücretlerinin olduğunu dile getirmek gerektiğini düşündük. 
Bırakınız ülkemiz insanı bu tür alanlara ve yerlere daha makul bir ücretle girebilsin ve yaşadığı ülkenin kültürel ve turizm değerlerini tanıma imkânı bulsun. Bu rakamları yeniden gözden geçirin ki daha çok ziyaretçi ve turist gelsin. İnsanları ürkütmeyiniz!
Zaten zar zor üç kuruşu bir araya getirip bu tür yerleri görmeye gelenlerin karşısına Kültür Bakanlığı olarak bir de siz dikilmeyin. Aksine kolaylaştırıcı olun! Devlet olmak, Kültür Bakanlığı demek her yere bir turnike koymak değildir. Turizm demek elinde makbuz koçanlarıyla beklemek demek değildir. 
Sayın Bakanım Kültür para değildir, bu soyguna müdahale ediniz efendim!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık