• 18 Aralık 2019, Çarşamba 16:58
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

KONUŞMAYAN NAMERTTİR !

Siyasi hayatımızın olmazsa olmazıdır bu söz; Konuşursam yer yerinden oynar!
Konuşursam insan içine çıkamazlar… Açıklarsam deprem etkisi yapar!
Bu başlık onlar için seçildi; Konuşmayan namerttir!
Çünkü hiç konuşanı görülmemiştir, hiç açıklayanı görülmemiştir.
Onun için de hiç yer yerinden oynamamıştır siyasi hayatımızda. İnsan içine çıkamayan da olmamıştır, deprem etkisi de yaratmamıştır.
Bu ara yine benzer söylemler siyasi hayatımızın en üst düzeyinde ve en üst perdeden devam ediyor. Daha önce birlikte çalışan ve ülkeyi birlikte yönetenler birbirlerine parmak sallıyor ve tehditler savuruyorlar. 
Atalar demiş ya; Yağmasan da gürle diye, bizimkiler de gürleyip duruyorlar.
Biraz da yağsanız da bağrımıza su serpilse!
Bir görseydik geçmişte; birlikte yürürken o yolları, ne çoraplar örmüşsünüz şu ciğer paremiz Türkiye'mizin başına. Azıcık kıyısından köşesinden haberdar olsaydık.
Ama yapamazsınız; geçmişten bu güne kadar “Konuşursam” diye başlayıp da konuşamayan çok siyasi gördük. Böyle bir mert adam çıkar mı? derseniz, çıkmaz!
O zaman nedir bu yüksekten atıp tutmalar!
Belli ki ortaya çıktığında siyasi sonuçları olabilecek bazı uygulamalarız oldu. Her iki taraf da bu uygulamalarda yer aldınız. Birlikte imza attınız bazı şeylere. Birlikte sorumluluk aldınız. Birlikte vebal yüklendiniz. Değneğin, biriniz bir ucundaydınız biriniz diğer ucunda!
Hal böyle olunca konuşamazsınız beyim! O kadar cesur olamazsınız!
Hiçbir şey açıklayamazsınız, kusura bakmayın.
Oysa inancımız ve kültürümüz “Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır” diyor.
Hatta, bugün değil o gün konuşmalıydınız.
Her dönem bu tür çıkışlar görmüştür bu millet. Hep birileri bir gün bu cümleyi kurmuştur: Açıklarsam şöyle olur, böyle olur gibi… Hiç açıklayanı da görmemiştir yine bu millet. Ortalık hep süt limandır, asayiş berkemaldir. Her şey geldiği gibi gider.
O zaman nedendir bu çıkışlar? Bir siyasi şantaj mıdır? Bir beklenti mi söz konusudur?
Neden konuşamazlar bu tür çıkışlar yapan siyasiler?
Makam ve mevki ile satın mı alınırlar? Korkutulurlar mı? 
Konuşamayacaksan neden böyle bir söylemle ortaya çıkarsınız be birader?
Varsa dosyanda gerçek belge ve bilgiler, yönetim ülke aleyhine yanlışlar yapmışsa ve bunları biliyorsan ülke insanlarıyla paylaşmak zorundasın. Ya da ebedi olarak susacaksın!
Siyasette aynı partide görev yapanların yolları bir süre sonra ayrılabilir. Uygulamalardan memnun olmayanlar bir şekilde o yönetimde yer almazlar. Örnekleri çoktur.
Böyle bir ayrılık gerçekleşirse taraflar bunun nedenlerini o ülkenin halkına açıklamak zorundadır. Şu bu nedenlerle bu yönetimde görev alamam gibi. Ya da şu şu nedenlerle aramızda kalması doğru değildi diye!
Demokrasilerde halk bunları bilmek durumunda, halkı bilgilendirmek zorundasınız.
Yönetim halka bilgi ve hesap vermek zorundadır demokrasilerde.
Bu bilgilendirme yapılmadığı için bu tür söylemler hiç eksik olmaz ülkemizde.
Konuş efendi, varsın yer yerinden oynasın; varsın çanak çömlek patlasın. Varsın deprem etkisi yapsın. Böyle kuşkulu söylemlerle eğreti yapılarda yaşamak yerine deprem sonrası sağlam bir yapılanmada yaşamak daha gerçekçidir. 
Gerçekçi olmak zorundayız. Havayı koklayarak davranış geliştirmek siyasi anlamda hiç de sevimli bir uygulama değildir.
 Kaldı ki bu çıkışların geri tepme enerjisi de çok yüksek olur. Her şey bir yana, bu ülke insanı böyle tutarsız çıkışları çok da olumlu değerlendirmemiştir geçmişten günümüze.
Bir dönem Konuşan Türkiye diye bir sloganımız vardı. 
Bilgisi olup da konuşmayan, bildiğini söylemeyen namerttir.  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık